Warszawa odmówiła zwrotu boiska "dzięki nowej ustawie"

Warszawa

TVN24Wiceprezydent Witold Pahl

Wiceprezydent stolicy Witold Pahl poinformował w poniedziałek, że ratusz wyda pierwszą decyzję o odmowie zwrotu nieruchomości na podstawie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. Chodzi o boisko przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza przy ul. Saskiej 59.

- Stoimy dzisiaj na boisku, które na pewno już - w oparciu o te przepisy - będzie należało do wszystkich mieszkańców Warszawy. To jest pierwsza decyzja odmowna, która została wydana w oparciu o tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną - powiedział Pahl na konferencji prasowej.Zapewnił, że od tej pory miasto będzie wydawać bardzo dużo podobnych decyzji, o których będzie na bieżąco informować.Jak wyjaśnił zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, roszczenia dotyczyły pięciu działek na terenie boiska szkolnego. Zaznaczył, że pojawiły się dopiero po wybudowaniu obiektu. Karcz dodał, że obecnie na Pradze-Południe są roszczenia do 37 nieruchomości zajmowanych przez placówki oświatowe.

Co reguluje mała ustawa?

Ustawa dot. gruntów warszawskich, potocznie nazywana "małą ustawą reprywatyzacyjną", weszła w życie 17 września. Jest ona próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. Dzięki niej miasto będzie mogło chronić szkoły, przedszkola czy parki przed oddaniem w prywatne ręce. Zyska też szansę na odzyskanie kamienic określanych mianem "śpiochów". W Warszawie są ich tysiące.

CZYTAJ WIĘCEJ, CO ZMIENIA MAŁA USTAWA

PAP/skw/ec