WOŚP 2020

Olga Tokarczuk przekazała noblowski medal na WOŚP. "Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić"

WOŚP 2020

Olga Tokarczuk przekazała replikę medalu noblowskiego na aukcję WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy/ Kręcioła.tv
wideo 2/35

Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu - mówi Olga Tokarczuk w krótkim wideo umieszczonym na stronach WOŚP. Medal z podobizną Alfreda Nobla trafił już na jedną z aukcji. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

- Olga Tokarczuk (...) także ma do przekazania rzecz od serca, przepiękną, fantastyczną. Usłyszałem, nie wierzyłem - mówi Jerzy Owsiak w nagraniu zamieszczonym na oficjalnym profilu facebookowym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić"

Obok szefa WOŚP stoi noblistka.

- Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu - mówi pisarka wręczając medal Owsiakowi. Dlaczego zdecydowała się na taki gest? - Chciałabym, żeby przyczynił się do tego wszystkiego, co wy robicie. Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić - podkreśla Olga Tokarczuk.

Jerzy Owsiak komentuje: - Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem.

Pierwsza z trzech replik

Pozłacany medal z podobizną Alfreda Nobla to jedna z trzech replik, do otrzymania których prawo miała laureatka Akademii Szwedzkiej. Na awersie umieszczono podobiznę fundatora nagrody. Z kolei na rewersie muzę literatury i wygrawerowany napis "O. Tokarczuk MMXVIII".

Na swoim koncie Facebooku Tokarczuk o darze pisze tak: "Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana ze srebra i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!".

Replikę noblowskiego medalu Olgi Tokarczuk można już licytować na aukcji WOŚP.

Replikę medalu noblowskiego można wylicytować na aukcji WOŚPFundacja WOŚP

Miliard złotych przekroczony

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 27 finałów Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia.

Orkiestra zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Autor: tam / Źródło: Facebook.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja WOŚP