Tysiące osób na Pikniku Naukowym. Eksperymentują, oglądają

Warszawa

TVN 24Tematem tegorocznego pikniku jest czas

Na Stadionie Narodowym odbywa się 18. Piknik Naukowy - największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. - Chcemy pokazać praktyczną część fizyki, bardziej widowiskową i to, że fizyka to nie tylko prawa, ale i zastosowania - mówił na antenie TVN24 Jakub Jurczyk ze studenckiego koła fizyków Bozon.

W imprezie biorą udział tysiące osób.

- Bardzo ciekawe są pokazy związane z tematem tegorocznego pikniku, czyli czasem, nie tylko z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy komórka nie umiera, ale namnaża się, jak staramy się zapobiegać starzeniu komórek - opisuje dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Impreza potrwa do godz. 20.

Dla gości pikniku, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, przygotowano wiele pokazów, wykładów, gier i spotkań z naukowcami.

Przystępnie, łatwo i przyjemnie

Zwiedzający mogą zbudować model zegara słonecznego, zapisać swoje imię hieroglifami, pismem klinowym, chińskimi znakami i innymi systemami zapisu języka mówionego.

Można też sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku.

Wokół Stadionu Narodowego można zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego, skorzystać z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z archeologii dla wszystkich grup wiekowych.

- Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna. Tutaj młodzieży i dzieciom mówi się o osiągnięciach nauki w sposób przystępny. Mam nadzieję, że dzieci, które dzisiaj przyszły na piknik, będą stawiały rodzicom pytania, a w przyszłości same będą na nie szukać odpowiedzi - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Według minister piknik ważny jest też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa".

- Tutaj mogą zobaczyć, jak bardzo ludzi interesuje, to co robią i jak ważne są ich osiągnięcia - podkreśliła.

Już 18 lat

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W tym roku odbywa się po raz 18.

W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz też najszybszy samochód świata na Stadionie Narodowym

Related content

CZYTAJ TEŻ: imprezy na Dzień Dziecka - gdzie się bawić.

PAP, kś/mz