Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Remont w Kolonii Wawelberga. "Sąsiedztwo ruchliwej ulicy spowodowało znaczne zniszczenia dekoracji"

Najnowsze

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kolonia Wawelberga – remontu ciąg dalszy

Trwa remont w Kolonii Wawelberga. - Wzorowe, XIX-wieczne osiedle robotniczej Woli odzyskuje urodę i dobrą kondycję – chwali się ratusz. 

Jak przypomina urząd miasta, w 2019 roku dzięki dotacji z budżetu Warszawy przeprowadzono kompleksowy remont północnej elewacji budynku przy Wawelberga 3. Oczyszczono wtedy powierzchnię, uzupełniono brakujące cegły, przemurowano najbardziej zniszczone fragmenty. Teraz urzędnicy informują o kolejnych pracach. 

"W tym roku wspólnota mieszkaniowa kontynuowała remont najbardziej zniszczonej elewacji wschodniej budynku. Mury w tym miejscu zostały wykonane z cegły o niższej jakości, która była bardzo zniszczona. Konieczne okazały się liczne przemurowania. Tegoroczna dotacja miasta na ten cel wyniosła niemal 112 tysięcy złotych, co pozwoliło na pokrycie prawie połowy wydatków. Prace przy tej elewacji właśnie dobiegły końca i można już podziwiać efekty remontu" - przekazał w komunikacie ratusz.

Remont fasady przy Górczewskiej

Z kolei teraz, jak informuje ratusz, trwają prace przy najbardziej wyeksponowanej, frontowej elewacji budynku przy Górczewskiej 15.

"Sąsiedztwo ruchliwej ulicy spowodowało znaczne zniszczenia dekoracji. Konserwatorzy, dla których jest to wyzwanie, pieczołowicie pracują nad ich uzupełnieniem i wzmocnieniem. Miasto dofinansowało remont tej elewacji 200 tys. zł. Prace potrwają najprawdopodobniej do późnej jesieni" - przekazują urzędnicy.

Jednocześnie naprawiany jest dach środkowego budynku (Górczewska 15a). Wsparcie finansowe miasta wynosi 163 tys. zł.  Wspólnoty mieszkaniowe budynków Kolonii Wawelberga zapowiadają kontynuację prac w przyszłych latach. 

Historia budynków

Budynki mieszkalne znajdujące się przy Górczewska 15, Górczewska 15a i Wawelberga 3 łączy wspólna historia. Obiekty powstały w latach 1898–1900 jako tanie i wygodne osiedle robotnicze - dzięki inicjatywie Hipolita i Ludwiki Wawelbergów. Hipolit Wawelberg był polskim finansistą, działaczem społecznym i filantropem. Posiadał udziały w Domu Bankowym H. Wawelberg – jednej z największych w tamtym czasie prywatnych instytucji finansowych. Instytucja Tanich Mieszkań, powołana dzięki staraniom Wawelberga w 1898 r., wzorowała się na angielskich stowarzyszeniach promujących tanie i zdrowe mieszkania dla robotników. 

Trzy budynki wchodzące w skład Kolonii Wawelberga, wzniesione według projektu Edwarda Goldberga, charakteryzuje prosta forma. Mają nieotynkowane ceglane elewacje i powtarzalne elementy dekoracyjne wykonane z ceramicznych kształtek. Budynki przetrwały w stosunkowo dobrym stanie II wojnę światową. Jednak wieloletni brak kompleksowych remontów i chaotyczne, powojenne naprawy i przekształcenia spowodowały, że ten imponujący kompleks utracił dawną świetność. Dekoracyjne elewacje ulegały stopniowej destrukcji i ginęły pod warstwą miejskich zanieczyszczeń. 

Zachowana w sporej większości Kolonia Wawelberga - wzorcowe osiedle robotnicze - to unikat w Warszawie. Przykład myśli społecznej XIX wieku zamienionej w namacalny dowód wprowadzanych w ówczesnej Polsce nowych trendów. Kolonia po remoncie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do zwiedzania i poznawania historii naszego miasta. 

Kolonia Wawelberga

Kolejka po pączki
Kolejka po pączkiLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: um

Pozostałe wiadomości