Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pierwsze dwa zgromadzenia i pochody 1-majowe zapowiedziano na godzinę 11. Uczestnicy zgromadzenia, które zacznie się na rondzie de Gaulle’a, przejdą ulicami: Nowy Świat, Świętokrzyska, Mazowiecka, Królewska i dojdą na pl. Grzybowski. O tej samej porze zacznie się zgromadzenie na placu Defilad, skąd uczestnicy ruszą trasą: Świętokrzyska, Kopernika, przed budynek przy Kopernika 36/40.

"W tym czasie mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu tramwajów w Al. Jerozolimskich i na moście Poniatowskiego (linie 7, 9, 22, 24) oraz jeżdżących Marszałkowską (linie 4, 15, 18, 35, 36), które ominą zamknięty fragment aleją Jana Pawła II. Na objazdach będą autobusy linii 107, 111, 116, 128, 175, 180, 503, 518 i 520" - przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

ZOBACZ: Majówkowe atrakcje w stolicy.

1 maja najbardziej ruchliwym miejscem będzie rondo de Gaulle’a. Ledwie uczestnicy jednego zgromadzenia ruszą Traktem Królewskim w stronę pl. Grzybowskiego, pojawią się na rondzie uczestnicy kolejnego zgromadzenia, którzy pójdą stamtąd w stronę kancelarii premiera w Al. Ujazdowskich.

A w południe uczestnicy następnego zgromadzenia z Parku Traugutta pójdą do pomnika Małego Powstańca.

Te przemarsze spowodują zmiany w kursowaniu autobusów jeżdżących Traktem Królewskim: 100, 116, 178, 180, 503, 518. Autobusy będą omijały zamknięty fragment przez ulicę Andersa, pl. Bankowy i Senatorską; z wyjątkiem 518, dla której objazd został wytyczony przez Stawki, Jana Pawła II i al. Solidarności.

Autobusy linii 100 w kierunku Dworca Centralnego od skrzyżowania ulic Anielewicza/Świętojerska/Andersa pojadą przez Andersa, pl. Bankowy, Senatorską, Nowy Przejazd, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski i dalej swoją trasą.

Po otwarciu ulicy Bonifraterskiej skrócą się objazdy dla autobusów linii 116, 178 i 503, które jadąc na południe dopiero od skrzyżowania ze Świętojerską włączą się w zmienione trasy (w drugą stronę Świętojerską wrócą na trasy podstawowe).

ZOBACZ: Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir.

Kolejne zgromadzenie publiczne zacznie się o 13 na placu Konstytucji. Jego uczestnicy około 14 ruszą ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską przed budynek Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy Jasnej 14/16A. Ich przemarsz spowoduje zmiany w kursowaniu autobusów linii: 100, 106, 107, 111, 116, 117, 118, 128, 131, 151, 159, 175, 178, 180, 502, 507, 514, 519, 520, 521, 522, 525.

Podczas przejścia przez rondo Dmowskiego zatrzymany zostanie ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich. W tym czasie trasy tramwajów linii: 7, 9, 22 i 24 będą podzielone na dwie części. Po lewej stronie Wisły tramwaje dojadą do placu Starynkiewicza, a po praskiej stronie do Wiatracznej i Alei Zielenieckiej.

Późnym popołudniem, o godzinie 17, podczas imprezy na placu Piłsudskiego wyłączone z ruchu zostaną okoliczne ulice: Focha, Królewska od Mazowieckiej do Krakowskiego Przedmieścia, Moliera oraz Wierzbowa. Zmienią się trasy autobusów linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180 i 503.

Utrudnienia nie tylko 1 maja

2 maja odbędzie się uroczystość podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Od godziny 9 z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe po obu stronach ulicy Podwale, na odcinku od Senatorskiej do Kapitulnej. Ograniczenia w parkowaniu będą obowiązywały do końca uroczystości w piątek, 3 maja. W piątek, 3 maja, centralne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego. Przez cały piątek z parkowania wyłączone będą miejsca postojowe na ulicy Królewskiej po stronie Ogrodu Saskiego, a także parking na placu Teatralnym. Dodatkowo w godzinach 8-14 możliwe są czasowe wyłączenia w ruchu na ulicach: Podwale, od Senatorskiej do Kapitulnej; Senatorskiej, od Miodowej do Podwale; Jezuickiej; Kanonia; Dziekania; placu Zamkowym. Od godziny 12 do 12:30 zamknięty dla ruchu zostanie również plac Piłsudskiego. W piątek zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazd na koszt właściciela pojawi się na ulicach: Jezuickiej, Kanonia, Świętojańskiej i Piwnej.

3 maja odbędzie się okolicznościowy przejazd samochodów "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja". Uczestnicy o godzinie 9 zaczną się gromadzić na plaży Romantycznej w Wawrze, a o godzinie 13 wyruszą na paradę ulicami: Rychnowską, Wał Miedzeszyński, most Siekierkowski, aleją Becka, Wisłostradą i ulicą Pułkową aż do granic miasta.

O godzinie 12 rozpocznie się natomiast zgromadzenie publiczne, którego uczestnicy zbiorą się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. J. Ch. Szucha 12A. Organizatorzy zaplanowali przemarsz: aleją Szucha, przez plac Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, Matejki, Wiejską, Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Wilczą, Kruczą, Nowogrodzką, Mysią, Bracką, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo Dmowskiego, Marszałkowską, przez plac Bankowy i dalej na plac Krasińskich. Wydarzenie zakończy się o godzinie 16:30.

ZOBACZ: Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi.

W sobotę, 4 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka rozpoczną się na Pradze-Północ. W godzinach 7:30-8:00, zaplanowana została pielgrzymka ze strażnicy przy Marcinkowskiego 2 ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego, Sierakowskiego i Floriańską do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Centralne Obchody Dnia Strażaka i Promocja Oficerów Państwowej Straży Pożarnej odbędą się na placu Piłsudskiego. Przed ich rozpoczęciem, w godzinach 10:20-10:40, a także po ich zakończeniu, w godzinach 12:45-13:00, strażackie pododdziały uroczyście przemaszerują ulicą Wierzbową. W tym czasie przejazd tamtędy będzie niemożliwy.

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sochaczewie policjanci zatrzymali 38-letniego mężczyznę. W jego domu znaleźli kilogram narkotyków. Wizytę złożyli również w domku letniskowym mężczyzny. Tam znaleźli kolejne dwa kilogramy zabronionych substancji. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W domu miał kilogram narkotyków, w domku letniskowym kolejne dwa

W domu miał kilogram narkotyków, w domku letniskowym kolejne dwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wielu miejscach na drodze krajowej numer 7 trwają teraz prace budowlane. Czasami kierowcy mają z tym problem. Tylko jednego dnia, w jednym powiecie, na przebudowywanych odcinkach doszło do czterech groźnych zdarzeń drogowych z udziałem w sumie ośmiu aut. Policja apeluje o ostrożność.

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24