Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Ratusz namawia: "Wysyłajcie 6-latki do szkół"

TVN Warszawa

TVN24Sześciolatki nie będą musiały iść od września do szkoły

Brak miejsc w przedszkolach dla trzylatków i etatów dla ponad tysiąca nauczycieli – takie zdaniem warszawskiego ratusza mogą być skutki najnowszych zmian w systemie oświaty. Dlatego miasto będzie zachęcać rodziców do posyłania sześciolatków do pierwszych klas.

Od nowego roku szkolnego sześciolatki nie będą musiały iść do pierwszych klas. Zniesiono także obowiązek przedszkolny dla pięciolatków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków. To najważniejsze założenie nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Na początku stycznia dokument został podpisany przez prezydenta.

Stołeczny ratusz alarmuje, że zatwierdzone zmiany mogą mieć bardzo poważne następstwa dla najmłodszych warszawiaków i stołecznych nauczycieli.

Za mało miejsc w przedszkolach

- Jeżeli stołeczne sześciolatki nie pójdą do pierwszych klas, to oznacza 20 tys. sześciolatków w przedszkolach, to jest więcej o kilkanaście tysięcy, to oznacza z kolei, że nie będziemy mieli miejsc dla dzieci trzyletnich, a ponad tysiąc nauczycieli może mieć problem ze znalezieniem pracy – powiedział w rozmowie z PAP wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński. Jak dodał, z tego powodu ratusz będzie zachęcał rodziców, aby mimo braku takiego obowiązku posłali sześciolatki do pierwszych klas.

Będzie to możliwe, dzięki zapisowi w ustawie mówiącym, że dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej

Spotkania na zachętę

- Będziemy organizować spotkania, będziemy pokazywać rodzicom szkoły, że mitem są te nieprzygotowane szkoły. W ostatnich latach włożyliśmy mnóstwo pieniędzy w modernizacje, remonty, nie mówiąc o budowie całkiem nowych placówek - przekonywał Paszyński. - Naprawdę nasze dzieci 6-letnie w niczym nie są gorsze od swoich rówieśników w Europie i na świecie, znakomicie radzą sobie ze szkołą - argumentował wiceprezydent.

Miasto chce zorganizować także spotkania z nauczycielami i kampanię informacyjną, która ma wystartować po feriach zimowych.

Zobacz nasz archiwalny materiał o sześciolatkach w szkole:

Specjaliści o sześciolatkach
| Surowi rodzice

PAP/jk//ec