Zaskakujące odkrycie w centrum Warszawy. Kiedyś była tu granica światów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Robotnicy odsłonili stare piwnice
Robotnicy odsłonili stare piwnice
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Robotnicy odsłonili stare piwniceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Podczas prac remontowych na Marszałkowskiej robotnicy dokopali się do fundamentów przedwojennych kamienic. Piwnice są jedynym reliktem budynków, które kiedyś stały na symbolicznej granicy salonu i handlu.

Przedwojenna Warszawa nie pozwala o sobie zapomnieć. Na Marszałkowskiej, między placem Bankowym a Królewską, trwają prace przy przebudowie jezdni. Powstaną nowe chodnik i ścieżka rowerowa. Standard ma być godny XXI wieku. Na razie przypomniał o sobie wiek XIX. U wylotu placu Żelaznej Bramy odsłonięto murowane fundamenty dawnych kamienic.

- To, co jest najbardziej widoczne, to odsłonięte pozostałości przedwojennej kamienicy przy placu Żelaznej Bramy 2. Nieco na południe odsłoniliśmy też fragmenty kamienicy, która przed wojną miała adres plac Żelaznej Bramy 1. Pracują tam archeolodzy - mówi nam Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, który zlecił remont ulicy.

Kamienicę zaprojektował w XIX wieku Antonio Corazzi

Dane adresowe można też wyczytać z zestawienia dzisiejszej mapy z jej wersjami przedwojennymi, które udostępnia urząd miasta. Adresy reliktów potwierdza też najlepszy specjalista w identyfikacji przedwojennych budynków Ryszard Mączewski, varsavianista z Muzeum Powstania Warszawskiego i założyciel fundacji Warszawa1939.pl.

Na stronie fundacji można przeczytać, że na placu Żelaznej Bramy 2 stała kamienica zaprojektowana przez nie byle kogo - samego Antonia Corazziego, włoskiego architekta, który odpowiadał za układ pobliskich placów Bankowego i Teatralnego. Gmach Teatru Wielkiego do dziś uchodzi za jego największe dzieło. Piętrowa kamienica, której piwnice można dziś oglądać, powstała w latach 1828-29. Dwie dekady później została nadbudowana przez Andrzeja Gołońskiego. Także on odpowiadał za kamieniczkę, która przykleiła się do jednego z boków głównego budynku.

Niewykluczone, że wśród ocalałych fundamentów są w tym miejscu także pozostałości kamienicy pod numerem 4, która stała na rogu z Żabią. O niej wiadomo niewiele. Z kolei pod numerem 1 (to już kawałek dalej, na południe) odsłonięto mały fragment piwnicy budynku, zbudowanego w tych samych latach, co "dwójka" (stąd podejrzenia, że ją także zaprojektował Corazzi).

Plac Żelaznej Bramy 2Akta Miasta Warszawy - Referat Gabarytów

Między zgiełkiem bazaru a salonowym ogrodem

Przed wojną cały ten teren stanowił granicę dwóch światów. Na wschód Ogród Saski i jego elitarni bywalcy. Na zachód masowa klientela ówczesnego centrum handlowego stolicy - tworzyły go Hale Mirowskie (dziś stoją w tej samej lokalizacji) i Gościnny Dwór (nie istnieje).

- Te kamienice stały symetrycznie po obu stronach placyku, który był jeszcze przed właściwym placem Żelaznej Bramy. Ten teren został wcześniej wyłączony z Ogrodu Saskiego. Kto wie, może pomysł był taki, żeby oddzielić ten ogromy harmider płynący z targowiska od eleganckiego świata, którym był Ogród Saski - zastanawia się Ryszard Mączewski. - Ale nie można wykluczyć, że działki zabudowano z powodów czysto merkantylnych - zastrzega.

Odkryto fundamenty tej kamienicymapa.um.warszawa.pl

Varsavianista był zaskoczony, że relikty dawnej Warszawy były tak płytko, tuż pod asfaltem. - Wydawałoby się, że podbudowa jezdni powinna tam być grubsza, porządniejsza - zauważa.

Prace mają wznowić w przyszłym tygodniu

Co dalej z odkopanymi piwnicami? Varsavianistyczne sentymenty raczej nie wpłyną na przebieg prac.

- Spodziewam się, że prace w tym miejscu wznowimy w przyszłym tygodniu, po decyzji konserwatora, dotyczącej postępowania z tym znaleziskiem. W tym momencie nie jest to duży problem, bo wykonawca po prostu pracuje w innych miejscach placu budowy - podsumowuje Jakub Dybalski z ZDM.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl