Wokół zamku w Stobnicy pojawiły się kontrowersje i... malownicza trasa spacerowa. Sam budynek pozostaje niedostępny. Do środka mogą wejść nieliczni, w tym zwycięzca licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Zwycięzca lub zwyciężczyni aukcji będzie mieć możliwość zobaczenia tego, czego nie widzieli inni - przekroczy próg murów jednej z najgłośniejszych inwestycji ostatnich lat. Zamek w Stobnicy można obejrzeć z zewnątrz, w ramach programu ścieżki edukacyjnej otwartej we wrześniu 2023 roku, albo podczas rejsu galarem po jeziorze otaczającym budowlę.
"Osoba, która wygra licytację, będzie zatem pierwszą osobą z zewnątrz w 2025 roku, która zobaczy wnętrza największego zamku na świecie" - czytamy w opisie aukcji.
Co zobaczy? "Imponujących rozmiarów dziedziniec, port zamkowy, rozległe tarasy widokowe, kaplicę ceremonialną, elitarną salę balową, dworskie komnaty, domek ogrodnika i… wiele, wiele więcej!".
Przejdzie też Leśną Ścieżką Edukacyjną biegnącą wokół Zamku w Stobnicy. "Podczas spaceru leśnym traktem można robić zdjęcia i nagrywać filmy, jednak po przekroczeniu bramy murów nie będzie to możliwe. Zamek ma swoje tajemnice, o których opowiada tylko wybranym!" - informuje organizator.
W wycieczce mogą wziąć udział cztery osoby. Termin będzie można ustalić z organizatorem, najpóźniej do końca kwietnia 2025 r.
Zwiedzanie odbywać się będzie w kamizelkach i kaskach, bo zamek jest cały czas w budowie. Czas zwiedzania zamku i okolicy oszacowano na 3-4 godziny. "Cała wycieczka będzie prowadzona przez kierownika budowy, który nie tylko zadba o bezpieczeństwo, ale opowie także wiele ciekawych historii, związanych z ideą powstania tej nietypowej w skali świata budowli. Po wycieczce kierownik budowy zaprasza na kawę do klimatycznej kawiarni u podnóża fortyfikacji" - czytamy.
Dwa procesy wokół zamku
Zamek w Stobnicy wyrósł na skraju Puszczy Noteckiej na obszarze Natura 2000. Obiekt ma 14 pięter i kilkudziesięciometrową wieżę.
O inwestycji zrobiło się głośno latem 2018 roku. Wówczas Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z budową obiektu. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. W tej sprawie zawiadomiono również prokuraturę.
W sprawie toczą się dwa procesy. W sprawie budowy zamku oskarżone o poświadczanie nieprawdy w dokumentach i prowadzenie działalności zagrażającej środowisku było siedem osób. Jedna z nich nie doczekała procesu. W drugim procesie inwestorzy zamku zostali oskarżeni o sfałszowanie dokumentu i pozbawienie majątku swojego wspólnika.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Allegro