Najnowsze

Świńska grypa w Warszawie. 13 dzieci w ciągu dwóch tygodni

Najnowsze

TVN24111 osób zakażonych wirusem AH1N1

Rośnie liczba osób zakażonych wirusem AH1N1. W ciągu dwóch ostatnich tygodni na świńską grypę zachorował 20 osób. Wśród nich są dorośli i dzieci. Jedna osoba leczy się w szpitalu.

"Od dnia 01.01.2016 r. do dnia 01.04.2016 r. na terenie Warszawy zdiagnozowano ogółem 111 przypadków zakażenia wirusem grypy AH1N1" - poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Liczba pacjentów z wirusem systematycznie rośnie. W połowie marca sanepid mówił o 91 zarażonych osobach (od początku roku), teraz na liście jest ponad sto osób.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zachorowało pięć osób powyżej 50 lat, dwie osoby w wieku 27 i 17 lat i 13 dzieci. Najmłodsze ma 8 miesięcy.

"Zgonów z powodu grypy A/H1N1 jako bezpośredniej przyczyny śmierci nie odnotowano" – czytamy na stronie sanepidu.

Świńska grypa jest odnotowywana wśród warszawskich pacjentów od początku roku. Początkowo chorowały na nią głównie dzieci – kilkumiesięczne i kilkuletnie. 17 lutego Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała również o pierwszych przypadkach wśród osób dorosłych.

Jakie są objawy?

Sanepid przestrzega, że groźnym wirusem można zarazić się nie tylko od kaszlących czy kichających, ale także dotykając powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin.

Pierwsze typowe objawy zachorowania to gorączka, ból mięśni, ból głowy i dreszcze. Jeśli zaobserwujemy je u siebie, trzeba udać się do lekarza, a kiedy ten potwierdzi grypę – zostać w domu, zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół, unikać skupisk ludzi. Kaszlących dzieci nie należy wysyłać do przedszkola. Przy kaszlu i kichaniu trzeba zasłaniać usta i nos wewnętrzną stroną łokcia albo chusteczką, którą należy później wyrzucić do kosza. Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h .

Jak się uchronić przed wirusem?

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia świńską grypą? – Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych – zaleca Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodaje, należy też zwrócić dużą uwagę na higienę między innymi: często myć ręce, zasłaniać usta i nos chusteczką podczas kichania i kasłania, czy unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków.

Zobacz archiwalny materiał programu "Polska i świat" na temat świńskiej grypy:

Materiał programu Polska i Świat
Materiał programu Polska i ŚwiatTVN24

kz//ec

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości