Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Szykują remonty ważnych ulic. Na liście Wojska Polskiego i 17 stycznia

Najnowsze

Tak pracują drogowcyZDM
wideo 2/4

Drogowcy szykują remonty na kilku ważnych ulicach. Nowy asfalt zyskać ma między innymi al. Wojska Polskiego, Rodziewiczówny czy 17 stycznia. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę prac. Oferty można składać do 27 czerwca.

W ramach robót ulice zyskają nie tylko odnowioną nawierzchnię, ale też krawężniki i chodniki. Oznakowanie - zdjęte na czas prac - po remoncie zostanie odtworzone.

Zasięg remontów jest duży. Nowy asfalt zyskać mają: Potocka: al. Wojska Polskiego, Wiatraczna, Rodziewiczówny, 17 Stycznia, Nałęczowska i ciąg ulic Walcownicza - Petunii - Hiacyntowa - Techniczna - Zagórzańska.

Kiedy prace się rozpoczną? Drogowcy nie podają konkretnego terminu. Informują jedynie, że jest on uzależniony od decyzji Rady Warszawy, która jeszcze w czerwcu ma rozpatrzyć wniosek o dodatkowe pieniądze na remonty.

Jak podkreślają drogowcy, wszystkie wskazane lokalizacje przeszły wcześniej gruntowne analizy techniczne. Miały one pokazać, w jakiej kondycji są nawierzchnię i w jaki sposób najlepiej je wzmacniać. Dzięki tym badaniom nowy asfalt - według zapewnień ZDM - ma być znacznie bardziej trwały.

Asfalt do zmiany

Wnioski płynące z analiz nie były zadowalające. W większości przypadków stan nawierzchni oceniono jako zły. I tak na ulicy Potockiej (od Popiełuszki do Mickiewicza) zauważono liczne spękania i rysy. Nawierzchnia wymaga wzmocnienia. "Zaleca się też wymianę starych warstw asfaltowych na nowe odporne na deformacje" - precyzują pracownicy ZDM. Podkreślają też, że nowy asfalt powinien służyć mieszkańcom nawet do 20 lat.

Podobnie z aleją Wojska Polskiego (na odcinku od Popiełuszki do placu Inwalidów), gdzie stan nawierzchni również oceniono jako zły. Inżynierowie dostrzegli też wiele kolei, szczególnie w rejonie skrzyżowań. Warstwy asfaltu muszą więc zostać wymienione na nowe, odporne na deformowanie.

Taki sam los czeka Wiatraczną (na odcinku od Grochowskiej do Szaserów), Rodziewiczówny (od Jubilerskiej do Łukowskiej), Nałęczowską (od Sobieskiego do Powsińskiej) czy 17 stycznia (od al. Krakowskiej do Żwirki i Wigury). W przypadku tej ostatniej, z badań wynika, że prawa jezdnia nie wymaga wzmocnienia, ale na obu zaobserwowano liczne pęknięcia i rysy.

Koniec prac w październiku

Do remontu skierowano też ciąg ulic Walcownicza – Petunii – Hiacyntowa – Techniczna – Zagórzańska na odcinku od Patriotów do Złotej Jesieni. Tu też stan nawierzchni stwierdzono jako zły, z licznymi pęknięciami, rysami i deformacjami. Wymaga ona natychmiastowej poprawy. Nie tylko dla większego bezpieczeństwa, ale też - jak informują drogowcy - ze względu na estetykę i komfort akustyczny.

Na razie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonawcę. Oferty można składać do 27 czerwca (do godziny 10.00). "Po wybraniu wykonawcy przystąpimy do prac w terenie" - informują na swojej stronie internetowej i dodają - "wszystkie roboty zakończą się do 31 października".

kw