"Musimy się upewnić, że prawda historyczna zostanie zachowana". Spotkanie w Jerozolimie

[object Object]
Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichockitvn24
wideo 2/23

Spodziewam się otwartego, szczerego dialogu między Izraelem a Polską - powiedział dyrektor generalny izraelskiego MSZ Juwal Rotem przed rozpoczęciem czwartkowych rozmów zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela w Jerozolimie.

Rotem, który stoi na czele zespołu powołanego przez stronę izraelską, na wspólnej konferencji z wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim zauważył, że "nie jest tajemnicą, iż kwestia polskiego prawa odnoszącego się do Holokaustu jest dla Izraela powodem do obaw, podobnie jak dla Żydów na całym świecie".

- Musimy się upewnić, że prawda historyczna zostanie zachowana, że nie będzie ograniczeń dla wolności badań naukowych i wolności słowa, i że kwestia penalizacji w tej kwestii zostanie rozwiązana - oświadczył szef izraelskiego zespołu.

Jak podkreślił, zachowanie pamięci o Holokauście "jest kwestią ponad stosunki dwustronne Polski i Izraela, jest kwestią kluczową, która dotyka samej esencji narodu żydowskiego".

- Spodziewam się otwartego, przyjaznego, szczerego dialogu między Izraelem a Polską; takiego, jaki powinien nastąpić między przyjaciółmi i sojusznikami - zaznaczył Rotem.

Zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą też m.in. obawy Izraela dotyczące "zaobserwowanego w ostatnim czasie wzrostu zachowań antysemickich". - Uznajemy fakt, że przywództwo Polski wystąpiło przeciwko tym zjawiskom, ale omówimy tę kwestię dalej - dodał izraelski dyplomata.

"Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy"
"Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy"tvn24

"Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy"

Cichocki podkreślił przed spotkaniem w Jerozolimie, że cieszy się z rozpoczęcia rozmów między dwoma krajami, dotyczących Holokaustu i związanych z nim tematów. Dialog ten - jak mówił wiceminister - będzie "napędzany wspólnym pragnieniem, aby bronić prawdy, wolności badań naukowych, wolności artystycznej i wolności debaty publicznej". - Jesteśmy gotowi, aby połączyć nasze wysiłki ze stroną izraelską, aby walczyć z jakąkolwiek manifestacją antysemityzmu czy stereotypów narodowościowych - zaznaczył. - Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy o Holokauście i o stuleciach relacji Polaków i Żydów - dodał.

Wiceszef MSZ oświadczył, że strona polska jest również gotowa do odpowiedzi na wszystkie pytania i do wyjaśnienia wszelkich kwestii dotyczących nowelizacji ustawy o IPN.

Cichocki przekazał również życzenia z okazji święta Purim wszystkim Izraelczykom i Żydom na całym świecie.

Nowelizacja ustawy o IPN

Napięcie między Polską a Izraelem wywołała przyjęta przez Sejm 26 stycznia - dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ją i skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa przewiduje, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Art. 55a zmienionej ustawy o IPN

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy telefonicznej szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Obejrzyj materiał "Faktów" TVN:

Autor: tmw//plw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: MSZ Twitter

Tagi:
Raporty: