O Owsiaku słyszeli wszyscy. A Kacper i Kuba słyszą także, jak gra Orkiestra, bo mieli TO badanie

[object Object]
Badania przeprowadzane są w pierwszych dniach życia Fakty TVN
wideo 2/34

Orkiestra robi wokół siebie dużo szumu. Brzmi kontrowersyjnie? A jeśli czytać to dosłownie? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przerwała ciszę, na którą skazanych byłoby wiele dzieci, których nikt nie podejrzewałby o to, że grozi im głuchota. Gdzie byliby dziś Kacper czy Jakub, gdyby nie Owsiak?

Program ruszył w 2003 roku WOŚP

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Do 2003 roku w Polsce nie było powszechnych przesiewowych badań słuchu.

Słuch sprawdzano tylko u części noworodków. Zazwyczaj u tych, u których w rodzinie ktoś niedosłyszał.

Gdyby było tak dalej, to Julita i Bartosz pewnie otrzymaliby pomoc na czas, ale historie Kacpra i Jakuba mogłyby się skończyć zupełnie inaczej. "W ciszy".

Kacper, mała miejscowość w Wielkopolsce

Urodził się w 2004 roku.

Diagnoza: wada słuchu. Przyczyna: nieznana.

Leczenie: 7-miesięczny Kacper otrzymał obustronny aparat słuchowy. Gdy miał półtora roku, wszczepiono mu jednostronny implant ślimakowy.

"Kacper dynamicznie się rozwija. Uczęszczał do ogólnodostępnej szkoły podstawowej. Teraz kształci się w szkole branżowej. Ma wielu przyjaciół. Nie potrzebuje już rehabilitacji". *

Jakub, mała miejscowość koło Katowic

Urodził się w 2007 roku.

Diagnoza: wada słuchu. Przyczyna: niedotlenienie okołoporodowe.

Leczenie: obustronny aparat słuchowy od ósmego miesiąca życia, potem wszczepienie implantu ślimakowego OBUSTRONNIE.

"Jakub uczył się w zwykłym przedszkolu, teraz uczy się w szkole podstawowej integracyjnej (przez niepełnosprawność ruchową). Dobrze się uczy. Nie wyobraża sobie życia w ciszy, bez implantów". *

Rodzeństwo Julita i Bartosz, miasto koło Poznania

Julita urodziła się w 2007 roku.

Bartosz urodził się w 2008 roku.

Diagnoza: oboje mają wadę słuchu. Przyczyna: uwarunkowania genetyczne (dziadek dzieci ma głęboki niedosłuch).

Leczenie: obustronne aparaty słuchowe od szóstego miesiąca życia. Potem implanty ślimakowe.

"Rodzeństwo słyszy i mówi. Włada też językiem migowym. Oboje mają duży zasób słów, dobrze się uczą, są bardzo towarzyscy. Bartek jest największą gadułą w domu". *

"Świat dezinformacji"

Kacper, Jakub, Julita i Bartosz słyszą i prowadzą normalne życie w "świecie dźwięków".

Mają szczęście, bo osoby niesłyszące, które posługują się tylko językiem migowym, każdego dnia odbijają się od ściany, próbując załatwić podstawowe sprawy. Doskonale wie o tym Eunika Lech, sekretarz Towarzystwa Osób Niesłyszących w Poznaniu i tłumacz przysięgły języka migowego.

- Moim zdaniem niesłyszący nie żyją w świecie ciszy, a w świecie dezinformacji. Nawet jeśli posługują się językiem fonicznym, to nie w takim stopniu, jak reszta społeczeństwa. Wielu słów nie rozumieją ze względu na duży stopień abstrakcyjności języka - tłumaczy Eunika Lech.

- Załatwienie sprawy w urzędzie, wizyta u lekarza, zastrzeżenie karty w banku czy po prostu wezwanie karetki - te podstawowe zdaje się czynności są poza zasięgiem niesłyszących. Wiele razy otrzymuję od podopiecznych esemesy z prośbą o pomoc. Na przykład kiedyś napisała do mnie kobieta, która zaczęła rodzić i nie była w stanie wezwać lekarza - dodaje Lech.

"Bez słuchu nie ma rozwoju mowy, inteligencji i emocji"

Sześć milionów - tyle noworodków przebadano w ramach powszechnego programu badań przesiewowych słuchu. Programu, który w 2003 roku wraz z ekspertami uruchomiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Polska stała się wtedy pierwszym krajem w Europie, który powszechnie realizował takie działania. Każdego roku, dzięki sprzętowi ufundowanemu przez WOŚP, we wszystkich polskich szpitalach udaje się przebadać od 96 do 99 proc. noworodków.

Badanie nie jest bolesne Fakty TVN

- Bez słuchu nie ma rozwoju mowy, inteligencji i emocji. Naszym celem jest zdiagnozowanie dzieci z wadami słuchu do szóstego miesiąca ich życia. Zazwyczaj udaje się to ustalić znacznie wcześniej. Ale to taka granica, którą sobie ustaliliśmy. Wszystko po to, żeby jak najszybciej można było odpowiednio zaopatrzyć takie dziecko i ustalić sposób leczenia. Im szybciej to się stanie, tym lepiej - tłumaczy prof. dr hab. Witold Szyfter, koordynator medyczny programu powszechnych przesiewowych badań słuchu noworodków.

Bo walka z niedosłuchem czy głuchotą to wyścig z czasem.

- Każdy z nas ma "złoty okres" rozwoju mowy, która trwa mniej więcej do czwartego roku życia. Jeśli dziecko z wadą słuchu nie zostanie na czas odpowiednio zaopatrzone, to dojdzie do trwałego ubytku w rozwoju inteligencji i mowy - tłumaczy prof. Szyfter.

W pierwszym półroczu życia noworodki wydają dźwięki odruchowo. Ponieważ dziecko z uszkodzeniem słuchu zachowuje się pod tym względem podobnie jak inne niemowlęta, rodzice mogą uważać, że słyszy, nawet jeśli czasem ich zaniepokojenie rodzi fakt, że niemowlę nie budzi się, gdy w pokoju pojawia się hałas. Pierwsze istotne różnice pojawiają się w drugim półroczu życia, kiedy prawidłowo słyszący maluch zaczyna świadomie naśladować dźwięki otoczenia. WOŚP

Włączają "pilot" i wszystko jest jasne

Urządzenie do badania słuchu jest małe i niepozorne. Przypomina pilot od telewizora, do którego ktoś "przykręcił" słuchawki. Ale ma wielką moc. Ratuje przed życiem w ciszy.

Badanie odbywa się w drugiej lub trzeciej dobie po narodzinach. Jest szybkie i bezbolesne. Przeprowadza się je w ciszy, gdy dziecko śpi.

Urządzenie wykorzystuje metodę otoemisji akustycznych. Na czym to polega?

- Każdy człowiek posiada komórki słuchowe, które "odpowiadają" na bodźce dźwiękowe. Wykorzystujemy to zjawisko. Podajemy do uszka malucha sygnał o intensywności 40 decybeli i rejestrujemy specjalnym głośnikiem odpowiedź - mówi prof. Szyfter.

Niebieski certyfikatNFZ Szczecin

"Jest odpowiedź - dziecko słyszy prawidłowo i otrzymuje niebieski certyfikat".

"Brak odpowiedzi - dziecko ma problemy ze słuchem. Dostaje żółty certyfikat, a badanie trzeba powtórzyć, zanim maluch opuści szpital".

- Jeśli ponowne badanie wyjdzie prawidłowo, to na tym poprzestajemy. Jeśli nie, to dziecko kwalifikujemy do kolejnego etapu badań. Rodzice otrzymują w szpitalu listę stu placówek z całej Polski, do których mogą się zgłosić - dodaje profesor.

Żółty certyfikatNFZ Szczecin

"17-latek" z dużym doświadczeniem

Program badań słuchu ma już 17 lat. WOŚP przekazał na ten cel łącznie 38 mln zł. W tym czasie w najnowocześniejszy sprzęt wyposażono 500 placówek.

- Ten program to wielki sukces. W dniu, w którym go wdrożyliśmy, podobne działania podjęto też w

W 3 proc. przypadków zdarza się, że wszczepienie implantu nie przynosi pożądanych efektów. Głównie przyczyny są dwie: awaria techniczna implantu lub zakażenie rany. prof. Witold Szyfter

Australii. Badanie przesiewowe słuchu prowadzono już i w Polsce, i na świecie, ale regionalnie, a nie powszechnie. Nam się to udało. - To wielki sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, który finansuje procedury, implanty ślimakowe i aparaty słuchowe - wylicza prof. Szyfter.

- W przyszłym roku będziecie świętować "osiemnastkę". Jest coś, co jeszcze chcecie poprawić? Czy program badań słuchu to już dobrze naoliwiona maszyna, której tylko trzeba pozwolić dalej funkcjonować? - dopytuję.

- Nieustannie czuwamy nad programem. Medycyna cały czas się rozwija. Chcemy unowocześnić nasz program poprzez zakup sprzętu do badania AABR, które polega na rejestrowaniu słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu. I taki sprzęt zostanie zakupiony z środków zebranych podczas tegorocznego finału WOŚP. Otrzymają go wszystkie oddziały intensywnej terapii i neonatologii. To około 40-50 placówek. Dzięki temu nasze badawcze "sito" będzie jeszcze gęstsze - podkreśla profesor.

Koordynatorem medycznym programu jest Klinika Otolaryngologii i i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. Małgorzaty Wierzbickiej.

"Wiatr w żagle"

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji". Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

* Informacje z biura koordynatora programu badań.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt-Czekała/i/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że mianuje 21 nowych kardynałów. Reuters pisze o "niespodziewanym ruchu", który ma wpłynąć na skład potężnej grupy zwanej zwyczajowo i historyczne "książętami Kościoła". Kardynałowie są najważniejszymi hierarchami zaraz po papieżu i decydują o jego wyborze.

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Nie żyje starsze małżeństwo z Jaworzna (woj. śląskie), które miało zatruć się czadem. Do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafili ich syn z żoną i dziećmi.

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Gniezna otrzymali sygnał z Interpolu o zagrożonym życiu i zdrowiu mężczyzny. W hostelowym pokoju, w którym miał przebywać, nikogo nie zastali. Znaleźli za to narkotyki. Wkrótce w ich ręce wpadł 29-latek.

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Źródło:
tvn24.pl

Do tragedii doszło na gminnej drodze w miejscowości Grabów Szlachecki (woj. lubelskie). 50-latka z nieznanych przyczyn wjechała na niestrzeżony przejazd i zderzyła się z pociągiem. Nie żyje. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku. Podkreślają, że choć tego dnia było pochmurno, to warunki na drodze nie były złe.

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Źródło:
tvn24.pl

Wyjaśnieniem sprawy o naruszenie tajemnicy adwokackiej między Januszem Palikotem a jego obrońcą zajmie się Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej - poinformowała prokuratura w niedzielę przed południem. Dzień wcześniej PK zapewniała, że szanuje tajemnicę obrończą i zapowiadała wyjaśnienie sprawy.

Komunikat prokuratury w sprawie Janusza Palikota

Komunikat prokuratury w sprawie Janusza Palikota

Źródło:
tvn24.pl

Po jednym z najbrutalniejszych ataków gangów w ostatnich latach, w którym zginęło 70 osób, premier Haiti Garry Conille wyruszył w sobotę w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii. - Jesteśmy atakowani na wszystkich frontach - powiedział przed wylotem. Szef haitańskiego rządu będzie zabiegał o pomoc w walce z przestępczością w swoim kraju.

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Źródło:
PAP

Obywatele Turkmenistanu, którzy chcą wyjechać za granicę, napotykają wciąż nowe trudności. Według najnowszych doniesień z kraju nie są wypuszczane osoby, które wzięły pożyczkę w banku - informuje portal Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. Kilka tygodni wcześniej informowano z kolei, że nie na lotniskach zatrzymywane są osoby, które nie znają języka rosyjskiego.

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Źródło:
PAP

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ambasador USA w Ugandzie, Wiliam Popp, otrzymał w piątek ultimatum od szefa ugandyjskiej armii, generała Muhooziego Kainerugaby: albo przeprosi prezydenta Yoweriego Museveniego, albo busi opuścić kraj.

Ambasador USA dostał ultimatum od szefa armii. Ma przeprosić, albo opuścić kraj

Ambasador USA dostał ultimatum od szefa armii. Ma przeprosić, albo opuścić kraj

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie wystąpił na wiecu w Butler w Pensylwanii, gdzie 14 lipca doszło do zamachu na jego życie. Zarządził minutę ciszy ku czci zabitego wówczas strażaka. - Przez ostatnie osiem lat ci, którzy chcieli mnie powstrzymać, oczerniali mnie, oskarżali, a może i nawet próbowali mnie zabić - powiedział. Na wiecu wystąpił też między innymi miliarder Elon Musk, było to pierwsze jego tego rodzaju wystąpienie. Straszył w nim Amerykanów, że jak nie wybiorą Trumpa, to mogą to być "ostatnie wybory" w historii USA.

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Donald Trump ponownie w miejscu zamachu na swoje życie. Razem z Muskiem, który straszył Amerykanów

Źródło:
PAP

Argentyński resort dyplomacji odniósł się do porozumienia o oddaniu przez Wielką Brytanię zwierzchnictwa nad wyspami Czagos Mauritiusowi. Oceniono, że "to "zachęcający przykład" w kwestii negocjacji Falklandów (Malwinów), o które Argentyna stoczyła już wojnę z Brytyjczykami. Do tych słów szybko odniosła się brytyjska gubernatorka na spornych wyspach.

Argentyna wskazuje na wyspy, o które walczyła z Wielką Brytanią. Szybka reakcja Londynu

Argentyna wskazuje na wyspy, o które walczyła z Wielką Brytanią. Szybka reakcja Londynu

Źródło:
PAP

Janusz Palikot to człowiek niezwykłej kultury, wiedzy, bardzo obyty w świecie, lubiący mówić o poezji. (...) Przez ostatnie lata nie mieliśmy zupełnie ze sobą kontaktu, ale widziałem i obserwowałem, jak on zmierza w taką trochę, w mojej ocenie, dziwną stronę - ocenił Bartosz Arłukowicz (KO) w "Kawie na ławę". Andrzej Szejna (Lewica) mówił, że "wszystkie zarzuty, wszystkie wątpliwości należy wyjaśniać". Michał Wawer z Konfederacji przyznał natomiast, że zaskakuje go "romantyzowanie wizerunku" Palikota.

"Zmierzanie w dziwną stronę" i "romantyzowanie wizerunku" Palikota

"Zmierzanie w dziwną stronę" i "romantyzowanie wizerunku" Palikota

Źródło:
TVN24

Alkotubki są inspiracją do tego żebyśmy poważnie porozmawiali o problemie zdrowotnym i walce z dostępnością alkoholu - mówił w Kawie na ławę" na antenie TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Do problemu alkoholu w tubkach odniósł się także między innymi Michał Wawer z Konfederacji, wskazując, że był to "temat zastępczy, kiedy przez Sejm przechodziła specustawa powodziowa".

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

Źródło:
TVN24

Kiedy policjanci weszli do jednego z mieszkań w Łukowie (woj. lubelskie) 23-latka nie dawała oznak życia. Kobietę udało się uratować. Jej były partner ukrył się kilka kilometrów od Łukowa. Usłyszał już zarzut usiłowania zabójstwa. 

Nie dawała oznak życia. Były partner podejrzany o próbę uduszenia kobiety

Nie dawała oznak życia. Były partner podejrzany o próbę uduszenia kobiety

Źródło:
tvn24.pl
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

USA, Francja oraz Wielka Brytania zarzuciły Rosji hipokryzję w trakcie zwołanego przez nią posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sabotażu rurociągu Nord Stream. Sprzymierzeńcy Kremla zarzucali Niemcom brak postępów we wspomnianej sprawie.

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Źródło:
PAP

Dyskusje na ten temat trwają już od 200 lat. Archeolodzy szukają dowodów na to, że dawny gród w Czermnie (woj. lubelskie), na którego terenie zakończyli właśnie badania, można utożsamiać z Czerwieniem. Czyli głównym grodem Grodów Czerwieńskich, o które w X i XI wieku Królestwo Polskie toczyło boje z Rusią Kijowską. W ramach tegorocznych prac znaleziono drewniane belki i szkielety, które mogą pomóc rozwikłać zagadkę.

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Źródło:
PAP

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryszard Kalisz, adwokat i członek PKW, przekazał w TVN24, że Komisja nie będzie na razie zwoływała posiedzeń, ponieważ pojawił się w niej pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Przekazał, że w głosowaniu na ten temat brało udział "ośmioro członków" komisji, z czego czterech było za nieuznawaniem, a czterech za uznaniem. Tymczasem udostępniony przez dziennikarza protokół z tamtego posiedzenia wskazuje, że w głosowaniach brało udział siedmioro członków Komisji.

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

"Pat", czy "nieporozumienie"? Rozbieżności po głosowaniu w PKW

Źródło:
tvn24.pl

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie o premierze drugiej części "Jokera", głośnym filmie "Substancja" z Demi Moore i finałowym sezonie serialu "Szadź".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl