Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Osobiste pamiątki Bartoszewskiego w Muzeum Historii Żydów Polskich

Najnowsze

tvnwarszawa.pl / Marcin GulaBartoszewski przekazał pamiątki

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, dokumenty wiceprezesa Żegoty i przedstawiciela Bundu Leona Feinera, pierścień wytworzony w getcie łódzkim w 1942 r. - to niektóre z pamiątek przekazanych przez Władysława Bartoszewskiego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Uroczystość przekazania darów przez prof. Bartoszewskiego do warszawskiego muzeum odbyła się w środę.

Bartoszewski tłumaczył, że ofiarowuje Muzeum Historii Żydów Polskich te pamiątki, które mają wartość edukacyjną, wychowawczą. Jak tłumaczył, ważny dla niego jest fakt, że w muzeum będą mogli zapoznać się z nimi inni ludzie, zwłaszcza - ci młodzi.

Muzeum Żydów - skarbnica

- Mam nadzieję, że te dary będą skłaniać do namysłu, wzbudzać głód wiedzy. Nie chciałem czekać z przekazywaniem pamiątek po tym, co dla mnie w życiu było ważne, wszystkim tym, którzy będą dziedzicami pojęcia wolności - tłumaczył Bartoszewski.

P.o. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak ocenił, że Muzeum Historii Żydów Polskich staje się "swego rodzaju skarbnicą".

- Od 2006 roku prowadzimy akcję gromadzenia pamiątek, one są dla nas sprawą najważniejszą, bo stają się dokumentami historii, a w przyszłości będą pozwalać nam na organizację różnego rodzaju wystaw - zauważył.

Wśród przekazanych przez Bartoszewskiego pamiątek znalazły się medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i dokumenty wojenne wiceprezesa Żegoty i przedstawiciela Bundu dr Leona Feinera, w tym i świadectwo urodzenia wystawione na nazwisko Wacław Wendyński - wraz z opisem wyjaśniającym w jaki sposób znalazły się w posiadaniu Władysława Bartoszewskiego.

Pamiątkowy pierścień z łódzkiego getta

Władysław Bartoszewski przekazał placówce również pierścień pamiątkowy wytworzony w getcie łódzkim w 1942 r., który kupił w antykwariacie w Monachium w 1983 roku i medal - Nagrodę im. Elie Wiesela przyznana mu 28 kwietnia 2013 r. z okazji 20-lecia Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Zbiory Muzeum Historii Żydów Polskich wzbogaciły się także o kopię konspiracyjnego miesięcznego sprawozdania prasowego z maja 1943 r. pn. –„Obrona getta warszawskiego w świetle wypowiedzi prasy tajnej" autorstwa Bartoszewskiego, odpis memoriału Żydowskiego Komitetu Narodowego do Pełnomocnika Rządu w Kraju z 8 września 1943 r., materiały rządu RP w Londynie: "Report on the relief accorded to Polish Citizens by the Polish Embassy in the U.S.S.R. with special reference to Polish Citizens of Jewish Nationality", kopie archiwalnych dokumentów dotyczących Żegoty i żydowskiego podziemia w czasie okupacji.

Bartoszewski podarował też muzeum kopię dyplomu upamiętniającego zasadzenie drzewka Żegoty w Yad Vashem, kopię dyplomu medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, kopię honorowego obywatelstwa Państwa Izraela dla Władysława Bartoszewskiego.

Oddał też kilka książek o tematyce żydowskiej, w tym angielskojęzyczne wydania niektórych swoich publikacji - m.in. "The Warsaw Ghetto. A Christians Testimony", wydanego w Bostonie w 1987 r., z przedmową Stanisława Lema.

Od 18 października wystawa

Kierownik Działu Dokumentacji i Opieki nad Zbiorami dr Renata Piątkowska zwróciła uwagę, że wykorzystując zbiory z kolekcji - wzbogacone o pamiątki Władysława Bartoszewskiego - muzeum może przygotowywać działania edukacyjne i kulturalne. Już od 18 października będzie można oglądać nową wystawę czasową "Biografie rzeczy", poświęconą właśnie podarowanym muzeum przedmiotom, dokumentom i historiom ich właścicieli. Pokazane zostaną wybrane pamiątki ze zbiorów muzeum razem z wybranymi dzieła sztuki współczesnych artystów, które będą komentarzem do poszczególnych części wystawy.

Kolekcja muzeum jest również dostępna przez internet. Centralna Baza Judaików to internetowa baza umożliwiająca dostęp do informacji o pamiątkach i dokumentach, które do tej pory były rozproszone w różnych zbiorach w Polsce i na świecie. W tej chwili baza udostępnia internautom opisy i fotografie ponad 3 tys. obiektów.

bf/ec