TVN24 | WOŚP 2022

Sto lat dla smoka i spacer o północy. Kraków gra z WOŚP

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚP
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚPWOŚP
wideo 2/26
WOŚPJurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚP

Ulicznym kwestom - w ramach 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - towarzyszą wydarzenia muzyczne i sportowe. W Krakowie będzie można między innymi przeciągnąć Smoka Wawelskiego przez Wisłę i przygotować własne kosmetyki na bazie miodu pszczelego.

30. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia. Tego dnia w całej Polsce zostały zaplanowane koncerty, pokazy oraz wydarzenia kulturalne i sportowe. Dochód z nich, a także pieniądze zebrane przez kwestujących i wpłaty z internetowych licytacji zostaną w tym roku przekazane na sprzęt służący do diagnostyki i leczenia wzroku dzieci.

Biegiem dla Orkiestry...

Mimo typowej dla stycznia pogody finałowi WOŚP zawsze towarzyszą wydarzenia sportowe - tak jest również tym razem w Krakowie. O godzinie 12 pod Galerią Krakowską rozpocznie się pięciokilometrowy Bieg Wielkich Serc. Później w studiu przy ulicy Kamiennej będzie można wziąć udział w maratonie zumby, a w Go Karting Center Kraków odbędą się zawody kartingowe. W tych ostatnich udział będą mogły wziąć tylko osoby posiadające ważną licencję wyścigową Gokarting Center.

Psiarze mogą tego dnia, razem ze swoimi pupilami, udać się do Nowej Huty, gdzie od godziny 9 do 15 będzie trwać III Nowohucki PSIEbieg. Biec będzie można wokół Zalewu lub Łąk Nowohuckich, samemu lub w niewielkiej grupie znajomych.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

30. Finał to też okazja, by złożyć urodzinowe życzenia Smokowi Wawelskiemu. W tym celu o godzinie 12 korowód organizowany przez Krakowski Klub Morsów Kaloryfer przejdzie na Bulwar Czerwieński pod Wawelem, gdzie odśpiewa "100 lat" smokowi. To wyjątkowa okazja - w tym roku rzeźba obchodzi swoje 50. urodziny. Następnie morsy swoim zwyczajem zanurzą się w lodowatej wodzie, by przeciągnąć figurę smoka przez Wisłę.

...albo spacerkiem

Ci, do których przemawia idea biegu, ale nie są do końca przekonani do sportowej odzieży lub poruszania się szybciej niż to konieczne, mogą wybrać spokojniejszą alternatywę: spacery z przewodnikiem. Pierwszy z nich rozpocznie się już o północy. "Poznamy ciekawostki widoczne po zmroku – czasem lepiej, czasem gorzej. Usłyszymy również historie o "mrocznych" czasach średniowiecza i rozprawimy się z niektórymi mitami" – zachęca organizator wydarzenia, Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich.

Tematyczne spacery odbędą się też między innymi w Muzeum Lotnictwa, w Podgórzu i na terenie dawnego KL Plaszow.

Można też wspierać inicjatywy kulturalne z okazji WOŚP nie ruszając się z zacisza krakowskich barów i klubów. W Café Domówka o 17 rozpocznie się quiz popkulturalny. Wydarzenia muzyczne zapowiedziały kluby Re, Single Scena Music Bar i Nowohuckie Centum Kultury. W Drukarni i Garage Pub odbędą się koncerty metalowe.

W kinach Kika i Agrafka będzie można zobaczyć pokazy filmów "Jeźdźcy sprawiedliwości" oraz "Moje wspaniałe życie", a Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie przygotowało warsztaty kosmetyczne pod znakiem produktów pszczelich, których uczestnicy wykonają własnoręcznie produkty kosmetyczne z miodem, woskiem i propolisem.

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24 >>>

W ciągu 29 finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Michoń/ WOŚP

Pozostałe wiadomości