Sprawa stawek za parkowanie dotarła do NSA. Jest decyzja sądu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do skargi Zarządu Dróg Miejskich na wyrok sądu w sprawie podwyżek za postój i wydłużenie godzin obowiązywania płatnej strefy parkowania. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. Ale śledczych zainteresowała kolejna sprawa leżąca w gestii samorządu. Jak ujawnił Onet, przyglądają się planom przebudowy ronda Dmowskiego.

W środowym komunikacie drogowcy przypomnieli, że "Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się ze skargą prokuratora, który uznał m.in., że podwyżka opłat jest zbyt wysoka, a obowiązywanie strefy w godzinach 8-20 to zbyt długo". Według prokuratora problem braku miejsc parkingowych po godzinie 18 nie występuje. Od orzeczenia WSA drogowcy odwołali się do sądu wyższej instancji. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wyrok wydano niewłaściwie, stwierdził nieważność postępowania i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia.

"Wyrok zapadł bez naszego udziału"

Chodzi o uchwałę Rady Warszawy z października 2020 roku. Zdecydowano wówczas o wydłużeniu czasu obowiązywania postoju w SPPN do 12 godzin - od 8 do 20 w dni robocze, podwyższeniu stawek opłat za postój w strefie oraz o podniesieniu abonamentu za drugie i kolejne auto w rodzinie. Prokuratura zaskarżyła uchwałę, a 28 kwietnia ubiegłego roku WSA przychylił się do skargi.

"Nasz zarzut dotyczył wyroku, który został wydany podczas niejawnego postępowania, bez naszego udziału, ani nawet bez naszej wiedzy. Nie mieliśmy więc żadnej szansy na wyjaśnienie, że ceny za parkowanie w Warszawie są całkowicie zgodne z wszelkimi przepisami, mieszczą się w widełkach określonych przez zmienioną kilka lat temu ustawę" - przekazał ZDM. Ponadto drogowcy przyznali, że nie mieli okazji przedstawić sądowi wyników analizy zajętości miejsc parkingowych, "która wskazuje, że w centrum Warszawy kierowcy intensywnie parkują nie tylko do 18. ale dużo dłużej, co było bezpośrednią podstawą wydłużenia godzin obowiązywania strefy".

W komunikacie wskazano również, że to pierwszy przypadek, kiedy skarga prokuratora trafia aż do NSA. "Wszystkie poprzednie skargi - a zaskarżana w ostatnich latach była każda uchwała dotycząca zmian w SPPN - były odrzucane przez WSA. Tak się stało np. dwa tygodnie temu, gdy sąd oddalił zarzuty prokuratora wobec abonamentów obszarowych" - zaznaczył ZDM.

Rondo Dmowskiego pod lupą śledczych

W ostatnich latach prokuratura próbuje ingerować nie tylko w sprawy parkingowe. Jak ustalił Onet, pod lupą śledczych znalazł się także projekt przebudowy Alej Jerozolimskich oraz ronda Dmowskiego, które w przyszłości ma zmienić się w zwykłe skrzyżowanie. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła do stołecznego ratusza o informacje dotyczące inwestycji, powołując się art. 69, par. 1 Prawa o prokuraturze, w którym jest mowa o tym, że "jeżeli wymaga tego ochrona praworządności, prokurator może żądać nadesłania lub przedstawienia akt oraz dokumentów i pisemnych wyjaśnień, przesłuchiwać świadków i zasięgać opinii biegłych, a także przeprowadzać oględziny".

Tak mają się zmienić Aleje Jerozolimskieurząd miasta

Jak powiedział cytowany przez portal wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, w piśmie nie wskazano, dlaczego akurat ta inwestycja stała się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Urzędnicy zgodnie przyznają, że sytuacje, kiedy śledczy przyglądają się planom przebudowy ulicy, raczej się nie zdarzają.

Powołując się na swoje źródła, Onet sugeruje, że chodzi wyłącznie kwestie nazwy. Jeśli rondo Dmowskiego zostanie zmienione w zwykłe skrzyżowanie, zostanie pozbawione patrona. A na to nie ma zgody obozu rządzącego, który kontroluje działania prokuratury.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz, cytowana w artykule, zapewniła, że śledczy interesują się przebudową "z uwagi na jej precedensowy charakter i potencjalnie olbrzymi wpływ na funkcjonowanie centrum stolicy państwa, a także związane z tym duże społeczne zainteresowanie". Planowana przebudowa ma być analizowana pod kątem jej zgodności z prawem. Badany ma być także jej negatywny wpływ na organizację ruchu "w newralgicznym punkcie stolicy".

Zapowiedź zmian w Alejach Jerozolimskich

"Mówimy o planie długofalowym"
"Mówimy o planie długofalowym" TVN24
wideo 2/4

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP