Spływ kajakowy Brdą, charytatywne morsowanie, przejażdżka czołgiem po plaży, "Siema" ustawiona z autobusów, szachy z prezydentem miasta - to tylko niektóre z najlepszych momentów 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. WOŚP grał także za granicą, w tym po raz pierwszy w Meksyku i na Zanzibarze. W Tokio złożony z Japończyków zespół Mazur odtańczył mazura. Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth grały dla Australii, pustoszonej przez pożary.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Blisko 120 tysięcy wolontariuszy kwestowało całą niedzielę na ulicach polskich i zagranicznych miast. "Letnia zadyma w środku zimy" - jak sami organizatorzy określali 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - organizowana była już po raz dwudziesty ósmy, a po raz czwarty wspólnie z TVN DISCOVERY POLSKA (wcześniej Grupa TVN).
W niedzielę na konto WOŚP wpłynęło 115 362 894 złote. Ostateczny wynik 28. Finału poznamy 8 marca.
Relacje z Finału można było przez cały dzień śledzić na tvn24.pl, kanałach TVN, TVN24 oraz TTV, a także na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
Nie brakowało tego dnia poruszających chwil. Przedstawiamy subiektywny wybór 28 najlepszych momentów z 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
1. Puszki WOŚP nie tylko na ulicy, ale również w pociągu. Tak zbierano pieniądze na trasie Białystok-Knyszyn.
- Jurek dla Ciebie jedziemy! - mówił przed odjazdem konduktor.
- To już 14. pociąg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Leci z naszymi pasażerami w piękne okolice Puszczy Knyszyńskiej. Zwiedzamy województwo podlaskie, ale także dobrze się bawimy i jednocześnie pomagamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - powiedział Marcin Wróbel, organizator pociągu WOŚP.
Pasażerom przygrywała kapela, na końcu trasy zorganizowano ognisko.
2. Mieszkańcy Torunia zwyciężają w "Wielkim Wiosłowaniu dla WOŚP".
Zawody polegały na tym, żeby "przepłynąć" na ergometrze wioślarskim w czasie 10 godzin jak najdalej. Drużyna Torunia, w której znaleźli się m.in. sportowcy, prezydent miasta Michał Zaleski i pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika "przepłynęła" 164,5 km. Drugie miejsce zajęła Bydgoszcz z wynikiem 163 km.
3. Trzydniowy spływ kajakowy Brdą.
Ponad 200 kajaków w trudnych warunkach. Pokonali kilkadziesiąt kilometrów.
4. Berneńskie psy pasterskie grają z WOŚP pod łódzką Manufakturą.
- Berneńczyk jest taką rasą, że kocha człowieka. Lubią przytulenia, pieszczoty, spełniają się w tej roli - powiedziała właścicielka psów.
5. Na plaży w Sopocie piknik militarny, wśród atrakcji przejażdżka czołgiem.
Przejażdżki czołgiem na plaży w Sopocie organizowane są co roku.
6. Charytatywne morsowanie.
Grupa kilkudziesięciu śmiałków z Międzychodzia wzięła udział w charytatywnym morsowaniu.
7. Miejskie Zakłady Autobusowe ustawiają z autobusów napis "siema".
- Układamy napis "siema". W ten sposób pozdrawiamy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka. Chcemy pokazać, że po raz kolejny uczestniczymy w wielkim dziele wspierania dzieciaków czy szpitali – mówił rzecznik MZA Adam Stawicki.
Napis składa się z 24 autobusów, ma 25 metrów wysokości i co najmniej dwukrotnie więcej długości. Ale żeby napis powstał potrzebne były próby. Kierowcy do akcji przygotowywali się około tygodnia. - To jest dosyć skomplikowane logistycznie, żeby to zmieścić nawet na takim dużym terenie jak zajezdnia Ostrobramska - relacjonował rzecznik.
8. Na ulicach Suwałk kwestują żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujący w Bemowie Piskim.
9. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak gra w szachy z mieszkańcami.
W Poznaniu w tym roku finał WOŚP po raz pierwszy zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywają się koncerty, pokazy taneczne i sztuk walki. Przygotowano również rolkowisko, ściankę wspinaczkową i boisko do hokeja.
10. Aukcji internetowych, jak co roku, jest mnóstwo, wśród nich - nietypowe.
11. Justyna Kowalczyk zbiera pieniądze na Kasprowym Wierchu.
"Tak wyglądamy! Tu dawać! #wośp #kasprowywierch" - napisała na Twitterze.
Tak wyglądamy! Tu dawać! #wośp #kasprowywierch pic.twitter.com/kRViMx3431
— Justyna Kowalczyk (@JuiceKowalczyk) 12 stycznia 2020
12. Wyjątkowy gest warszawskiego proboszcza.
Ksiądz Wojciech Drozdowicz odprawił niedzielną mszę w sutannie z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zebrane pieniądze przeznaczył na wsparcie organizacji. Na koniec ksiądz zagrał na harmonijce.
Już po raz trzeci proboszcz parafii p.w. Dobrego Pasterza Kościoła Polskokatolickiego w Elblągu pieniądze zebrane podczas mszy wrzucił do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł przekazania ofiary z tacy pojawił się dwa lata temu, kiedy ks. Kazimierz Klaban trafił do szpitala.
13. Kulinarny Ogień w Jaworznie.
Ponad 50 najlepszych szefów kuchni z całej Polski, którzy przygotowywali jedzenie dla uczestników, a każdy płacił wrzucając pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W imprezie wzięli udział specjalni goście, znani z programów takich jak Master Chef.
14. Bieg narciarski na Polanie Jakuszyckiej .
Trzysta osób pobiegło na Polanie Jakuszyckiej w biegu narciarskim, z którego całkowity dochód przekazany zostanie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Po pokonaniu sześciu kilometrów trasy, na mecie czekała na uczestników ciepła strawa.
15. Mazur w Tokio w wykonaniu zespołu Mazur, który składa się tylko z Japończyków.
16. Warsztaty artystyczne, pierwsza pomoc, koncert De Mono i dużo innych atrakcji w Wiedniu.
- Austria pozdrawia. Jest nas ze 30 osób. Jurek, pozdrawiamy cię - mówią na nagraniu Polacy w Wiedniu.
- Zespół De Mono pozdrawia z Wiednia. Jak co roku wspieramy tą fantastyczną akcję. Nasze serducha grają dzisiaj dla Was. Wszystkiego dobrego - życzy zespół De Mono.
17. Pozdrowienia z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund w Norwegii - Zapraszamy na nasze aukcje! Wpłacajcie tyle pieniędzy, ile u nas śniegu! - powiedzieli na nagraniu.
18. Poślubił "piękną Polkę", oferuje lot nad Niagarą.
Pilot jest mężem Polki mieszkającej w Kanadzie. Był pytany, kiedy zdecydował się wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Cóż, poślubiłem piękną Polkę, a Orkiestra pomaga tylu ludziom, więc jesteśmy dumni, że jesteśmy tego częścią - powiedział.
19. Zanzibar i Meksyk po raz pierwszy grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
20. Sztaby WOŚP w Kambodży, na Bali, w Tajlandii.
21. W Paryżu bieg "WOSP Paris Run 2020" wystartował z placu Concorde.
22. Rok po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W Gdańsku rozległ się utwór "Sound of Silence".
23. W Gdańsku przemiawia Magdalena Adamowicz.
- Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment, najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku, być tu z wami i mówić do was. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać. Jesteście tutaj, dlatego, ze możecie wygrać. Pamiętajcie zło boi się dobra - powiedziała Magdalena Adamowicz.
Żona zamordowanego przed rokiem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wcześniej kwestowała na ulicach miasta.
- Moje dzieci bardzo przeżywają, że tutaj jestem, dla mnie również jest to duży strach - wyznała.
24. Światełko do Nieba w Gdańsku.
Publiczność zapaliła telefony. Zespół Voo Voo i Tomasz Organek zaśpiewali "Imagine" Johna Lennona, a na scenie wystrzeliło konfetti.
25. Na warszawskim placu Bankowym ogromne widowisko laserowo-muzyczne.
26. Światełko do nieba w innych miastach Polski, między innymi w Krakowie, Suwałkach, Międzychodzie, Sosnowcu, Wiśle, Wrocławiu, czy Łodzi.
To coroczny punkt kulminacyjny finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
27. Sztaby w Australii grają na rzecz osób pokrzywdzonych przez katastrofalne pożary w tym kraju.
Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth zebrały w przeliczeniu ponad 27 tysięcy złotych. Zebrane pieniądze trafią na walkę z pożarami pustoszącymi kontynent.
Pieniądze zebrane przez australijskie sztaby mają być przeznaczone na walkę z pożarami, które trawią kontynent od października ubiegłego roku. - Pokażmy Australijczykom, że jesteśmy z nimi solidarni. Wiemy, że nie tylko mierzą się z żywiołem, ale będą musieli również odbudować swoje domy - powiedział Jerzy Owsiak inaugurując tegoroczny Finał WOŚP.
28. W Warszawie odegrano hymn i rozwinięto ogromną flagę Australii.
To wyraz solidarności z antypodami, które od października są trawione przez pożary.
- Życzymy wam wszystkiego dobrego, jesteśmy z wami - powiedział ze sceny szef WOŚP Jerzy Owsiak.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W ciągu 27 lat, Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,1 mld złotych.
Autor: KB//rzw / Źródło: tvn24