Komisja uchyliła zwrot kamienicy Poznańskiej 14

[object Object]
Komisja uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie Poznańskiej 14TVN24
wideo 2/3

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie kamienicy przy Poznańskiej 14. - Była ona rażąco sprzeczna z interesem społecznym - powiedział szef komisji Patryk Jaki. Jak dodał, spółka Jowisz nie jest już właścicielem budynku, mieszkańcy mogą się czuć bezpieczni.

- Komisja orzekła w punkcie pierwszym o uchyleniu w całości decyzji prezydenta Warszawy z dnia 27 czerwca 2013 roku i odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. W drugim - o nadaniu wyżej wymienionej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności - powiedział Patryk Jaki.

Jak stwierdził przewodniczący, decyzja reprywatyzacyjna podjęta przez urzędników ratusza w 2013 roku doprowadziła do skutków "rażąco sprzecznych z interesem społecznym". - Sprawiła, że sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła w kwestii praktycznej, jak i prawnej - dodał.

"Zła wiara" nowego nabywcy

O nienależytą staranność Jaki oskarżył nie tylko urzędników ratusza, ale też obecnego właściciela kamienicy - spółkę Jowisz. - Trudno mówić, że spółka nabyła kamienicę w dobrej wierze, wręcz przeciwnie - oświadczył przewodniczący komisji.

Przypomnijmy krótko, miasto przekazało nieruchomość w użytkowanie wieczyste w 2013 roku prawdziwym spadkobiercom dawnego właściciela. Ci jednak rok później odsprzedali spadek (a więc i roszczenia do kamienicy przy Poznańskiej) mecenasowi Robertowi N. i Januszowi Piecykowi, którzy potem odsprzedali prawa do nieruchomości właśnie spółce Jowisz.

Kamienica przechodziła z rąk do rąk, ale - jak stwierdził w poniedziałek Jaki - nie zmienia to faktu, że powinna wrócić do Skarbu Państwa. Według Jakiego, przedstawiciele spółki powinni zrobić wszystko, aby ustalić stan prawny i faktyczny nieruchomości. - Spółka Jowisz mogła bez problemu dowiedzieć się, że Robert N. i Janusz Piecyk nabyli od spadkobiercy dawnego właściciela spadek za rażąco niską cenę. Po drugie, mogli dowiedzieć się, że decyzja reprywatyzacyjna w sprawie Poznańskiej ma wady prawne - argumentował Jaki.

"Jowisz nie jest już właścicielem"

To już piąta (po Twardej 8 i 10, Chmielnej 70 i Siennej 29) decyzja reprywatyzacyjna, jaką uchyliła komisja weryfikacyjna, ale pierwsza, która dotyczy kamienicy wciąż zamieszkiwanej przez lokatorów, niepewnych swojego dachu nad głową. To właśnie oni najbardziej oczekiwali na decyzję komisji. Pozostaje więc pytanie, co dalej?

- Mieszkańcy kamienicy od dzisiaj mogą czuć się bezpieczni, bo nasza decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności - powiedział Jaki.

- Spółka Jowisz nie jest już właścicielem kamienicy. Wrócił stan prawny sprzed wydania decyzji reprywatyzacyjnej - dopowiedział Bartłomiej Opaliński, członek komisji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według komisji, Jowisz natychmiast powinien przerwać wszelkie prace remontowej, które obecnie prowadzi na terenie kamienicy. Co, jeśli tego nie zrobi? - To już będzie sprawa do rozstrzygnięcia przez policję - powiedział Jaki.

Co teraz może zrobić Jowisz? Jak powiedzieli członkowie komisji, spółka ma dwa wyjścia. Po pierwsze - uznać decyzję za słuszną, co wydaje się jednak mało prawdopodobne. Po drugie - złożyć odwołanie do sądu administracyjnego albo samej komisji weryfikacyjnej.

Jeśli zastosuje to ostatnie, zespół Jakiego będzie musiał się nad sprawą reprywatyzacji Poznańskiej 14 pochylić ponownie. - Jeśli natomiast złoży odwołanie do sądu, to i tak do czasu wydania decyzji przez sąd, obowiązuje decyzja komisji weryfikacyjnej, bo ma rygor natychmiastowej wykonalności - powiedział Opaliński.

Odszkodowania dla mieszkańców

Decyzja komisji otwiera drogę do odszkodowań od władz Warszawy, których - jak powiedzieli członkowie komisji - można będzie domagać się na drodze sądowej, w postępowaniu cywilnym albo poprzez negocjacje z urzędem miasta.

O otrzymanie takiego odszkodowania będą mogli upomnieć się mieszkańcy, którzy musieli wyprowadzić się z kamienicy przy Poznańskiej. Zainteresowani lokatorzy mogą się w tej sprawie zgłaszać do Rady Społecznej, która ma udzielać wsparcia i porad w tym zakresie.

Dlaczego odszkodowania od miasta? - Pamiętajmy, że szkoda [lokatorów - red.] powstała na mocy decyzji reprywatyzacyjnej, a ta została wydana przed organ władzy publicznej. To Hanna Gronkiewicz-Waltz swoją nieroztropną polityką i nieumiejętnym zarządzaniem nad Biurem Gospodarki Nieruchomościami sprawiła, że te szkody powstały - powiedział Sebastian Kaleta, członek komisji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Burzliwe posiedzenie

Posiedzenie w sprawie Poznańskiej odbyło się 30 sierpnia. Komisja przesłuchała lokatorów budynku, którzy w przejmujących słowach opowiadali o znacznych podwyżkach czynszów (z 8 do 59 złotych za metr kwadratowy) czy uciążliwych remontach przeprowadzanych w kamienicy. Wezwana na posiedzenie została także Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent miasta nie przyszła, przysłała swoich pełnomocników, którzy jednak zostali wykluczeni z posiedzenia przez przewodniczącego Jakiego.

CZYTAJ CAŁĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA W SPRAWIE POZNAŃSKIEJ 14

Poznańska 14 to duża, trzyskrzydłowa kamienica położona niemal w samym centrum (między Hożą a Wilczą). Nieruchomość w 2013 roku przekazano faktycznym spadkobiercom dawnych właścicieli, których reprezentował znany mecenas Robert N. Decyzję ze strony ratusza podpisał natomiast Jerzy M., ówczesny wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Kilka miesięcy po całej operacji spadkobierca sprzedał swój spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. Ci z kolei w styczniu 2014 roku mieli sprzedać nieruchomość spółce Jowisz, związanej z grupą Fenix.

Tak wyglądało posiedzenie w sprawie Poznańskiej 14:

[object Object]
Prezydent Warszawy ukarana grzywnąTVN24
wideo 2/6

kw/b

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował ją prezydent Andrzej Duda.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl