Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Członkini komisji wyborczej z koronawirusem. Są pierwsze wyniki osób, które miały z nią kontakt

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
W gminie nie będzie wyborów korespondencyjnych TVN24
wideo 2/2
TVN24W gminie nie będzie wyborów korespondencyjnych

Mąż i teść członkini komisji wyborczej w Jasieńcu otrzymali negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Obaj mężczyźni także pracowali podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, ale zasiadali w innych komisjach. Na wyniki czeka wciąż dziewięć osób, które miały kontakt z zakażoną kobietą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Członkini jednej z jasienieckich komisji wyborczych o tym, że ma koronawirusa, dowiedziała się przypadkiem. Jak informowaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, kobieta nie wykazywała żadnych objawów. O pozytywnym wyniku dowiedziała się podczas rutynowego testu, będącego warunkiem zaplanowanego wcześniej przyjęcia do szpitala.

Dwa wyniki negatywne, pozostałych dziewięć wciąż nieznanych

Gdy okazało się, że w pozostałych dwóch komisjach na terenie gminy Jasieniec zasiadali jej mąż i teść, sanepid objął ich kwarantanną i zlecił wykonanie im testów. - Obaj panowie mają jednak wynik negatywny. Są objęci kwarantanną do 13 lipca – i automatycznie z wyborów zostali wykluczeni. Po siedmiu dniach będą mieć powtórzone testy - poinformowała w poniedziałek wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska.

Zastrzegła, że do środy powinny być znane wyniki wymazów pobranych od dziewięciu osób zaangażowanych w pracę przy wyborach w Jasieńcu. - W sumie chodzi o siedem osób z komisji oraz dwie, które były z nią (zakażoną kobietą - red.) w stałym kontakcie – sekretarza gminy, pełniącego funkcję gminnego koordynatora wyborów, oraz sekretarki - zaznaczyła wójt.

Co z drugą turą wyborów w gminie Jasieniec?

W tej konkretnej gminie są trzy obwody wyborcze: w Jasieńcu, Zbroszy Dużej i Boglewicach. Według Cytryńskiej niewykluczone, że skład komisji wyborczych, w których pracowała zakażona osoba, a także członkowie jej rodziny objęci kwarantanną, zostanie okrojony. Dodała, że taka komisja obwodowa może liczyć minimum trzy osoby, ale - jak zastrzegła - decyzja w tej sprawie należy do komisarza wyborczego.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak pytana o tego typu sytuacje, powiedziała w poniedziałek rano na antenie TVN24, że nie powinny one generować problemów z obsadzaniem komisji. Jak zapewniła, nadal są osoby, które "na liście rezerwowej się znajdują i w razie potrzeby będą powoływani w takich miejscach, gdzie inni zrezygnują, czy na kwarantannę trafi część członków komisji, bo mieliśmy takie sytuacje przed pierwszą turą".

Gmina Jasieniec leży na terenie powiatu grójeckiego. Z danych miejscowego sanepidu wynika, że kwarantanną domową są obecnie objęte 243 osoby, a osiem osób przebywa w izolatorium.

W sumie od początku epidemii na terenie powiatu grójeckiego odnotowano 31 zgonów, a 257 osób wyzdrowiało.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/PAP (zdjęcie ilustracyjne)

Tagi:
Raporty: