Wrocław

Wrocław

Najbardziej kameralny tramwajowy zaułek Wrocławia, zbudowany, żeby dowozić gości do nowowybudowanej Hali Stulecia i dla odciążenia konnej komunikacji miejskiej - obchodzi właśnie okrągłą rocznicę rozpoczęcia budowy. Zajezdnia Dąbie świętuje, a magistrat... szuka na nią kupca.

Ponad dwadzieścia tysięcy metrów kwadratowych spalonych pomieszczeń, dwustu pięćdziesięciu strażaków w akcji i kilkadziesiąt godzin pracy - to bilans pożaru w Lubaniu, który od wczoraj trawi największy zakład pracy w powiecie. Nad miastem unoszą się kłęby dymu. Mogą być szkodliwe - ocenia straż.

- Nawet 700 rodzin będzie zabiegało o pomoc - szacuje Ewa Mańskowska, wicewojewoda dolnośląski. Trwa liczenie strat po gwałtownych ulewach, które nawiedziły region. W poniedziałek zaczynają się prace remontowe w miejscowościach, które najbardziej ucierpiały.

Z jednej strony 250 strażaków walczy z pożarem hali w Lubaniu, z drugiej około 40 usuwa zniszczenia po powodzi w niedalekiej Olszynie. Wszyscy mają pełne ręce roboty. Woda i ogień atakują powiat lubański.

W Lubaniu na Dolnym Śląsku wciąż trwa akcja gaszenia hali fabrycznej i magazynów wyrobów kosmetycznych. Po kilkunastu godzinach akcji, w pożar wybuchł na nowo. Dopiero po południu udało się zapanować nad sytuacją.

30 tysięcy fanów i wszystkie oczekiwane przeboje. Zespół Queen rozgrzał scenę wrocławskiego stadionu do czerwoności.

Wrocławskie rowery na trzy dni znikną z ulic i trafią na wielki techniczny przegląd. - Naoliwimy łańcuchy, dokręcimy koszyki, naprawimy dzwonki - tłumaczy firma Next Bike. I zapowiada, że od poniedziałku do środy nie wypożyczymy miejskiego jednośladu.

Odchyliła się ściana hali produkcyjnej, obok spalonego magazynu w zakładzie produkującym chusteczki. 56 jednostek straży, w tym 4 cysterny i 3 podnośniki hydrauliczne walczą z ogniem. Ponad 200 strażaków próbuje opanować pożar.

Na wrocławskim Stadionie Miejskim wystąpiła w sobotę legendarna grupa rockowa Queen. Freddiego Mercury'ego próbował zastąpić amerykański piosenkarz Adam Lambert. Fani byli zachwyceni. - Przyjechaliśmy z Poznania i było super. Opłacało się - mówił jeden z fanów po koncercie.

Plandeki, dykta, dachówki i ręce chętne do pracy - tego najbardziej potrzeba teraz w warmińskim Bisztynku, spustoszonym w środę przez wichurę i grad. Teraz trwa usuwanie zniszczeń. Straty po nawałnicach liczą też na Dolnym Śląsku. - Nie ma nic, jedno gruzowisko - skarży się jedna z mieszkanek Olszyny.

Jak obchodzić się z jeżem, czym karmić przybłąkanego szczeniaka i co zrobić z rannym ptakiem? Ekostraż zabierze swoich podopiecznych na niedzielny piknik i odpowie na te trudne pytania.

Wrocław pożegnał się z piłkarskimi emocjami, ale tylko na moment. Chwilowy brak sportowych emocji w mieście, urozmaicił towarzystki mecz międzypaństwowy. Areną wrocławskie ZOO, bohaterkami - małe świnki.

Muzycy Queen wystąpią w zielonych koszulkach piłkarskich mistrzów Polski, drużyny Śląska Wrocław. - Brian, John i Roger chcą pokazać, że klimat miasta bardzo przypadł im do gustu - tłumaczą organizatorzy.

W sobotę ruszył kolejny etap prac przy budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Bora Komorowskiego, Kiełczowskiej i Bierutowskiej. Ruch będzie ograniczony aż do września. Z utrudnieniami musza liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Mieszkańcy części Dolnego Śląska borykają się z usuwaniem szkód po ostatnich nawałnicach, tymczasem we Wrocławiu meteorolodzy zapowiadają nawet 32-stopniowe upały. Na rynku będzie można ochłodzić się przy kurtynach wodnych.

Zalane piwnice, nieprzejezdne ulice, powalone drzewa. Najtrudniejsza sytuacja była w Wojcieszowie, ale po burzowym froncie nad regionem straż pożarna interweniuje w całym województwie.