Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zreprywatyzowali kawałek pasażu. Grycanowie budują tam pawilon

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plTu stanie pawilon

Między Chmielną a pasażem Wiecha powstanie pawilon firmy Grycan - informuje "Gazeta Stołeczna". Działka została zreprywatyzowana i nie jest objęta planem miejscowym.

Skwer został wyremontowany dekadę temu wraz z przeobrażaniem całego pasażu Wiecha. Pozostawiał wiele do życzenia, ale w przeciwieństwie do głównej części pasażu - wzdłuż domów towarowych - ktokolwiek się na nim zatrzymywał. W ostatnich dniach placyk został ogrodzony i - jak podaje "Stołeczna" - niebawem pojawi się pawilon.

– Działka o powierzchni 360 m kw. jest obecnie prywatna. Właścicielami są państwo Zbigniew i Elżbieta Grycanowie – informuje gazetę Agnieszka Kłąb z ratusza.

– Wydaliśmy temu inwestorowi pozwolenie na budowę przy Chmielnej podpiwniczonego pawilonu gastronomicznego z zadaszonym tarasem – dodaje Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia.

Plan powstaje kilka lat

Nie wiadomo dokładnie, jak rodzina słynąca z produkcji lodów weszła w posiadanie działki. "Stołeczna " przypomina tylko, że teren został zwrócony w trybie reprywatyzacji w maju 2009 r.

Placyk jest częścią założenia urbanistycznego Ściana Wschodnia autorstwa Zbigniewa Karpińskiego. O jej ochronie dyskutuje się od lat. I od lat urzędnicy pracują nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który ma ratować koncepcję Karpińskiego. Prace ruszyły osiem lat temu, ale ich końca nie widać. Tymczasem kolejne elementy ulegają przekształceniom (elewacja punktowców, pasaż Wiecha, domy towarowe) albo są burzone (Sezam, Rotunda, Universal, Zodiak). Los innych - np. Relaksu - jest niepewny. Z brak dokumentu korzystają inwestorzy.

b//ec