"Czas decyzji". Propozycje Lewicy i Trzeciej Drogi w sprawie transportu publicznego, szkoły i mieszkań

Źródło:
TVN24
Dorota Olko o propozycjach Lewicy w sprawie transportu publicznego
Dorota Olko o propozycjach Lewicy w sprawie transportu publicznegoTVN24
wideo 2/22
Dorota Olko o propozycjach Lewicy w sprawie transportu publicznegoTVN24

Jeżeli początkujący nauczyciel zarabia dzisiaj 90 złotych więcej niż płaca minimalna, to nie ma się co dziwić, że w Polsce brakuje dzisiaj prawie 30 tysięcy nauczycieli - mówiła w programie TVN 24 "Czas decyzji" Dorota Olko, kandydatka Lewicy do Sejmu. Jako sposób na naprawę sytuacji w szkołach wymieniła między innymi podwyżki dla pedagogów. Kandydatka Trzeciej Drogi Anna Radwan-Röhrenschef zaproponowała zaś "zwiększenie środków na edukację" i "wsparcie psychologiczne" dla nauczycieli. Gościnie TVN24 prezentowały też propozycje ich ugrupowań w dziedzinach transportu publicznego i mieszkalnictwa.

Gościniami programu "Czas decyzji" były dwie kandydatki do Sejmu z okręgu 19 (Warszawa): Dorota Olko (Lewica) oraz Anna Radwan-Röhrenschef (Trzecia Droga). Dyskutowały na temat mieszkalnictwa, edukacji i transportu publicznego.

"Dojść do jak najtańszego transportu publicznego"

Olko mówiła o obietnicy jej ugrupowania, dotyczącej wprowadzenia biletu na wszystkie połączenia transportowe za 59 złotych miesięcznie. - Taki jest plan, żeby dojść do jak najtańszego transportu publicznego. I żeby ten transport publiczny jak najbardziej rozbudowywać - powiedziała.

Przyznała, że koszt tego pomysłu "to są duże pieniądze". - Ale trzeba powiedzieć dzisiaj, że transport publiczny przede wszystkim nie jest dostosowany do potrzeb mieszkańców i mieszkanek całej Polski, bo w wiele miejsc nie dojeżdża. A myślę, że zapewnienie transportu publicznego w każdym miejscu, w każdej gminie, daje po prostu wolność - przekonywała. Wskazywała przy tym, że osoby starsze, które nie mogą prowadzić pojazdu, oraz małoletni nie mogą przemieszczać się samodzielnie autem.

Dorota Olko o propozycjach Lewicy w sprawie transportu publicznego
Dorota Olko o propozycjach Lewicy w sprawie transportu publicznegoTVN24

Trzecia Droga proponuje zaś, aby każdy samorząd zaoferował dzieciom i młodzieży bezpłatny transport lub bilet. W tym kontekście Radwan-Röhrenschef była pytana, czy samorządy otrzymają wsparcie z budżetu, żeby takie rozwiązanie zapewnić.

Oceniła, że "transport to jeden z ważniejszych tematów". - Jeżeli chodzi o pieniądze, (...) wracam znowu do tych pieniędzy europejskich. Bardzo dużo pieniędzy tracimy codziennie, chociażby przez to, że nie mamy KPO, czy nie mamy stabilności w relacjach z Brukselą. Te pieniądze, które moglibyśmy pozyskać właśnie dla samorządów, leżą w Unii Europejskiej - powiedziała.

Radwan-Röhrenschef o propozycjach Trzeciej Drogi w sprawie transportu publicznego
Radwan-Röhrenschef o propozycjach Trzeciej Drogi w sprawie transportu publicznegoTVN24

Szkoła w Polsce

Kandydatki były również pytane o to, jak można poradzić sobie z problemami w polskiej szkole, w tym z przepełnionymi klasami i brakami nauczycieli.

Radwan-Röhrenschef jako rozwiązanie wymieniła "zwiększenie środków na edukację". Podkreślała, że ważne jest także "wsparcie psychologiczne, wsparcie nauczycieli, którzy dzisiaj potrzebują nie tylko pieniędzy, ale też takiego docenienia ich pracy".

Olko zaproponowała zaś "podwyżki dla nauczycieli". - Jeżeli początkujący nauczyciel zarabia dzisiaj 90 złotych więcej niż płaca minimalna, to nie ma się co dziwić, że w Polsce brakuje dzisiaj prawie 30 tysięcy nauczycieli. Nie będziemy mieć dobrej szkoły, jeżeli nauczyciele będą uciekać z zawodu, jeżeli młodzi ludzie nie będą chcieli zostawać nauczycielami - oceniła.

- Druga sprawa, to myślę, że wreszcie powinniśmy mieć prawdziwie świecką szkołę. Zamiast lekcji religii, które oczywiście są potrzebne osobom wierzącym, ale mogą się odbywać w salkach katechetycznych, moglibyśmy mieć lekcje języków obcych. Ale także lekcje, których dzisiaj nie ma - bezpieczeństwa cyfrowego, prawa pracy, porządną edukację seksualną - powiedziała.

"Nie będziemy opowiadać bajek, że da się wybudować mieszkania bez pieniędzy"

Kolejnym tematem, na który dyskutowały gościnie, było mieszkalnictwo. Dorota Olko odniosła się do pomysłu Lewicy, aby wybudować 300 tysięcy tanich mieszkań na wynajem.

- Nie będziemy opowiadać bajek, że da się wybudować mieszkania bez pieniędzy. To jest 20 miliardów rocznie. Mówimy to od razu uczciwie. Ale trzy miliardy na ten cel pozyskamy z KPO, którego dzisiaj nie ma - zaproponowała.

- Jest jeszcze 17 miliardów do znalezienia w budżecie - przyznała. Jej zdaniem środki te można pozyskać między innymi z podatku cyfrowego czy podatku od zysków nadzwyczajnych. - Pieniądze na mieszkania muszą się znaleźć, bo nie możemy iść tą drogą, którą idziemy dzisiaj. To znaczy dopłacając do kredytów, bo na tym korzystają banki i deweloperzy.

Anna Radwan-Röhrenschef oznajmiła natomiast, że Trzecia Droga będzie w tej sprawie "stawiać na samorządy" i na to, żeby miały one jak największe możliwości dysponowania lokalnymi zasobami lokalowymi.

Jak mówiła, "samorządy mają w swoich zasobach mieszkania, które stoją puste". - Potrzebują pieniędzy, żeby te mieszkania, te zasoby mieszkaniowe dostosować do rynku mieszkaniowego - dodała.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl