Najnowsze

Nowy pokaz w parku fontann, bedeker na smartfona, biegi i kapsuła czasu

Najnowsze

[object Object]
Hanna Gronkiewcz-Waltz o obchodach w stolicyTVN24
wideo 2/3

Konkurs kompozytorski, nowy pokaz w parku fontann, specjalne wydawnictwa znanych varsavianistów, wystawy, bedeker na smartfona, biegi i iluminacje urzędów. Warszawa szykuje się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnych inicjatyw będzie łącznie ponad 400. Wszystkie odbędą się pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018".

Program obchodów przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że długo się zastanawiano jak stulecie niepodległości uczcić, by godnie upamiętnić tę datę. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dla wszystkich ta rocznica jest niebywale ważna.

- Doskonale wiemy, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze i nigdy nie wolno zapomnieć, że o tę wolność trzeba walczyć i dbać codziennie, bo inaczej ją stracimy. Ale są momenty, kiedy nie musimy tylko ciężko pracować, ale możemy się cieszyć. I to jest ten moment, kiedy możemy radośnie powiedzieć "Mamy wolność", zdobyliśmy ją, jesteśmy wolnym krajem, wolną stolicą wolnego kraju, wolnymi ludźmi. To dla nas podstawowa wartość - mówiła.

Konkursy: recytatorski i kompozytorski

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że program obchodów jest bardzo bogaty, będą to imprezy zarówno ogólnomiejskie, jak dzielnicowe.

- Setną rocznicę niepodległości Warszawa obchodzi pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018" zilustrowanym logotypem "Wasza Warszawa" - wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa, miasto należące do jej mieszkańców. Chcemy tę rocznicę obchodzić radośnie, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego świętowania i oddajemy im głos, stąd wiele wydarzeń przygotowujemy razem. Na ten moment w program obchodów wpisano 420 inicjatyw - opowiadała. W ramach obchodów już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej promującego kulturę języka ojczystego.

- Zaplanowano także konkurs kompozytorski "Warszawski polonez dla Niepodległej", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzy najlepsze prace zostaną nagrane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i 29 września chcemy zorganizować Korowód Niepodległościowy na ulicach miasta, który zakończy odtańczenie poloneza do zwycięskiego utworu. Innym z wydarzeń jest plebiscyt "Warszawianka roku" bardzo dla nas ważny, ponieważ 2018 rok to również rocznica wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce - relacjonowała Kaznowska.

Atrakcje w parku fontann

W obchody włączy się także Multimedialny Park Fontann, który zyska w tym roku wyjątkową oprawę.

- Trzyminutowy film opowiadać będzie o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. Odbędzie się też ponad 100 wydarzeń plenerowych między innymi piknik "Przestrzeń wolności" na placu Zamkowym 13 października i piknik historyczny 10 listopada również na placu Zamkowym, a także pikniki dzielnicowe. Zaplanowano również blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, w tym "Szkołę niepodległą" ważny projekt dedykowany warszawskim uczniom i nauczycielom, w ramach którego zaplanowano wykłady, zajęcia dla uczniów, pokazy filmowe i zajęcia terenowe - mówiła wiceprezydent. - Kolejna ważna rzecz to "Warszawskie vademecum niepodległości" - broszura Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA, która w przystępnej formie przedstawi historię stolicy u progu niepodległości i historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. Zaplanowano blisko 215 wydarzeń kulturalnych, wiele pięknych wystaw m.in. "Warszawę niepodległą" fotograficzną opowieść o mieście w 20-leciu międzywojennym i jego dynamicznym rozwoju jako stolicy. Ekspozycja "Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918" w Muzeum Warszawy pokaże zaś miasto w przełomowym okresie wielkich przemian społeczno-politycznych - powiedziała Kaznowska.

Zapowiedziała także specjalną aplikację mobilną łączącą "najlepsze cechy przewodnika i vademecum historycznego". - Aplikacja korzystając ze zdjęć, nagrań, filmów, dokumentów poprowadzi użytkowników przez współczesną historię i przybliży pasjonujące dzieje odzyskiwania niepodległości. Planujemy także wydarzenia sportowe w tym największą - triadę biegową, czyli Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości 11 listopada. Flagami z logo warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości został już ozdobiony Trakt Królewski. Zadbaliśmy także o iluminację w barwach narodowych miejskich obiektów dzielnicowych ratuszy czy mostów oraz ukwiecenie ulic w barwach narodowych - mówiła.

Kapsuła dla następnych pokoleń

- Inaugurując obchody chcemy je rozpocząć wielką akcją zbierania podpisów, życzeń i przesłania dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. "Warszawska księga wolności 1918-2018-2118" składać się będzie z wielu ksiąg, które przesłane będą do szkół, instytucji kultury, publicznych, prywatnych, ale zbierać będziemy również podpisy poprzez posty czy maile. Wszystko będziemy chcieli zdigitalizować i umieścić w kapsule czasu, która 13 października zostanie zakopana w przestrzeni publicznej miasta. Będziemy życzyć następnemu pokoleniu, by za sto lat w 2118 roku tę kapsułę otworzyło i przeczytało nasze przesłanie i życzenia - dodała Kaznowska.

Podczas konferencji pierwsze podpisy w księdze złożyły prezydent Warszawy i przewodnicząca Rady Miasta.

PEŁNY PROGRAM NA STRONIE INTERNETOWEJ

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości