Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart
Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wartZdjęcia dzięki uprzejmości TVP
wideo 2/4
Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wartTVN24

Dzień Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły uroczystości składania wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości. W Belwederze, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, następnie udał się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego.

W samo południe rozpoczęły się główne uroczystości. Najwyższe władze państwowe wzięły udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.

W uroczystościach wzięli udział również m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart. Meldunek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła.

Obchody Narodowego Święta NiepodległościTVN24

Podczas poniedziałkowych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918. Przypomniał, że 8 stycznia 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson ogłosił czternaście punktów, wśród których trzynasty dotyczył niepodległego państwa polskiego. "Polska na powrót niepodległa stanowiła zatem w koncepcji tego absolutnie jednego z najważniejszych na świecie polityków, stającego na czele mocarstwa, jakim już wtedy były Stany Zjednoczone, (...) była w planie na zakończenie wojny i nowy, powojenny świat" – podkreślił Duda.

Prezydent przypomniał, że był to efekt akcji dyplomatycznej, prowadzonej m.in. przez Ignacego Paderewskiego.

Podkreślił też poświęcenie walczących o niepodległość. Jak mówił, Józef Piłsudski dobrze wiedział, jak straszliwym trudem całych pokoleń przez 123 lata okupione było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

- Doskonale wiedział, ilu ludzi oddało życie, walcząc z kolejnych powstaniach, poczynając od powstania Kościuszkowego, po przez powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, poprzez walkę w I wojnie światowej na różnych frontach, po to, by wolną, suwerenną, niepodległą Polskę przywrócić, by ją wywalczyć, by ją odzyskać - dodał prezydent.

Wskazał także, że Piłsudski wiedział, "ile kosztowało to wszystko cierpień, zsyłek na Sybir, więzienia, w którym sam zresztą przebywał". - Znakomicie widział, ile lat trzeba było być bardzo często na obczyźnie organizować na różne sposoby pracę ograniczą, społeczności polskie w różnych miejscach, aby tę niepodległość odzyskać – dodał.

- Polska, jej istnienie było gwarantem stabilności i II wojna światowa dokładnie to pokazała. Jej złamanie (koncepcji - red.) stało się początkiem straszliwego dla całej Europy i świata kataklizmu. Podobnie jak to, że nie stała się po II wojnie częścią wolnego świata było problemem cały czas trwającego konfliktu pomiędzy Wschodem a Zachodem; zimnej wojny, która toczyła się przez kolejne prawie 45 lat - zaznaczył.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się także Apel Pamięci oraz salut narodowy.

CZYTAJ: Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Po godz. 13 prezydent Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli wieńce przed znajdującym się przy placu Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Główne uroczystości na placu Piłsudskiego
Główne uroczystości na placu PiłsudskiegoDzięki uprzejmości TVP

Hołownia przed Pomnikiem Lotników w Otwocku

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w poniedziałek, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, złożył wieniec przed Pomnikiem Lotników w Otwocku - poinformował Sejm na swoich mediach społecznościowych.

26 lat temu, 11 listopada 1998 r. o godz. 10.40 w otwockim Soplicowie doszło do katastrofy samolotu „Iskra”. W tragicznym locie w Święto Niepodległości zginęło dwóch doświadczonych pilotów – mjr Tomasz Pajórek oraz mjr Mariusz Oliwa.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył wieniec pod pomnikiem LotnikówSejm, X

"Żebyśmy tego dnia byli razem"

- Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Święto dla nas bardzo, bardzo ważne, zwłaszcza w tej sytuacji geopolitycznej. Musimy demonstrować, że Polska jest niezniszczalna, że tego dnia jesteśmy wszyscy razem z uśmiechem i z pewnością, która nam towarzyszy, z pewnością siebie będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tym, jak złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Trzaskowski podkreślił, że bardzo ważne jest, "żebyśmy tego dnia byli razem". Zaprosił też do wspólnych obchodów święta m.in. pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz na koncert "Wspólna Niepodległa" na Cytadeli Warszawskiej.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski składa kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa PiłsudskiegoPAP/Tomasz Gzell

- Wybraliśmy (to - red) miejsce nieprzypadkowo, to jest miejsce symboliczne, które bardzo mocno wiąże się z twardą postawą polskiego społeczeństwa, wtedy, kiedy ta twarda postawa była potrzebna - powiedział również prezydent Warszawy.

W Warszawie Święto Niepodległości obchodzone jest również na sportowo. O godzinie 11.11 wystartował 34. Bieg Niepodległości. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Wystartował 34. Bieg NiepodległościTVN24

Zapłonęła Świeca Niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Liturgii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył administrator apostolski archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz kilkudziesięciu księży.

W eucharystii uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz szef NIK Marian Banaś.

W trakcie mszy św. został też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Po raz ósmy zapłonęła również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Święcę zapalił prezydent Duda.

Prezydent Andrzej Duda przy grobie prezydenta Augusta Zaleskiego w Świątyni Opatrzności Bożej PAP/Albert Zawada

Wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z delegacją PiS złożył wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.

Szefowi PiS towarzyszyli wiceprezesi ugrupowania: Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński, a także posłowie: Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Rafał Bochenek, senator Stanisław Karczewski oraz sekretarz generalny partii Piotr Milowański.

Złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Politycy złożyli wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Kaczyński wraz z delegacją złożyli też wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ronalda Reagana oraz Stefana Roweckiego "Grota".

Wcześniej, rozpoczynając uroczyście Narodowe Święto Niepodległości, Prezydent RP złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa. Następnie złoży je przed pomnikami: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda składa wieniec przed pomnikiem Wincentego WitosaPAP

Odznaczenia Orła Białego

Prezydent wręczył też w poniedziałek w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda, prof. Ryszard Legutko i prof. Henryk Skarżyński podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych PAP/Piotr Nowak

Prof. Ryszard Legutko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona. Został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną".

Prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe
Prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwoweTVN24

Z kolei "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej w świecie" odznaczony został prof. Henryk Skarżyński - jeden z najbardziej znanych na świecie lekarzy otolaryngologów, audiologów i foniatrów. Twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Czytaj też >>> Muzyk, były szef MSZ, lekarz. Kto został odznaczony przez prezydenta RP

"Naszą siłą jest bezpieczeństwo"

Jak przypomniała KPRM, 11 listopada to dzień w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. - To dzień w którym Polska odrodziła się na nowo. Polska musi być bezpieczna, żebyśmy mogli dalej cieszyć się niepodległością - podkreślono w filmie dołączonym do komunikatu.

W filmie kancelaria przypomniała, że wystartowała już budowa "Tarczy Wschód", jak podkreślono "to 10 miliardów złotych zainwestowane w pokój i bezpieczeństwo naszego kraju".

 Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto NiepodległościKPRM

- Budujemy jedną z największych armii w Europie i zwiększamy jej zdolność bojową – poinformowała KPRM. W ramach operacji Szpej polscy żołnierze otrzymają nowoczesny sprzęt, który pozwoli skutecznie bronić terytorium kraju. "Zdecydowaliśmy, że w 2025 roku aż 4,7 proc. PKP zostanie przeznaczone na obronność" - podkreślono przy okazji.

- Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa, to nasze wspólne narodowe zadanie - oświadczył w mediach premier Donald Tusk w poniedziałek, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada w stolicy

W poniedziałek, 11 listopada, w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej zmienią trasy.

Główne obchody odbędą się w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Nieopodal, na Krakowskim Przedmieściu, będzie odbywał się Festiwal Niepodległa.

O godz. 18 Warszawa zaprasza na Cytadelę na koncert folkowy "Wspólna Niepodległa", na który wstęp jest bezpłatny.

Punktualnie o godzinie 11.11, starter da sygnał do rozpoczęcia 34. Biegu Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości uczczą także motocykliści. W tym dniu odbędą się dwa przejazdy. W godzinach 11.30-13 z Wilanowa na plac Piłsudskiego przejedzie Motocyklowa Parada Niepodległości, a w godzinach 12-15.30 z Sulejówka na Ursynów przejadą uczestnicy MotoParady Niepodległości.

11 listopada w stolicy zaplanowane zostały także zgromadzenia publiczne. Najliczniejsze obędzie się w godzinach 14-20. Marsz Narodowców rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.

Autorka/Autor:kz / jas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

"To nie jest polityczny marsz" - mówią politycy, którzy w Sejmie zajmują miejsca klubu PiS i którzy 11 listopada w Warszawie wzięli udział w Marszu Niepodległości. Inaczej jednak widzą to politycy Konfederacji, którzy mówią o politycznym cynizmie.

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

Źródło:
Fakty TVN

Stołeczni policjanci zatrzymali w poniedziałek, 11 listopada, w Warszawie 36 osób. Głównym powodem były narkotyki, ale sześć osób było poszukiwanych. Policjanci podjęli też interwencje wobec 75 osób posiadających materiały pirotechniczne.

Stołeczna policja: 36 osób zatrzymanych, 75 interwencji w sprawie pirotechniki

Stołeczna policja: 36 osób zatrzymanych, 75 interwencji w sprawie pirotechniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczył odznaczenia państwowe w Belwederze. Order Orła Białego otrzymali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński. W trakcie uroczystości wręczono również inne odznaczenia.

Odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego

Odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. Jak wynika z ich ustaleń, spowodował on kolizję, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Gdy go zatrzymali, miał w organizmie ponad trzy promile alkoholu.

Po kolizji odjechał, po chwili "wydmuchał" ponad trzy promile

Po kolizji odjechał, po chwili "wydmuchał" ponad trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makowscy policjanci otrzymali informację o zaginięciu 66-letniego mieszkańca gminy Różan. Mężczyzna wyszedł z domu po godzinie 13. Widziany był po raz ostatni około 15 przez mieszkańców Chełst. Zaginiony cierpi na zaburzenia pamięci, dlatego komendant powiatowy policji w Makowie Mazowieckim ogłosił alarm dla całej jednostki.

Wyszedł z domu i zaginął. Odnaleźli go następnego dnia

Wyszedł z domu i zaginął. Odnaleźli go następnego dnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bił w twarz, popychał, uderzał po całym ciele. Tak atakował kobiety 28-latek. Do tej pory ustalono tożsamość kilku pokrzywdzonych. Wiadomo, że było ich więcej. Policja prosi, by się zgłaszały.

Na ulicy atakował kobiety. Apelują do pokrzywdzonych, by się zgłaszały

Na ulicy atakował kobiety. Apelują do pokrzywdzonych, by się zgłaszały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny incydent przy pomniku smoleńskim na placu Piłsudskiego. W niedzielę wieczorem policjanci zatrzymali mężczyznę z bronią - poinformowała Komenda Stołeczna Policji w Warszawie.

Przy pomniku smoleńskim zatrzymano mężczyznę z bronią

Przy pomniku smoleńskim zatrzymano mężczyznę z bronią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd ustalił, że dzień wcześniej piła. Rano wsiadła za kierownicę, jechała na rozmowę o pracę. Nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. 47-latek zginął na miejscu, miał dwójkę dzieci. Prowadząca bmw 27-latka była jeszcze pijana. Zapadł wyrok w jej sprawie, dobrowolnie poddała się karze.

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku na Targówku. Pijany kierowca wjechał z dużą prędkością z drogi podporządkowanej na skrzyżowanie. Uderzył w przejeżdżające auto, później uszkodził jeszcze dwa. Groźnie wyglądającą kolizję nagrał jeden z kierowców. Sam sprawca został zatrzymany. Nie miał prawa jazdy, a w aucie, które prowadził, policjanci znaleźli kokainę.

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery auta rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery auta rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Źródło:
tvnwarszawa.pl