Wrocław

Wrocław

Dziś pogrzeb Tadeusza Draba. Wieloletni prezes dolnośląskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego zmarł w sobotę rano we Wrocławiu. Miał 58 lat.

Godzina mieszania farb, klej ze skóry króliczej i mnóstwo drewnianych paneli - wrocławska Synagoga pod Białym Bocianem zamieniła się w ogromną artystyczną pracownię. - W 200 osób rekonstruujemy tu dach ukraińskiej świątyni z Gwoźdźca - tłumaczą plastycy.

Mopki, podkowce, nocki łydkowłose - dolnośląskie skrzydlate śpiochy mają już wygodne sypialnie. W bunkrach, sztolniach i górskich jaskiniach ekolodzy zamontowali nietoperzom specjalne kraty, żeby nikt ich nie obudził z zimowego snu.

Niemiecki ksiądz kradnie obraz, by go chronić przed Rosjanami. Następnie sprzedaje go. Za uzyskane pieniądze - kupuje monety i drobne zabytki egipskie. Obraz przez wiele lat to pojawia się na rynku sztuki, to z niego znika. Historia brzmiąca, jakby wyszła spod pióra Dana Browna, kończy się szczęśliwie dla Wrocławia. Obraz po 70 latach tułaczki wrócił do miasta.

Można wypić piwo z powstańcami, zapytać o wspomnienia z wojennych czasów. A później zobaczyć niemieckie pojazdy i sprzęt bojowy. Od soboty do niedzieli na wrocławian zainteresowanych historią Powstania Warszawskiego czekają nie lada atrakcje.

Łosoś w pomidorowym farszu, komosa ryżowa z warzywami i naleśniki orkiszowe. Do tego kozie sery, wędliny i przyprawy. Wszystko z ekologicznych i zdrowych produktów. W ramach Eco Day 2012 na placu Solnym powstał Jarmark Ekologiczny.

Ponad 70 ryczących silników, duża adrenalina i przede wszystkim doskonała atmosfera. Na amatorski rajd - Mobipol Mobil1 Rally Stage we Wrocławiu - kierowcy przyjechali się ścigać o wygraną. Inni z kolei aby testować swoje samochody. Wszyscy mówią jednak zgodnym głosem: przyjechali z pasji do samochodów.

Blisko 2 promile alkoholu miał kierowca, który rozpędzonym autem uderzył w róg budynku przy ul. Zachodniej. Pirata drogowego zatrzymała policja. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy.

Prawie promil alkoholu w organizmie miał kierowca autokaru wiozącego 45-osobową wycieczkę do Rosji. Do zatrzymania doszło podczas rutynowej kontroli.

- Gryzonie były, są i będą. I nigdy nie uda się ich wytępić w stu procentach – twierdzą przedstawiciele magistratu. Szczury stały się zmorą turystów odwiedzających wrocławski rynek: -To wina mieszkańców miasta - kwitują urzędnicy.

Zablokowany wjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia przy ul. Granicznej. Od kilku godzin strażacy usuwają plamę oleju, która ciągnie się na długości jednego kilometra.

Wstawał, kucał, rozglądał się i... wydłubywał z kolejowych turów śrubę. - Mężczyznę złapaliśmy na gorącym uczynku. Przy nim znaleźliśmy łącznie kilkadziesiąt innych śrub. Teraz grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia - informuje policja.