"Strażników jest za mało, a zadań mają za dużo". Warszawscy radni KO złożyli interpelację

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o sytuacji w straży miejskiej
Rafał Trzaskowski o sytuacji w straży miejskiejTVN24
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o sytuacji w straży miejskiejTVN24

Warszawscy radni KO złożyli interpelację do prezydenta Warszawy. Dotyczy ona sytuacji kadrowej w straży miejskiej. Wskazali oni, że osób pełniących tam służbę jest za mało, a nakładanych na nich obowiązków za dużo. Poruszyli też temat podwyżek płac oraz obniżenia wieku, uprawniającego do wstąpienia w szeregi formacji.

W straży miejskiej, jak poinformował Jerzy Jabraszko, rzecznik prasowy tej służby, jest obecnie około 300 wakatów. Warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej 12 stycznia złożyli interpelację w sprawie sytuacji w straży miejskiej do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Zwrócili oni uwagę na borykanie się warszawskiej straży miejskiej z problemami kadrowymi. "Strażników jest za mało, a zadań mają za dużo" - stwierdzili w interpelacji. Dodali, że na straż miejską mogą być także przekierowane dodatkowe zadania, pełnione dotychczas przez policję. Według nich ma być to związane z problemami kadrowymi, występującymi w policji. Funkcjonariusze ci masowo składają wnioski o przejście na emeryturę. Na taki krok w tym roku może się zdecydować od 5,5 do nawet ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy.

"Jest dużo zadań, czy będzie większe wynagrodzenie?"

Radni KO zwracają także uwagę na to, że od kilku lat ustawodawca nakłada na straż miejską nowe zadania i obowiązki. "Od 30 sierpnia 2021 roku strażnicy miejscy otrzymali uprawnienia karania mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów" - czytamy w interpelacji. Jako inny przykład radni KO podają zeszłoroczny projekt ustawy dający strażnikom miejskim prawo do kontrolowania ruchu drogowego wobec kierujących pojazdami nieuprawnionymi do poruszania się po wyznaczonym przez zarządcę drogi pasie ruchu dla autobusów, określonym odpowiednim znakiem drogowym.

"Oprócz budowania pozytywnego wizerunku straży miejskiej, dobrej atmosfery pracy, ważną kwestią jest wysokość wynagrodzenia, które wraz ze wzrostem zadań nakładanych na straż miejską coraz większymi oczekiwaniami stawianym strażnikom miejskim powinna być zdecydowanie wyższa oraz porównywalna do wysokości zarobków pracowników samorządowych urzędu miasta" - postulują radni.

Podkreślają tym samym, że wysokość wynagrodzenia warszawskich pracowników samorządowych od marca 2023 roku na wzrosnąć o 5 procent, a kierownicy poszczególnych jednostek będą mogli je dodatkowo zwiększyć o kolejne 2,5 procenta. "Łączna wartość podwyżki może wynieść 7,5 procenta, tymczasem z posiadanych informacji wynika, że pracownicy straży miejskiej nie zostaną objęci podwyżkami" - podają radni w interpelacji.

Do straży miejskiej po uzyskaniu pełnoletniości?

W interpelacji zwrócono także uwagę na starzenie się formacji. "Dlatego tak ważne jest przyciągnięcie młodych osób do pracy w straży miejskiej, które "staną na straży Warszawy", zgonie z hasłem akcji rekrutacyjnej, zainicjowanej przez straż miejską i wyświetlanej na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej" - opisują radni.

Postulują więc o obniżenie wieku, uprawniającego do wstąpienia w szeregi straży miejskiej. By stało się to możliwe proponują zmiany w obowiązującej ustawie o strażach gminnych (miejskich) w części dotyczącej minimalnych wymogów do pracy w straży miejskiej poprzez obniżenie wieku z 21 lat do 18 lat. "Podobne rozwiązanie obowiązuje w policji czy też wojsku, gdzie dolną granicą wieku jest osiągnięcie pełnoletniości" - zaznaczyli w interpelacji.

Trzaskowski: sytuacja jest trudna

Temat sytuacji w warszawskiej straży miejskiej był poruszany na środowej konferencji prasowej z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz burmistrza Rembertowa Macieja Iwanickiego, która odbyła się w związku z oddaną do użytku estakadą na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej.

- Chcielibyśmy wypełnić te wakaty, natomiast sytuacja jest trudna. My niedawno dokonaliśmy podwyżki - powiedział Rafał Trzaskowski i zwrócił uwagę na sytuację budżetową miasta. - O kolejne podwyżki bardzo trudno. Staramy się w inny sposób uzyskiwać kandydatów do pracy i przez cały czas nowa pani komendant nad tym pracuje. Mamy nadzieję, że przynajmniej część tych wakatów zostanie uzupełniona - dodał.

"Odpowiedź na interpelację da więcej informacji"

O możliwość podwyżek w warszawskiej straży miejskiej zapytaliśmy zastępcę rzecznika ratusza Jakuba Leduchowskiego. - Jeśli chodzi o bardziej szczegółową informację, to musimy zaczekać na odpowiedź na interpelację - zastrzegł.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP