Kiedyś piaskarze i prostytutki, dziś Powiśle to studenci i hipsterzy

Pierwsze dokumenty o Solcu pochodzą z XIV w
Pierwsze dokumenty o Solcu pochodzą z XIV w
Narodowe Archiuwm Cyfrowe
Pierwsze dokumenty o Solcu pochodzą z XIV wNarodowe Archiuwm Cyfrowe

Jeszcze w XIX wieku Powiśle zamieszkiwała biedota - piaskarze, bednarze, rybacy i prostytutki. Rozwój przemysłu i budowa bloków utrwaliły plebejski charakter tego miejsca. Kilkanaście lat temu mało kto wierzył, że charakter Powiśla kształtować będą uprawiający "buwing" studenci, hipsterzy sączący sojowe latte, wycieczki ciągnące do Kopernika i zamożni właściciele luksusowych apartamentów.

Wygląd i charakter Powiśla od zawsze determinowała geografia. Przede wszystkim bliskość Wisły, która była jednocześnie błogosławieństwem (bo dawała pracę) i przekleństwem (bo przynosiła wielką wodę).

Smród, brud i ubóstwo

- W XIX wieku tereny pod skarpą warszawską wielokrotnie były nawiedzane przez powodzie. Z tego powodu osiedlała się tu głównie biedota. Życie tu było gęste, zawiesiste, pełne przemocy, ale i humoru. To był barwny, wielopłaszczyznowy, żywy świat - opowiada tvnwarszawa.pl Jarosław Zieliński, varsavianista.

Z nieskrywaną odrazą tę ponurą rzeczywistość opisywał m.in. Bolesław Prus w "Lalce". - Jawi się tam jako dzielnica niebezpieczna, zaniedbana, pełna odrażających postaci, zalana nieczystościami i śmieciami z całego miasta, gdzie można było bez powodu oberwać nożem. To był swoisty folklor, bazujący głównie na marginesie społecznym - mówi Zieliński.

"Tragiczny poziom higieny"Dzięki bliskości rzeki osiedle szybko stało się obszarem mocno uprzemysłowionym. Na początku XIX wieku działały tu m.in. spichrze, browary, Rządowa Fabryka Dywanów i Kobierców, Rządowa Fabryka Machin Żelaznych, a potem korzystające z możliwości transportu wodnego wielkie fabryki, w tym zakłady Lilpopa. Funkcjonowały tu także stocznia, elektrownia i gazownia. Rozwój kolei i niedostatek wolnych terenów spowodował, że począwszy od lat 80. XIX w. duża część fabryk wyniosła się z Powiśla, głównie na Wolę. Ale domy pozostały. - Robotnicy mieszkali stłoczeni w ciemnych, ciasnych, wilgotnych domach, co owocowało tragicznym poziomem higieny i zdrowia tych ludzi - tłumaczy varsavianista. Pierwsze luksusyZmiany zaczęły się, gdy w latach 20. XX wieku w rejonie Dobrej i Czerniakowskiej zaczęto budować domy spółdzielcze, a w latach 30. - enklawy luksusowych kamienic i gmachy użyteczności publicznej, jak Szkoła Sztuk Pięknych.- Zniszczenia wojenne umożliwiły wprowadzenie wielkich założeń zielonych, ale inwestycje lat 60. i 70. XX wieku "zagraciły" Powiśle blokami z wielkiej płyty, które w części zniweczyły przedwojenne wysiłki w kierunku przekształcenia tych terenów w elegancką dzielnicę mieszkaniową - ocenia Zieliński.Yuppies zamiast piaskarzyPunkt zwrotny w historii Powiśla to otwarcie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej w 1999 roku. Wraz z tabunami studentów ściągających z kampusu głównego przy Krakowskim Przedmieściu pojawiają się pierwsze kawiarnie. Czuły Barbarzyńca wprowadza na polski grunt nowy model księgarnio-kawiarni, a po drugiej stronie ulicy powstaje pierwsze stołeczne "zagłębie klubowe" - Diuna, Aurora, Czarny Lew i Jadłodajna Filozoficzna. Wraz z nimi Powiśle powoli zaczyna zmieniać się w modną część miasta. A zaraz potem - zaczyna wzbudzać zainteresowanie deweloperów i inwestorów. Zaczyna się gentryfikacja.- W wyniku nacisków ekonomicznych następuje wymiana struktury społecznej i zmienia się charakter całej dzielnicy. Jest to spowodowane stopniowym, ostrożnym wprowadzaniem wartościowych elementów zabudowy - Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik. Okolica zaczyna robić się modna, powstanie kampusu studenckiego radykalnie zmienia tkankę społeczną tego obszaru, pojawiają się młodzi, ambitni yuppies i dobrze sytuowani mieszkańcy - tłumaczy Jarosław Zieliński. Bieda w cieniu luksusu Metro przywiezie metamorfozę?Ale to nie koniec zmian. Akademia Sztuk Pięknych dorobiła się właśnie nowego skrzydła, więc nad Wisłą pojawi się jeszcze więcej studentów. Trwa remont bulwarów, niebawem dojedziemy do nich II linią metra, która przybliży całe miasto do rzeki. Rzeki, nad którą od dwóch lat wraca życie, głównie nocne i imprezowe.Pewne jest więc, że ta dzielnica ciągle będzie się zmieniać, choć trudno dziś przewidzieć, w jakim kierunku. - Jeszcze nigdy aż tyle czynników na raz nie wpływało na ewolucję Powiśla - podsumowuje nasz rozmówca.kś/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl