Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mazowsze rozwija się najszybciej w całej Unii Europejskiej

Warszawa

archiwum TVNMazowsze rozwija się najszybciej w UE

- Mazowsze było w latach 2008-2014 najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca. Sześć lat temu wynosiło ono niecałe 83 proc. średniej unijnej. Natomiast w 2014 roku – aż 108 proc. To wzrost o ponad 25 punktów procentowych i najlepszy wynik spośród 275 unijnych regionów.

O sukcesie Mazowsza poinformował Eurostat na odbywającym się w minionym tygodniu w Brukseli Europejskim Tygodniu Regionów i Miast.

– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. To duży sukces nas wszystkich i efekt ciężkiej pracy Mazowszan – cieszył się Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego dodaje, że sukces Mazowsza to zasługa m.in. dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i wysokiemu poziomowi edukacji.

"Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych" – dodaje Marta Milewska.

Wszystkie województwa powyżej średniej

Dane Eurostatu pokazują, że wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Dodatkowo siedem z nich (obok mazowieckiego - dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie) zakwalifikowano do grupy 28 najdynamiczniejszych, czyli takich, które odnotowały co najmniej 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do średniej unijnej.

Na drugim końcu skali znalazło się 38 regionów, m.in. 14 hiszpańskich i 12 greckich, w których w tym czasie zanotowano spadki przekraczające 10 pkt proc. w odniesieniu do średniej unijnej. Zdaniem analityków Eurostatu jest to efekt kryzysu gospodarczego.

Warszawa nowym województwem?

Kilka miesięcy temu politycy odbyli ostrą debatę na temat podziału Mazowsza. Warszawa lub Warszawa z okolicznymi gminami miała być województwem warszawskim. Reszta – pozostać w mazowieckim ze stolicą w Płocku, Radomiu, lub w dwóch miastach.

Propozycję taką złożyło Prawo i Sprawiedliwość przekonując, że biedniejsze regiony Mazowsza otrzymywałyby wówczas więcej środków unijnych (które teraz pochłania głównie Warszawa).

Przeciwnego zdania byli politycy opozycji. Wsparła ich m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek Adam Struzik. Twierdzili, że bez stolicy reszta Mazowsza zbankrutuje.

Ostatecznie politycy odstąpili od tworzenia nowego województwa warszawskiego. Polska wystąpiła jedynie z wnioskiem o podział Mazowsza na dwie jednostki statystyczne NUTS 2, obejmujące Warszawę wraz z otaczającymi powiatami oraz pozostałą część województwa. Ma to pomóc w otrzymaniu większych środków unijnych po 2020 r. Decyzje w tej sprawie podejmuje Komisja Europejska.

PiS zapowiada podział Mazowsza
Łukasz Wieczorek, TVN24

PAP/kw/sk