Z punktu widzenia Izraela rozumiemy, że ustawa ta nie będzie stosowana i że będzie dialog. Oczywiście, gdyby miało być inaczej, to będziemy bardzo rozczarowani - mówił w rozmowie z TVN24 rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahshon.
Reporter TVN24 Jacek Tacik relacjonował w niedzielę z Jerozolimy, że w przyszłym tygodniu do Izraela ma polecieć polska grupa robocza, która spotka się z przedstawicielami strony izraelskiej w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
- Nasze założenie jest takie, że ludzie, którzy będą członkami tego zespołu, to będą ludzie, którzy mają mandat do mówienia w imieniu polskiego rządu i dojścia do decyzji, które będą bardzo ważne - podkreślił rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahshon.
Rzecznik izraelskiego MSZ wyraził nadzieję, że ustawa o IPN "nie będzie stosowana".
- Z punktu widzenia Izraela rozumiemy, że ustawa ta nie będzie stosowana i że będzie dialog. Oczywiście, gdyby miało być inaczej, to będziemy bardzo rozczarowani - zaznaczył. - Uważam, że będzie to bardzo negatywna wiadomość, kiedy mówimy o kwestiach tak istotnych dla obydwu krajów - powiedział.
I dodał: - Dlatego też myślę, że będzie dobra wola z obydwu stron. Takie dostajemy sygnały.
Dworczyk: nie ma czegoś takiego jak zawieszenie ustawy
Tacik, powołując się na MSZ Izraela, relacjonował w niedzielę z Jerozolimy, że kilka dni temu w Warszawie doszło do spotkania ambasador Izraela Anny Azari z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.
W podobnym tonie wypowiadał się w niedzielę w rozmowie z TVN24 także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
- Jedno jest pewne: w polskim porządku prawnym nie ma czegoś takiego jak zamrożenie czy zawieszenie ustawy - oświadczył Dworczyk. - Dzisiaj mamy stan następujący: ustawa została uchwalona przez parlament, podpisana przez prezydenta i skierowana do Trybunału. Wchodzi w życie za kilka dni - mówił.
Podkreślił, że "czekamy sobie spokojnie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, do którego oczywiście się zastosujemy".
- Być może doniesienia medialne z Izraela są wynikiem etapu kampanii wyborczej, w którą już tak naprawdę weszli politycy izraelscy - oświadczył Dworczyk.
Nowelizacja
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza między innymi przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Autor: PTD,pk//kg / Źródło: tvn24,PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24