Mateusz Wawrowski, motorniczy z Poznania i pasjonat klocków Lego podobnie jak w poprzednich latach wystawił na aukcję WOŚP pojazd z klocków. Tym razem jest to autobus, który już otrzymał nagrodę autobusu roku 2025.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Mateusz Wawrowski już po raz dziesiąty gra z WOŚP. - Na co dzień prowadzę tramwaje, a wolnych chwilach realizuję swoją pasję. Co roku na licytacje WOŚP przekazuję rzeczy od serca, przygotowane przeze mnie modele z klocków LEGO. Były już karetki, figurki Jurka Owsiaka, złote serduszka i tramwaj - wymienia.
Na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na licytację wystawił model autobusu Solaris Urbino 18 hydrogen zbudowany z prawie 1200 klocków LEGO, na którym podpisał się Jurek Owsiak.
- We wrześniu zeszłego roku na gali zorganizowanej w ramach targów IAA Transportation w Hanowerze ten Solaris otrzymał nagrodę "Bus of the Year 2025". Już wtedy pomyślałem, że fajnie by było zbudować ten autobus - mówi.
Model autobusu wodorowego Solaris Urbino 18 hydrogen powstał przy współpracy z firmą Solaris Bus & Coach. Producent z podpoznańskiego Bolechowa wsparł zakup klocków LEGO potrzebnych do realizacji projektu na rzecz 33. Finału WOŚP.
W ostatnich tygodniach w Poznaniu mówiło się o 30-letnich tramwajach z Bonn, które zdecydowało się zakupić miasto. Wawrowski przyznaje, że zdążył już zrobić projekt modelu z klocków LEGO. - Może za rok go wystawię - śmieje się.
Jak dodaje, uważa, że zakup tych tramwajów to doskonała decyzja, bo pozwoli wycofać z ruchu Konstale 105Na i Moderusy Alfa, których prowadzenie jest dużo mniej wygodne niż młodszych tramwajów.
Owsiak w szpitalu z LEGO
Na innej aukcji Wawrowski wystawił też makietę Szpitala im. Jurka Owsiaka z jego autografem. Całość zbudowana została z 800 klocków LEGO.
- Na makiecie umieściłem tomograf komputerowy, salę z łóżkiem i specjalnym czerwonym fotelem dla rodzica, aparat USG, mobilny aparat rentgenowski oraz nowoczesne inkubatory dla najmłodszych pacjentów. Na ścianach mojej placówki medycznej znajdują się wizerunki pojazdów lotniczych. Obsługę sprzętu medycznego zapewnia wykwalifikowany personel medyczny - lekarze i pielęgniarki. Oczywiście są też pacjenci i rodzice - wylicza.
W miniaturowym szpitalu nie mogło zabraknąć Jurka Owsiaka. - Przygotowując modele urządzeń, wzorowałem się na prawdziwym sprzęcie, który spotkamy w szpitalach - tłumaczy Wawrowski.
- Zachęcam też do udziału w licytacji, której przedmiotem jest zwiedzanie fabryki Solarisa - dodaje Wawrowski.
Zwycięzca tej aukcji będzie mieć możliwość zobaczenia w fabryce w Bolechowie całego procesu powstania autobusów, od zabudowy szkieletów, aż do wyjazdu z hali produkcyjnej w stanie gotowym do odbioru.
Miłośnicy komunikacji miejskiej mogą też wylicytować przejazd tramwajem oraz autobusem prowadzonym przez Prezesa MPK Poznań. Zwycięzca będzie mógł wybrać, jakim pojazdem chce pojechać - do dyspozycji będą wszystkie dostępne pojazdy liniowe jak i historyczne.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc. Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Allegro