Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Wracali z zielonej szkoły, zderzyli się z ciężarówką

  TVN Warszawa

  Wypadek na Zakopiance. Zdjęcia z dronaTVN 24 Poznań
  wideo 2/8

  Autokar przewożący dzieci z warszawskiej szkoły zderzył się z ciężarówką. Do zdarzenia doszło na zakopiance, w miejscowości Tenczyn. Poszkodowanych zostało blisko 50 osób. Najciężej ranni zostali przetransportowani do szpitali śmigłowcami.

  W Tenczynie (woj. małopolskie) na zakopiance autokar zderzył się z ciężarówką oraz z mercedesem. Jak podaje policja, w autobusie znajdowało się 46 osób oraz kierowca.

  Wśród poszkodowanych są dzieci z VII klasy jednej z warszawskich szkół podstawowych. Uczniowie wracali z tzw. zielonej szkoły koło Niedzicy.

  Pierwsze informacje o wypadku otrzymaliśmy na Kontakt24.

  "Był chaos"

  Do zdarzenia doszło około godziny 10.55.

  - Ze wstępnych informacji wynika, że samochód osobowy zderzył się bocznie z ciężarówką, przez co ta zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z nadjeżdżającym autobusem - poinformował mł. insp. Sebastian Gień, rzecznik małopolskiej policji.

  Na miejscu pierwsi pojawili się strażacy z OSP Lubień.

  - Był chaos, ludzie biegali, wskazywali gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Były też osoby zakleszczone, na przykład kierowca autobusu. Wszystkich trzeba było ewakuować - mówili strażacy.

  49 poszkodowanych

  W akcji ratunkowej wzięło udział siedem karetek, pięć śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego, śmigłowiec wojskowy oraz 11 zastępów straży pożarnej i policja.

  - Wstępnie bilans tego wypadku jest taki, że mamy 49 osób poszkodowanych, w tym: 21 osób jest lekko rannych i przebywa w szpitalach, a 4 osoby są w stanie ciężkim. Nasi ratownicy są też w szkole podstawowej w Lubniu, gdzie znajduje się 24 dzieci. Wstępnie zakwalifikowano jako bez obrażeń, ale będziemy to jeszcze weryfikować - powiedziała tuż przed godz. 14 Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

  Kolejnych pięć osób do szpitali przewieziono ze szkoły, po weryfikacji ich stanu.

  Kierowca był nieprzytomny

  W wypadku najbardziej ucierpieli kierowca ciężarówki i kierowca autobusu. Nie wiadomo jaki jest stan ich zdrowia. Kierowca autobusu był nieprzytomny.

  - Pracuję jako strażak od kilkudziesięciu lat, ale w tym miejscu jeszcze nie było tak dużego wypadku komunikacyjnego - mówi Marian Rokosz z myślenickiej straży pożarnej.

  Osoby poszkodowane zostały przetransportowane lub są w trakcie transportu do 9 szpitali: do dwóch w Krakowie, Nowym Targu, Limanowej, Suchej Beskidzkiej oraz Katowicach.

  Dzieci, które nie zostały ranne, zostały przetransportowane do pobliskiej szkoły w Lubieniu, gdzie są pod opieką zespołu ratownictwa medycznego i psychologa. Część z nich wkrótce pojedzie autokarem do stolicy.

  Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia

  Na zakopiance nie ma już żadnych poszkodowanych osób. Natomiast wciąż działają tam służby m.in. prokurator i policja. Krajowa "siódemka" wciąż jest zablokowana w Tenczynie.

  - Utrudnienia mogą potrwać jeszcze kilka godzin. Czekamy na ciężki sprzęt z Krakowa, który ma usunąć autobus i ciężarówkę - mówi st. sierż. Dawid Wietrzyk z policji. Wyznaczono objazd przez Mszanę Dolną, Lubień i Rabkę Zdrój.

  CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

  aa/gp/b/pm