W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum, które odbyły się 15 października.
Publikacja obwieszczeń w Dzienniku Ustaw otwiera terminy do wnoszenia protestów w sprawach tych głosowań do Sądu Najwyższego. Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także przeciwko ważności referendum, wnosi się bowiem na piśmie do SN w terminie 7 dni od ogłoszenia tych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.
Sąd Najwyższy wydaje uchwałę w sprawie ważności wyborów do Sejmu i Senatu po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż 90 dniu po dniu wyborów. Natomiast uchwała w sprawie ważności referendum jest wydawana przez SN po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.
Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu
We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc. PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.
Kandydaci paktu senackiego, stworzonego przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę, zdobyli 66 mandatów. KO będzie mieć 41 senatorów, Trzecia Droga - 11, a Lewica - 9. W Senacie zasiądzie też 5 senatorów niezależnych. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli 34 mandaty.
Wszystko o wyborach znajdziesz TUTAJ
PKW podała we wtorek również oficjalne wyniki referendum ogólnokrajowego. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91 procent. Jego wyniki nie są więc wiążące.
Źródło: PAP