Aktywiści klimatyczni na moście Poniatowskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP
Aktywiści na moście Poniatowskiego
Aktywiści na moście PoniatowskiegoOstatnie Pokolenie
wideo 2/2
Aktywiście na moście PoniatowskiegoOstatnie Pokolenie

Już trzeci dzień z rzędu aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na moście Poniatowskiego. Były utrudnienia.

W środę grupa kilku aktywistów z organizacji Ostatnie Pokolenie przez krótką chwilę blokowała ruch na moście Poniatowskiego. Na udostępnionym przez nich nagraniu widać kilka osób, które usiadły na jezdni. Obok blokujących ulicę natychmiast pojawili się policjanci, którzy ściągnęli ich na chodnik.

Rafał Wieczorek z Komendy Stołecznej Policji wyjaśnił, że w środę rano na moście Poniatowskiego policjanci interweniowali dwukrotnie. - Około godziny ósmej trzy osoby weszły na jezdnię, z czego dwie się do niej przykleiły. Wszystkie zostały już usunięte z jezdni. Ruch odbywa się bez utrudnień - przekazał policjant. - Następnie przed godziną dziewiątą dwie osoby znów próbowały zablokować ruch, ale policjanci nie dopuścili do blokady - dodał.

Zwiększone siły policji przy mostach

Od poniedziałku w pobliżu wszystkich dziewięciu drogowych mostów stacjonują zwiększone siły policji. We wtorek aktywiści próbowali blokować mosty Poniatowskiego i Gdański.

O szczegóły wtorkowych działań pytaliśmy policję. - Aktywiści nie blokują już mostów. Jedna z blokad była przed godziną 8 i chwilę po 8. Na moście Poniatowskiego osiem osób zablokowało drogę, policjanci podjęli interwencję, osoby zeszły z jezdni i zostały wylegitymowane - przekazała Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji.

Drugą interwencję policjanci prowadzili w okolicy mostu Gdańskiego, na zjeździe od strony Pragi w kierunku Śródmieścia, przy rondzie Starzyńskiego. - Cztery osoby weszły na jezdnię i na niej usiadły, również zostały wylegitymowane. Policjanci podjęli czynności, został udrożniony ruch - dodała Wersocka.

W poniedziałek mosty Świętokrzyski i Śląsko-Dąbrowski

"W związku z możliwymi blokadami mostów w Warszawie stołeczni policjanci zabezpieczają rejony przepraw. Kierowcy mogą napotkać czasowe utrudnienia. W przypadku prób blokady mostu zgodnie z prawem podejmujemy działania mające na celu przywrócenie normalnego ruchu pojazdów" - poinformowała stołeczna policja.

Jak informowała stołeczna komenda, w poniedziałek do incydentu doszło na moście Świętokrzyskim.

- Pięć osób położyło się na jezdni. Ruch był chwilowo wstrzymany. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci. Osoby blokujące ruch zeszły z jezdni. Zostały wylegitymowane - przekazywała wówczas komisarz Małgorzata Wersocka.

Próba blokady mostu PoniatowskiegoJagoda Klimkowska

Z kolei jak informował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, grupa młodych osób została wylegitymowana po praskiej stronie mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Interwencja odbyła się przy pasie zieleni. Nie było utrudnień w ruchu.

Aktywiści informowali jednocześnie, że "kilkanaście osób w pomarańczowych kamizelkach zablokowało ruch na dwóch mostach w Warszawie: Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim".

Próba blokady mostu PoniatowskiegoJagoda Klimkowska
Policja w okolicy mostu Śląsko-DąbrowskiegoArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

"Korki to nic w porównaniu do zniszczeń, które przyniesie kryzys klimatyczny"

Rzeczniczka Ostatniego Pokolenia Michalina Czerwońska, tłumacząc powody podjętej blokady stołecznych mostów, powiedziała, że to efekt ignorowania przez rząd listów, petycji i demonstracji.

- Nie mamy wyboru, musimy blokować drogi. Każdy ruch społeczny w historii wychodził na ulice. To tu zaczyna się zmiana. Zakłócenia ruchu mogą być frustrujące, my też wolelibyśmy tego nie robić, ale jesteśmy zmuszeni. Korki to nic w porównaniu do zniszczeń, które przyniesie kryzys klimatyczny – podkreśliła rzeczniczka organizacji.

Kim są i czego chcą

Grupa Ostatnie Pokolenie to kampania obywatelska, której członkinie i członkowie chcą zmusić rząd, "żeby traktował poważnie zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w czasach zapaści klimatycznej". W swoich postulatach żądają: przekazania 100 procent środków z zaplanowanej rozbudowy autostrad na transport publiczny oraz wprowadzenia biletu miesięcznego na transport regionalny w całym kraju za 50 złotych. Organizacja zrzesza około stu osób.

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia są odpowiedzialni za oblanie pomnika warszawskiej Syrenki farbą oraz zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej.

Czytaj też: Aktywistki oblały farbą pomnik Syreny. Minister: walczycie ze zmianami klimatycznymi czy z kulturą?

Pomnik Syrenki Warszawskiej został oblany żółtą farbą
Pomnik Syrenki Warszawskiej został oblany żółtą farbąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl /PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ostatnie Pokolenie

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl