Jedna dymisja z dnia na dzień, druga musi czekać tygodniami

Dymisje wiceburmistrzów tvnwarszawa.pl, Sławek Kinczyk

Wiceburmistrz Białołęki podał się do dymisji i jeszcze tego samego dnia mógł opuścić stanowisko. Wiceburmistrz Ursynowa również złożył dymisję, lecz na faktyczne opuszczenie gabinetu kazali mu czekać trzy miesiące. Dlaczego jeden może, a drugi nie, choć zapisy lokalnego prawa dla obu są takie same?

Dwóch wiceburmistrzów i dwie krótkie historie.

Wojciech Matyjasiak to były już zastępca burmistrza na Ursynowie. Pełnił swoją funkcję od stycznia 2015 roku. Był reprezentantem Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, które to stowarzyszenie współrządzi dzielnicą z Platformą Obywatelską. 4 listopada postanowił złożyć dymisję na ręce burmistrza Roberta Kempy. Powodem nie był żaden konflikt. Matyjasiak w ursynowskim ratuszu zajmował się edukacją, za swoje działania był chwalony nawet przez opozycję. Zrezygnował, ponieważ jego stowarzyszenie nie udzieliło mu rekomendacji na dalsze pełnienie tej funkcji (chcieli zastąpić Matyjasiaka innym swoim przedstawicielem).

Decyzja należy do rady

Szybko okazało się, że rezygnacja ze stanowiska wcale nie jest prosta. - Okazało się, że aby nasz burmistrz mógł odejść, musi odwołać go w głosowaniu rada dzielnicy – mówi Antoni Pomianowski, szef IMU. Jak dodaje, potwierdziła to opinia prawna zamówiona w stołecznym ratuszu przez urząd Ursynowa.

W opinii czytamy, że w sprawie odwołania zastępcy burmistrza "brak jest wyraźnych przepisów", dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że to rada podejmuje uchwałę o odwołaniu i tej praktyki należałoby się trzymać.

Matyjasiak czekał więc, aż dzielnicowi radni zbiorą się i usuną go ze stanowiska. Nastąpiło to dopiero 31 stycznia, czyli około trzy miesiące po złożonej dymisji.

"Nadzwyczajna Białołęka"

Kilkanaście dni temu z funkcją wiceburmistrza (tym razem na Białołęce) chciał pożegnać się Marcin Adamkiewicz (Inicjatywa Mieszkańców Białołęki). Podobnie jak Matyjasiak złożył dymisję na ręce tamtejszego burmistrza Jana Mackiewicza. Ten dymisję przyjął, a sam Adamkiewicz kilka godzin później zorganizował konferencję prasową, na której poinformował, że w zarządzie dzielnicy już nie jest.

Stołeczny ratusz dymisję przyjął i tego samego dnia zgłosił się do przewodniczącego rady dzielnicy na Białołęce z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej w celu wyboru nowego wiceburmistrza.

A gdzie głosowanie rady dzielnicy? Dlaczego Białołęka została potraktowana inaczej niż Ursynów?

Ratusz ma odpowiedź: - To przez wzgląd na skomplikowaną sytuację prawną [w na Białołęce – red.] - odpowiedziała Agnieszka Kłąb, rzeczniczka urzędu.

Białołęka od wielu miesięcy toczy bowiem bój o fotel burmistrza i przewodniczącego rady. Sprawa trafiła nawet na wokandę Sądu Najwyższego. W problem zaangażowany jest też wojewoda Zdzisław Sipiera, który na bieżąco unieważnia uchwały rady dzielnicy twierdząc, że są podejmowane niezgodnie z prawem.

Cały spór szczegółowo opisywaliśmy na naszym portalu nieraz.

Agnieszka Kłąb twierdzi, że sprawy Białołęki i Ursynowa się różnią. - Na Białołęce mamy dodatkowo działania wojewody, który zawiesił uchwały powołujące zarząd dzielnicy. Z naszego punktu widzenia wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w tak skomplikowanym stanie prawnym było doprowadzenie do sytuacji, w której rada dzielnicy sama rozstrzygnie o składzie zarządu, bo tylko ona w tej chwili może to zrobić. Stąd nasze pismo w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej – uzupełnia.

Ursynów. Problemy z powołaniem wiceburmistrza

Tyle, że sytuacja w dzielnicy Ursynów od kilku miesięcy też odbiega od normalnej. Po wspomnianej dymisji Wojciecha Matyjasiaka rada dzielnicy powinna powołać nowego wiceburmistrza. Zwłaszcza, że jest już kandydat (nieoficjalnie mówi się, że ma nim zostać Antoni Pomianowski, szef IMU) i zgoda prawie wszystkich stron.

Aby nowy zastępca mógł zostać powołany, w porządku obrad sesji musi znaleźć się odpowiedni punkt w tej sprawie. Porządek zaś ustala przewodnicząca rady Teresa Jurczyńska-Owczarek. I to ona – jak mówi nam jeden z członków koalicji, chcący zachować anonimowość – nie chce powołania nowego wiceburmistrza.

Co ciekawe, o poszerzenie składu wnioskował już nawet sam zarząd – Robert Kempa wraz ze swoimi trzema zastępcami podjęli uchwałę w tej sprawie już 7 marca. Zgodnie ze statutem, przewodniczący rady musi wprowadzić uchwałę stworzoną przez zarząd do porządku obrad najbliższej sesji (o ile nie pozostało do niej mniej niż siedem dni). Mimo to, Jurczyńska-Owczarek punktu nie wprowadziła ani w sesji marcowej, ani w kwietniowej.

Sesja w trybie ekspresowym

Przepychanką z przewodniczącą rady zmęczyła się nawet sama Platforma Obywatelska. Na ostatniej sesji, która odbyła się 18 kwietnia radni tej partii wnieśli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej – właśnie w celu wybrania nowego "wice". Po złożeniu takiego dokumentu przewodniczący nie ma wyjścia – musi zwołać nadzwyczajne posiedzenie w ciągu najbliższych siedmiu dni (tak nakazuje statut).

W nocy z wtorku na środę radni zaczęli dostawać SMS-y z informacją, że sesja odbędzie się… następnego dnia o 9.00 rano. - Jurczyńska-Owczarek chyba liczyła, że nikt na nią przyjdzie i ze względu na brak kworum obrady po prostu się nie odbędą – mówi nasz rozmówca z koalicji.

O 9.00 w urzędzie karnie stawił się jednak niemal pełny skład, nie przyszło zaledwie trzech (na 25) radnych.

Przewodnicząca najwyraźniej była zaskoczona tak liczną frekwencją. Zaraz po otwarciu obrad postanowiła więc… ogłosić bezterminową przerwę. Po kilkunastu minutach zebrani musieli iść do domu. - To zachowanie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Najpierw pani przewodnicząca w bardzo pilnym trybie zwołuje sesję. Co myślałem, że było podyktowane chęcią szybkiego uzupełnienia składu zarządu, a potem niespodziewanie ją przerywa tłumacząc się "zaskoczeniem" - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Antoni Pomianowski z IMU. - Na pewno nic dobrego dla mieszkańców z tego wynika, bo przy ogromie nadchodzących działań zarząd powinien pracować w pełnym składzie - dodaje.

Członkowie PO nie chcą zbyt szeroko komentować całego zamieszania. - Została ogłoszona bezterminowa przerwa i czekamy na wyznaczenie terminu, w którym będzie kontynuowana – mówi krótko Michał Matejka, radny tej partii. Na pytanie dlaczego tak wszystko się potoczyło dodaje – będziemy to omawiać.

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy wystąpiliśmy do samej przewodniczącej. Jurczyńska-Owczarek po odebraniu telefonu powiedziała krótko: - Nie rozmawiam z mediami. Dziękuję uprzejmie, do widzenia.

Po czym odłożyła słuchawkę

- Jurczyńska-Owczarek sama też jest przecież w koalicji rządzącej. Kiedy nie ma w niej członka IMU, koalicja liczy 13 osób na 25 (bo tyle jest osób zasiada w radzie – red.). Jest więc tak zwanym języczkiem u wagi, może to komfortowa sytuacja – zastanawia się nasz anonimowy rozmówca. W grę wchodzić mogą również prywatne zatargi z samym Pomianowskim, który kilkukrotnie bezskutecznie wnioskował o odwołanie jej ze stanowiska.

Czytaj więcej o odwołaniu wiceburmistrza Adamkiewicza i politycznym sporze na Białołęce.

[object Object]
Wiceburmistrz rezygnuje ze stanowiskaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl, Sławek Kinczyk

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP