Leczył medyczną marihuaną, został zwolniony. Sąd: ma wrócić

Warszawa

TVN24Wyrok ws. Marka Bachańskiego

Sąd nakazał przywrócenie do pracy doktora Marka Bachańskiego. Lekarz walczący o terapię przy użyciu medycznej marihuany dla swoich pacjentów został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Materiał Marii Mikołajewskiej z programu "Polska i Świat".

Na swój wyrok dr Marek Bachański czekał rok. Od kiedy został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalnie za braki w dokumentacji. Nieoficjalnie za leczenie pacjentów lekami zawierającymi marihuanę.

Decyzją sędzi Zofii Pawelczyk dr Bachański powinien zostać przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Oprócz tego, otrzymać od CZD 6 092 zł wynagrodzenia za trzy miesiące pozostawania bez pracy.

- To mnie tylko wspiera. Wiem, że robiłem dobrze. Jeśli wyrok się uprawomocni, będę miał szansę wrócić do pracy i rozwijać to, co robiłem – powiedział doktor po ogłoszeniu decyzji.

Pełnomocnik CZD zapowiedział, że dyrekcja szpitala "nie wyklucza apelacji".

Eksperymantalna terapia

Marek Bachański to jeden z pierwszych lekarzy w Polsce, który otwarcie mówił o leczeniu marihuaną. Swoim pacjentom pomagał sprowadzać leki zawierające konopie.

Spór doktora z dyrekcją Instytutu zaczął się w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy miała miejsce konferencja w sprawie leczniczej marihuany, na której neurolog zaprezentował wyniki swojej terapii na pacjentach chorych na padaczkę lekoodporną. Miesiąc później CZD zawiesiło jego eksperymantalną terapię i złożyło doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

W październiku Bachański został zwolniony.

Marihuana w aptekach?

Medyczne zastosowanie marihuany cały czas budzi kontrowersje. Nastawienie polskich władz do tej metody jednak się zmienia. Od najwyższych urzędników płyną sygnały, że to właśnie państwo mogłoby zająć się uprawą konopi indyjskich.

Maria Mikołajewska /kw/b