Zabytkowe ursusy opanowały dzielnicę. Parada w setną rocznicę produkcji pierwszego ciągnika

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP

Sto lat temu z zakładów mechanicznych w Ursusie wyjechał pierwszy ciągnik rolniczy. W weekend zabytkowe pojazdy ponownie opanowały dzielnicę. Mieszkańcy mogli je oglądać podczas zlotu i dwóch parad. 

Zlot zabytkowych ursusów odbył się w ten weekend na parkingu w pobliżu jednej z zachowanych hal dawnej fabryki Ursus, przy ulicy Posag 7 Panien. Ciągniki wyruszyły w niedzielę rano w pierwszą paradę ulicami dzielnicy. W ciągu godziny dotarły do miejsca wystawy. Następnie między godziną 13 a 14 traktory wyruszyły w kolejną paradę. Tym razem nieco inną trasą, po czym ponownie wróciły na miejsce zlotu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Setna rocznica produkcji pierwszego ursusa

Równo 100 lat temu z zakładów mechanicznych Ursus wyjechał pierwszy, polski ciągnik rolniczy marki Ursus, zwany potocznie "ciągówką". Ten moment uznaj się za narodziny polskiego przemysłu ciągnikowego. Niestety zakłady już nie istnieją, w 2021 roku została ogłoszona upadłość spółki.

Fani polskich ciągników oraz mieszkańcy dzielnicy Ursus wciąż pamiętają o historii zakładu i produkowanych przez niego traktorów. Pierwszy zlot zabytkowych ciągników odbył się we wrześniu 2020 roku.

Informowaliśmy też o filmie dokumentalnym "Symfonia Fabryki Ursus":

"Symfonia Fabryki Ursus" - trailer
"Symfonia Fabryki Ursus" - trailerDocs Against Gravity / Wajda Studio

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości