"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja jest w Polsce ponad cztery miliony"

Źródło:
TVN24
"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja, jest w Polsce ponad cztery miliony"
"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja, jest w Polsce ponad cztery miliony"TVN24
wideo 2/23
"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja, jest w Polsce ponad cztery miliony"TVN24

Takich pacjentów jak ja jest w Polsce ponad cztery miliony, pacjentów chorujących na astmę - powiedziała w "Faktach po Faktach" dziennikarka Agata Młynarska, związana z WOŚP od pierwszego Finału Orkiestry. Przyznała, że nigdy nie przypuszczała, że kiedyś "będzie grała też dla siebie". Doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Feleszko podkreślał, że "potrzeby są spore, dlatego że ostatnie dwa, trzy lata pokazały, jak bardzo płuca oberwały podczas pandemii i to w nieoczekiwany do końca sposób".

PARTNEREM 32. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JEST TVN WARNER BROS. DISCOVERY POLSKA.

28 stycznia 2024 roku to dzień 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". Towarzyszy mu motto "Tu wszystko gra OK!". Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu "diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych". Po raz ósmy głównym partnerem medialnym i gospodarzem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest TVN Warner Bros. Discovery. Wszystkie najważniejsze wydarzenia cały dzień będą transmitowane bądź relacjonowane na antenach TVN, TTV, TVN24 oraz w portalu tvn24.pl.

SPRAWDŹ TAKŻE SPECJALNY SERWIS: WOŚP 2024 W TVN24

32. Finał WOŚP w TVN24
32. Finał WOŚP w TVN24TVN24

Młynarska: w życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie

Dziennikarka Agata Młynarska - która wspólnie z Jerzym Owsiakiem prowadziła pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 roku - oraz pediatra, immunolog i pulmonolog dziecięcy doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Feleszko mówili w "Faktach po Faktach" w TVN24 o niedzielnym Finale.

- W życiu nie przypuszczałam, kiedy stawaliśmy w studiu podczas pierwszego Finału i poprzez kolejne 31 lat, że będę grała też dla siebie - przyznała Młynarska. I dodała: - Takich pacjentów jak ja jest w Polsce ponad cztery miliony, pacjentów chorujących na astmę.

- Co dziesiąty jest chory na astmę ciężką. Ilu z tych pacjentów nie wie o tym, że ma astmę? Ilu nie jest jeszcze dobrze zdiagnozowanych? A to oznacza - również nie jest dobrze i skutecznie leczonych - kontynuowała.

"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja, jest w Polsce ponad cztery miliony"
"W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie. Takich pacjentów jak ja, jest w Polsce ponad cztery miliony"TVN24

Wskazywała, że spirometry "są niezbędnym sprzętem do dobrej diagnostyki astmy". Dziennikarka mówiła, że "są chorzy, którzy - przeważnie niestety z powodu braku dostępu do tego sprzętu - są skazani na wyłączenie z życia, na bardzo niską jakość życia i mówi się o nich, że umierają, odchodzą, ledwo dysząc w samotności".

- Miałam to szczęście, że przywrócono mi oddech - wyznała gościni TVN24, podkreślając, że pomoc uzyskała w łódzkim szpitalu.

"Ostatnie dwa, trzy lata pokazały, jak bardzo płuca oberwały podczas pandemii"

- My, jako pulmonolodzy, troszkę byliśmy takim niekochanym dzieckiem, mamy wrażenie. Bo to 32. Finał i dopiero pierwszy raz gramy na rzecz płuc - powiedział zaś Feleszko.

Zaznaczył przy tym, że "nie mówimy tego z żalem, tylko z radością". - I rzeczywiście czekamy bardzo na to, co Orkiestra dla nas wygra. Czy nie tylko Orkiestra, bo my sami gramy - dodał.

Lekarz podkreślał też, że "rzeczywiście potrzeby są spore, dlatego że ostatnie dwa, trzy lata pokazały, jak bardzo płuca oberwały podczas pandemii i to w nieoczekiwany do końca sposób". - Bo pierwszy Covid to oczywiście duże uszkodzenie płuc, dorośli leżący na OIOM-ach, wentylowani, duże uszkodzenia płuc później - wspominał.

"Ostatnie dwa, trzy lata pokazały, jak bardzo płuca oberwały podczas pandemii"
"Ostatnie dwa, trzy lata pokazały, jak bardzo płuca oberwały podczas pandemii"TVN24

Jak mówił gość TVN24 wokół nas jest bardzo wiele osób, "które mają ogromne problemy z oddychaniem i są to osoby dorosłe". - Dzieci może mniej, natomiast ja jako pediatra muszę powiedzieć o tym, co się wydarzyło po pandemii. Pandemia się skończyła, wszystko się otworzyło i wówczas ruszyły fale kolejnych zakażeń wirusowych - mówił pulmonolog, dodając, że "myśmy zobaczyli w pediatrii taką falę zakażeń".

"Wielka Orkiestra nas zmieniła. Dodała koloru Polsce, Polakom"

Młynarska wspominała także swój pierwszy Finał WOŚP. - Ja to bardzo dobrze pamiętam. Pamiętam ten dzień, pamiętam te emocje, które nas w pewnym sensie trochę przerosły, ponieważ my się kompletnie nie spodziewaliśmy tego wszystkiego - powiedziała.

- To był fantastyczny wieczór. To był cały dzień pełen niespotykanych, nieprzewidywanych sytuacji, kiedy ludzie wkładali nam pieniądze do kieszeni, kiedy ludzie przekazywali nam obrączki, cenną biżuterię, kiedy były osoby, które płakały, mówiąc, że nie wiedziały, co ze sobą zrobić w domu, wzięły ostatni grosz i przyszły do studia - kontynuowała dziennikarka. - Głos mi aż więźnie w gardle. I pamiętam to, ile w tym było takiej spontanicznej, prawdziwej i niczym niepohamowanej potrzeby dzielenia się - dodała. Podkreślała, że te ponad trzy dekady temu "wiedzieliśmy też, że jesteśmy w bardzo szarej - nie tylko z powodów klimatu - Polsce, że jest smutno, że potrzebne jest to coś, co nas porwie, ten kolor, to szaleństwo". - Nie bez powodu grafika Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, energia, która z niej płynie, zmieniają kolor Polski. I właśnie w ten sposób Wielka Orkiestra nas zmieniła. Dodała koloru Polsce, Polakom - oceniła.

Lekarz: to jest bardzo ważny element społeczeństwa obywatelskiego

Jak ocenił immunolog, każdy z nas albo już był beneficjentem, albo będzie beneficjentem". - Każdy spotka sprzęt fundowany przez Orkiestrę - mówił.

Jego zdaniem "Wielka Orkiestra obudziła w nas takie przekonanie, że współczesna medycyna to nie jest tylko to, co nam da państwo i że my wspólnie wszyscy czujemy się za to odpowiedzialni". - Ja myślę, że to jest bardzo ważny element społeczeństwa obywatelskiego, że my widzimy, że nie jesteśmy w stanie dzisiaj sami jako budżet udźwignąć ciężaru opieki zdrowotnej, tylko że musimy dokładać się do tego też w takich właśnie akcjach - mówił Feleszko.

Według pulmonologa, "rośnie w Polsce przekonanie, że dobroczynne dary na rzecz szpitali to jest coś normalnego w społeczeństwie obywatelskim".

Autorka/Autor:akr/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykańska pomoc dla Ukrainy przegłosowana w sobotę w Izbie Reprezentantów czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Procedura ustawodawcza oraz kwestie logistyczne związane z dostarczeniem pomocy broniącym się Ukraińcom dają Rosjanom okno czasowe - ocenił w niedzielę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną. Według ISW Rosjanie mogą zintensyfikować swoje ataki.

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

Źródło:
PAP

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladuje nikaraguańską Miss Universe Sheynnis Palacios. "Zdrada ojczyzny" to tylko jedno z długiej listy oskarżeń wysuniętych wobec 23-latki.

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Źródło:
PAP

W stanie Michigan w USA dwoje dzieci zginęło potrąconych samochodem przez kobietę podejrzaną o prowadzenie pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło w czasie przyjęcia urodzinowego.

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Źródło:
PAP

Na brzegu w północnej Brazylii odnaleziono łódź afrykańskich imigrantów z dziewięcioma ciałami na pokładzie. Jak wynika z policyjnego śledztwa, łódź płynęła z Mauretanii przez kilka lub kilkanaście tygodni, spychana prądem morskim na południe.

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Kanaryjskich wzięło udział w protestach przeciwko masowej turystyce na tym hiszpańskim archipelagu. Największe demonstracje zorganizowano na Teneryfie i Gran Canarii.

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden napisał w oświadczeniu po decyzji Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy, że do głosowania doszło "w momencie poważnej i nagłej potrzeby" i wezwał Senat do szybkich prac. "To zły dzień dla Putina. Zły dzień dla każdego, kto odważył się uwierzyć, że Ameryka może się zawahać" - stwierdził szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

Źródło:
Reuters, PAP

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson na razie może "delektować się ciężko wywalczonym zwycięstwem", ale jego przyszłość na tym stanowisku jest niepewna - pisze BBC po przyjęciu przez izbę pakietu pomocowego dla Ukrainy. Zdaniem brytyjskiego nadawcy Johnson może "zapłacić polityczną cenę" za taki obrót spraw, ponieważ wśród republikanów słychać głosy wzywające do usunięcia go z urzędu, a "trudno sobie wyobrazić, żeby republikański spiker mógł liczyć na ciągłe wsparcie demokratów".

Zrobił, "co uważał za słuszne". Może zapłacić za to stanowiskiem

Zrobił, "co uważał za słuszne". Może zapłacić za to stanowiskiem

Źródło:
BBC, Reuters

Dwa śmigłowce japońskiej marynarki wojennej rozbiły się na Pacyfiku podczas nocnego lotu szkoleniowego - poinformowało japońskie ministerstwo obrony. Jak przekazał resort, nie żyje jeden członek załogi, trwają poszukiwania pozostałych.

Dwa śmigłowce runęły do wody

Dwa śmigłowce runęły do wody

Źródło:
PAP, Reuters, Guardian

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

O godzinie 7 ruszyło głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Wyborcza dogrywka odbywa się między innymi w dziewięciu miastach wojewódzkich.

Ruszyło głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych

Ruszyło głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych

Źródło:
PAP

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z jadącego auta wyrzuciła przez okno śmieci, spadły przed radiowozem policyjnym. Pasażerka została ukarana mandatem. Kierowcę czekają znacznie poważniejsze konsekwencje, łącznie z długim pobytem w więzieniu.

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Źródło:
tvn24.pl

Eurostat opublikował dane dotyczące małżeństw i rozwodów w krajach Unii Europejskiej w 2022 roku. Z zestawienia wynika, że najwięcej par w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców sformalizowało swój związek na Węgrzech, najwięcej rozstań było zaś na Łotwie.

Gdzie zawarto najwięcej małżeństw, a gdzie było najwięcej rozwodów. Dane Eurostatu

Gdzie zawarto najwięcej małżeństw, a gdzie było najwięcej rozwodów. Dane Eurostatu

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w dniach 24-26 kwietnia z wizytą do Chin - poinformował Departament Stanu. "Kluczowym tematem" rozmów ma być wsparcie Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Blinken ma ostrzec Pekin w tej sprawie i poinformować o możliwych konsekwencjach dalszej pomocy Moskwie.

Amerykanie "głęboko zaniepokojeni" postawą Chin. Blinken leci do Pekinu

Amerykanie "głęboko zaniepokojeni" postawą Chin. Blinken leci do Pekinu

Źródło:
PAP

Nawet strona ukraińska nie ukrywa, że przechodzi do obrony strategicznej. Jeśli chodzi o odzyskiwanie terenów, które Ukraina utraciła, to będzie to chyba zadanie dopiero na drugą część lata, jeśli środki walki spłyną, i na tyle technologii, która na to pozwoli - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Mówił także na co zostaną przeznaczone miliardy dolarów pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Źródło:
TVN24

Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej w Nadleśnictwie Baligród (Podkarpacie) członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja znaleźli między innymi tajemniczą pieczęć.

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Źródło:
PAP

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 21.04 w części kraju zapowiada się pogodnie. Niestety, nie we wszystkich regionach pogoda dopisze - w wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo, a w górach popada śnieg. Odzwierciedlać to będą również warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Zimowa atmosfera powróciła do Polski - przynajmniej na chwilę. W południowych regionach kraju w nocy zrobiło się biało, a miejscami śnieg było widać także o poranku. Zima odwiedziła także naszych sąsiadów - sporo białego puchu napadało w centralnych Niemczech. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl