Trzy firmy chcą przebudować Miodową

Ulice

Przejazd ulicą MiodowąLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Otwarto koperty z ofertami firm, które zgłosiły się do przetargu na przebudowę Miodowej. Wszystkie mieszczą się w przedziale 20-25 milionów złotych. Będą teraz analizowane przez urzędników.

Miodowa ma zmienić się nie do poznania i stanowić przedłużenie Krakowskiego Przedmieścia. Ratusz chce tu uspokoić ruch, uporządkować parkowanie i podkreślić historyczny charakter tego miejsca.

Przetarg na przebudowę ogłoszono w maju. W ostatni piątek urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich poinformowali o jego zakończeniu i otwarciu kopert. "Otrzymaliśmy trzy oferty. Każda z nich zawiera też 60-miesięczny okres gwarancji i propozycję skrócenia czasu realizacji inwestycji o 20 dni" - czytamy na stronie internetowej ZDM.

"Dokumenty będą teraz analizowane. Po wyborze wykonawcy przystąpimy do prac w terenie" - dodają urzędnicy.

Bloczki zamiast prostej jezdni

Prace na Miodowej dotyczą odcinka od Senatorskiej do Świętojerskiej wraz z placem Krasińskich. Zakładają duże zmiany, zarówno na jezdni, jak i na chodnikach.

Na jezdni ułożona zostanie nawierzchnia z bloczków granitowych o wymiarach 15 na 30 cm i grubości 18 cm, czyli taka sama jak na Krakowskim Przedmieściu. "Inna będzie jednak technologia" - zastrzegają urzędnicy ZDM. "Kamień zostanie ułożony na betonowej podbudowie, a kostki umocowane specjalnym spoiwem na bazie żywicy epoksydowej" - dodają. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawierzchnia ma być bardziej wytrzymała na uszkodzenia niż na Krakowskim Przedmieściu.

"Taką samą nawierzchnię zyskają pasy rowerowe. Na jezdni pojawią się kamienne wyspowe progi zwalniające, które uspokoją ruch, a wzdłuż pasa rowerowego - aby uniemożliwić omijanie progów - ułożone zostaną oporniki kamienne" zapowiadają pracownicy ZDM.

Na chodniku z kolei mają pojawić się granitowe płyty o wymiarach 50 na 50 cm. Będą wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych, podobnie jak przystanki autobusowe. Znajdziemy tu m.in. krawężniki peronowe ułatwiające podjazd.

Światła do wymiany

Przejścia dla pieszych otrzymają nawierzchnię z kolorowego kamienia kontrastującą z jezdnią. Powstaną też zatoki postojowe przy krawędzi jezdni oraz nowe przejścia dla pieszych - na pl. Krasińskich i przy ul. L. Schillera.

"Ważnym elementem będzie przebudowa skrzyżowań, a wraz z nią sygnalizacji świetlnych" - zapowiadają urzędnicy.

Drogowcy zlikwidują obecną sygnalizację na skrzyżowaniu Miodowej z Kapitulną. Przebudują też światła na skrzyżowaniach: placu Krasińskich ze Świętojerska, Miodowej z Długą i Miodowej z Senatorską, tak aby wszystkie były ze sobą skoordynowane.

Planowane prace obejmą też przebudowę oświetlenia ulicznego. Projekt zakłada zamontowanie 35 replik słupa przypominającego Pastorał Warszawski, o wysokości 11,5 metra wraz z oprawami ozdobnymi LED (ciepłe białe światło). Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone kontrastowym, białym światłem.

Na wszystkie te prace wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 10 miesięcy. "Pierwszych znaczących prac spodziewamy się jeszcze w tym roku" - zapowiadają drogowcy.

kw/pm