Przygotuj się na:

RAJD POLSKI

W piątek rozpoczyna się 77. Rajd Polski. Jego finał odbędzie się w niedzielę na Karowej. Kierowców i pasażerów komunikacji czekają utrudnienia.

Ministerstwo tnie drogowe inwestycje na Mazowszu

Ulice

| cleveland.comfot. GDDKiA

Drogowcy pochwalili się właśnie, że kończą prace na drodze ekspresowej S8. Kierowcy mają nią pojechać po 15 grudnia. Gorsze informacje ma ministerstwo infrastruktury, które opublikowało Projekt Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. W praktyce to długa lista cięć drogowych inwestycji, które nie ominą Warszawy.

Kierowcy mogą już na pewno zapomnieć o trasie Salomea - Wolica przed Euro 2012. Droga miała być ratunkiem dla stojących w wiecznych korkach na wylotówkach w stronę Krakowa i Katowic. Jeszcze niedawno drogowcy zapewniali, że mimo protestów mieszkańców i ekologów, trasa powstanie do mistrzostw. Znalazła się jednak na liście rezerwowej inwestycji, które mają ruszyć najpóźniej do końca 2013 roku. Pod warunkiem, że uda się znaleźć środki.

- Nie liczyłbym na to – nie pozostawia złudzeń Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji i podkreśla, że cięcia w programie są ogromne. - Ministerstwo przesunęło na późniejsze lata nawet inwestycje, które są na etapie przetargu budowlanego - podkreśla. Tak właśnie jest w przypadku trasy Salomea - Wolica.

Odsunięcie rozpoczęcia inwestycji wiąże się w dodatku z ryzykiem utraty ważności decyzji środowiskowych, która trwa tylko cztery lata. - Ponadto stawia pod znakiem zapytania sensowność realizacji dwóch dużych inwestycji: S2 Konotopa - Puławska oraz węzła Łopuszańska - dodaje Adamski.

"Nadal jest szansa"

Z opinią Adamskiego nie zgadza się jednak Małgorzata Tarnawska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Trwają rozmowy z wykonawcą na temat podpisania umowy w sprawie rozpoczęcia prac - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl. - Nadal jest szansa, że trasa powstanie przed Euro 2012.

Na pytanie, dlaczego zatem inwestycja została przesunięta na później przez ministerstwo, odpowiada, że to dopiero wstępny projekt programu. - Dokument trafia do konsultacji społecznych. Dopiero po ich zakończeniu zostanie sporządzona ostateczna wersja - zastrzega.

Dłuższa lista rezerwowych

Wśród inwestycji, których rozpoczęcie przed 2014 rokiem zależy od znalezienia środków, jest także przebudowa trasy Armii Krajowej od ul. Powązkowskiej do ul. Modlińskiej, w tym mostu Grota.

Jeszcze bardziej odległa jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S2 Puławska - Lubelska oraz autostrady A2 na wschód od Warszawy (oprócz obwodnicy Mińska Mazowieckiego, która jest już w budowie). Te inwestycje mają ruszyć dopiero po 2013 roku.

Także budowa drogi S17 czyli szosy lubelskiej, obwodnicy Marek oraz trasy S7 na odcinku Bemowo - Czosnów (nowego wylotu z Warszawy na Gdańsk) nie ruszy wcześniej, niż w 2014 roku.

Tu znajdziesz Proram Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015

par/roody

Źródło zdjęcia głównego:  | cleveland.com