Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Trawnik czy parking? Zniszczonych 70 tys. m kw. zieleni

Warszawa

Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.plJaki mandat za parkowanie na trawniku?

325 tysięcy zł będzie musiał wydać Zarząd Oczyszczania Miasta na odtworzenie rozjechanych trawników. Jak wyliczyli urzędnicy, zniszczonych zostało około 70 tysięcy metrów kwadratowych zieleni. Winni temu są kierowcy, którzy parkują w niedozwolonych miejscach.

Trawniki trzeba odtworzyć niemal w każdej dzielnicy - informuje ZOM.

Kierowcy niszczą trawniki
ZOM

"W ciągu dwóch minionych lat odnowionych zostało ponad 100 tys. metrów kwadratowych trawników, co kosztowało ponad 0,5 mln zł. W tym roku na ten cel przeznaczonych będzie ok. 325 tys. zł"- piszą urzędnicy.

10 km ogrodzeń

W miejscach, gdzie trawniki są ciągle niszczone, ZOM stawia słupki.

W tym roku zamontowanych zostanie ponad 10 km wygrodzeń, co kosztować będzie ponad 650 tys. zł. Utrzymanie płotków to także wydatek. Na mycie, malowanie oraz wymianę, jeśli doszło do uszkodzenia, rocznie wydawanych jest ok. 100 tys. zł.

Trawnik rozjeżdżony lub pod śniegiem? Mandatu nie będzie

W ubiegłym roku straż miejska odnotowała 12 212 interwencji dotyczących parkowania na trawnikach. W tym roku takich zdarzeń zgłoszono już 5 111 (dane do końca kwietnia). Nielegalne parkowanie zagrożone jest mandatem w kwocie nawet 500 zł.

Czasem jednak straż nie chce interweniować w takich sytuacjach, gdy trawnik jest zbyt rozjeżdżony. Podobnie jest z zaśnieżonymi trawnikami.

Parkowanie na "borowika"...

Internauci na warszawa@tvn.pl przesyłają nam zdjęcia parkujących na trawnikach.

O jednej z takich sytuacji pisaliśmy w połowie kwietnia. Zdjęcie zaparkowanego na trawniku BMW dostaliśmy wtedy od internauty PC na warszawa@tvn.pl. Kierowca, który zaparkował na trawniku twierdził, ze pracuje w Biurze Ochrony rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Samochód zaparkowany na trawniku
PC / warszawa@tvn.pl

... i "po królewsku"

W maju pisaliśmy i pokazaliśmy również kierowcę, który zaparkował "po królewsku". Przy Łazienkach często nie ma miejsca do parkowania, jednak to nie usprawiedliwia parkowania na trawniku.

Parkowanie przy Łazienkach
Rafał/ warszawa@tvn.pl

lata/ec/mz