Współcześni żołnierze i husarze na koniach czuwają przy Świętej Rodzinie. Baner z życzeniami świątecznymi, który zawisł na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, nie wzbudził estetycznego zachwytu. Ale, jak poinformowało nas Ministerstwo Obrony Narodowej, stoi za nim uznany artysta.
W ostatnich dniach na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego zawisł duży baner ze świątecznymi życzeniami. "Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku" życzy Ministerstwo Obrony Narodowej. Obok dziwny obrazek łączący postaci kilku epok. Pierwszy plan skradli całkiem współcześni żołnierz i żołnierka. Za nimi trzej zbrojni na koniach. W tle żłóbek i Święta Rodzina: Maryja, Józef i Dzieciątko Jezus. Nad nimi Gwiazda Betlejemska.
Baner skomentował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Tymczasem na zabytkowej elewacji d.Komendy Miasta przy pl. Piłsudskiego pojawiły się nowe świąteczne akcenty. Są żołnierze, jest las, jest Dzieciątko. #MójKrajTakiPiękny" - napisał na Facebooku Krasucki. Pod jego postem pojawiło się ponad 100 komentarzy, w większości krytycznych lub złośliwych.
"W estetyce muralu"
Dzieło, jak się okazuje, nie jest efektem warsztatów plastycznych dla dzieci. "Tegoroczny baner świąteczny wykonano w stylistyce muralu. Autorem projektu jest uznany artysta, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu Rafał Roskowiński. Jest on autorem wielu prac o tematyce historycznej między innymi upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II Wojny światowej, 100-lecie niepodległości czy z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920" - odpisało na nasze pytania biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zaznaczono, że "koncepcja baneru jest wizją artystyczną zawierającą elementy nawiązujące między innymi do symboliki Świąt Bożego Narodzenia oraz do historycznego i współczesnego wizerunku żołnierza Wojska Polskiego".
"Interpretacja pracy jest indywidualną kwestią każdego odbiorcy" - zastrzegło ministerstwo. Resort zapewnił, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na montaż baneru na elewacji historycznego budynku.
Rafał Roskowiński, autor rysunku, który trafił na świąteczny baner, odpowiada za kilka znanych prac w przestrzeni miejskiej. W Białymstoku, na ścianie bloku przy ulicy Hallera, namalował króla polskiego disco polo Zenka Martyniuka. Na gdańskiej Zaspie stworzył mural Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Pracował też w Warszawie. Na filarze wiaduktu przy rondzie Tybetu namalował św. Jerzego, a na murze pamięci przy Muzeum Powstania Warszawskiego mural nawiązujący do Powstania i Solidarności.
Spór o plakat ratusza
To nie pierwsza w tym roku dyskusja na temat tego, jak powinny wyglądać świąteczne życzenia. Kilkanaście dni temu prawicowi politycy i publicyści zarzucali ratuszowi, że świąteczne grafiki przygotowane przez miasto są laicyzacją święta. Wytykano brak akcentów bezpośrednio nawiązujących do Wigilii i Bożego Narodzenia. Były też sugestie, że miejska grafika zawiera ukryte przesłanie polityczne, wymierzone w obóz rządzący (gwiazdki). Plakat przygotowany przez ratusz z okazji świąt utrzymany jest w niebiesko-czerwono-białej kolorystyce. Widać na nim Wodozbiór z Ogrodu Saskiego otoczony choinkami, poniżej jest kilku łyżwiarzy na lodowisku. Na tafli umieszczony został tekst życzeń: "Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego". U góry, na tle nieba znajduje się natomiast duży napis "Warszawa". Autorką projektu jest współpracująca z miastem graficzka Ola Jasionowska, twórczyni logo Strajku Kobiet.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl