Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Nie będzie darmowego parkowania przez cały długi weekend

Warszawa

ZDMMimo długiego weekendu w piątek zapłacimy za parkowanie

Nadchodzący długi weekend nie oznacza w tym roku czterech dni darmowego parkowania. W piątek kierowcy będą musieli zapłacić za postój w płatnej strefie.

Parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego 16 sierpnia, mimo trwania długiego weekendu, będzie kosztować.

W poprzednich latach, oprócz dni wymienionych w uchwale dotyczącej opłat za parkowanie, bezpłatnie można było zostawić auto w strefie płatnego parkowania również w dni, kiedy komunikacja miejska kursowała jak w święta.

Decyzja radnych

W 2017 roku radni przyjęli uchwałę sztywno wprowadzającą dni, w których nie trzeba płacić za zostawienie auta w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

"Ustala się stawki opłaty za postój pojazdów samochodowych w SPPN w dni robocze od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia" - czytamy w uchwale. Oznacza to, że poza tymi trzema dniami, należy zapłacić za parkowanie podczas tak zwanych długich weekendów.

W Warszawie pierwsza godzina parkowania w SPPN kosztuje 3 zł, druga 3,60 zł, trzecia 4,20 zł, czwarta i kolejne - 3 zł. Opłata minimalna wynosi 50 gr i obejmuje 10 minut postoju.

SPPN w Warszawie obejmuje ścisłe centrum miasta, część Woli, Mokotowa i Pragi-Północ.

Na początku lipca drogowcy wybrali firmę, która dostarczy auta wyposażone w kamery i elektroniczny system kontroli. Wspomogą one piesze patrole kontrolerów sprawdzających opłaty za parkowanie:

Tak wyglądają auta z kameramiTVN24
wideo 2/4

PAP/kk/pm