Nowoczesna karetka w prezencie. Dzięki wsparciu dwóch fundacji

Warszawa

Karetka przekazana do Centrum Zdrowia DzieckaTVN24
wideo 2/4

Centrum Zdrowia Dziecka ma nową, specjalistyczną karetkę. Pojazd kupiono z funduszy zebranych podczas meczu charytatywnego TVN kontra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

- Ta karetka jest dowodem na to, że współdziałanie takich dwóch fundacji jak nasze się opłaca. Razem możemy zrobić więcej - powiedziała prezeska Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska.

"Najpiękniejszy prezent"

Dyrektorka placówki Małgorzata Syczewska nie kryła radości. - To jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki mogliśmy dostać. Dziękuję Wielkiej Orkiestrze i telewizji TVN - powiedziała. - Dziękuję też za to, że obie fundacje wspierają nasz instytut od wielu lat - dodała.

W rozmowie z dziennikarzami dopowiedziała, że transport medyczny CZD robi setki tysięcy kilometrów rocznie. - W związku z tym zużycie samochodów jest dużo szybsze niż przeciętnego auta. Dwie nasze karetki były już na "ostatnich kołach", więc ta była nam bardzo potrzebna - powiedziała dyrektorka.

Amortyzowany stół

Pojazd zapewnia nową jakość w przewożeniu pacjentów, o czym więcej opowiedział jeden z ratowników międzyleskiego szpitala. Podkreślił, że jedną z jej największych zalet jest amortyzowany stół, który umożliwia transport bez dyskomfortu dla pacjentów. To szczególne istotne zwłaszcza przy przewozie wcześniaków, ważących często mniej niż kilogram. - Drugim ważnym elementem jest możliwość załadowania pacjenta albo inkubatora za pomocą silnika elektrycznego, więc nie wymaga to ingerencji ludzkiej i ewentualnego błędu ludzkiego. Podłączamy nosze do sprzętu, ten jest wciągany bez jakiegokolwiek dyskomfortu dla pacjenta - opisywał Michał Jabłoński z Centrum Zdrowia Dziecka.Jak dodał, pojazd posiada też m.in. system nawiewny, dwa niezależne systemy ogrzewania i zabudowę łatwą do dezynfekowania.

Wielki mecz gwiazd

Karetka dostarczona do CZD - jak przystało na prawdziwy prezent - była owiniętą czerwoną szarfą. Kokardę rozwiązali wspólnie Małgorzata Syczewska, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jerzy Owsiak.

Pojazd udało się kupić dzięki finansowemu wsparciu widzów TVN i kibiców, którzy przyszli na mecz WOŚP kontra TVN. Zebrano ponad pół miliona złotych. Impreza charytatywna odbyła się na początku września. Wygrała drużyna TVN-u, pokonując rywali 4:3.

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK WYGLĄDAŁ MECZ CHARYTATYWNY

Zwycięstwo TVNTVN24
wideo 2/2

kw/b