WOŚP 2020

Olga Tokarczuk przekazała noblowski medal na WOŚP. "Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić"

WOŚP 2020

Olga Tokarczuk przekazała replikę medalu noblowskiego na aukcję WOŚP
Olga Tokarczuk przekazała replikę medalu noblowskiego na aukcję WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy/ Kręcioła.tv
wideo 2/35

Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu - mówi Olga Tokarczuk w krótkim wideo umieszczonym na stronach WOŚP. Medal z podobizną Alfreda Nobla trafił już na jedną z aukcji. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

- Olga Tokarczuk (...) także ma do przekazania rzecz od serca, przepiękną, fantastyczną. Usłyszałem, nie wierzyłem - mówi Jerzy Owsiak w nagraniu zamieszczonym na oficjalnym profilu facebookowym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić"

Obok szefa WOŚP stoi noblistka.

- Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu - mówi pisarka wręczając medal Owsiakowi. Dlaczego zdecydowała się na taki gest? - Chciałabym, żeby przyczynił się do tego wszystkiego, co wy robicie. Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić - podkreśla Olga Tokarczuk.

Jerzy Owsiak komentuje: - Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem.

Pierwsza z trzech replik

Pozłacany medal z podobizną Alfreda Nobla to jedna z trzech replik, do otrzymania których prawo miała laureatka Akademii Szwedzkiej. Na awersie umieszczono podobiznę fundatora nagrody. Z kolei na rewersie muzę literatury i wygrawerowany napis "O. Tokarczuk MMXVIII".

Na swoim koncie Facebooku Tokarczuk o darze pisze tak: "Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana ze srebra i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!".

Replikę noblowskiego medalu Olgi Tokarczuk można już licytować na aukcji WOŚP.

Replikę medalu noblowskiego można wylicytować na aukcji WOŚPFundacja WOŚP

Miliard złotych przekroczony

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 27 finałów Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia.

Orkiestra zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Autor: tam / Źródło: Facebook.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja WOŚP

Pozostałe wiadomości