Jak wybrać używane auto, by nie żałować? Czym są mierniki grubości lakieru

Jak wybrać miernik?

Zakup samochodu z drugiej ręki to spore, obarczone ryzykiem, wyzwanie. Nie możemy mieć całkowitej pewności co do historii pojazdu, jego stanu technicznego czy warunków, w jakich był on eksploatowany. Na domiar złego – handlarze używanych aut to prawdziwi mistrzowie kreatywności, kiedy chodzi o przebieg pojazdu czy zakres jego napraw. Podpowiadamy, jak ustrzec się najpopularniejszych sztuczek sprzedawców, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta i dlaczego warto zaopatrzyć się w miernik lakieru.

Od czego zacząć wybór samochodu?

Zakup samochodu używanego to ważna decyzja, często budząca szereg wątpliwości. Jak wybrać pojazd, by służył nam przez lata, nie rujnując przy tym domowego budżetu? Przede wszystkim dajmy sobie czas na znalezienie wymarzonego auta. Uważnie przeglądajmy ogłoszenia kilku modeli różnych marek, zarówno te na polskich, jak i na zagranicznych portalach. Sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas cena samochodu w dużym stopniu odbiegająca od średniej rynkowej danego modelu. Może ona świadczyć o próbie sprzedaży nielegalnego lub też poważnie zniszczonego auta. Nim wybierzemy się na drugi koniec Polski po opatrzony samochód, wykonajmy telefon do jego właściciela. Zapytajmy go o przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy czy wymianę części, a przede wszystkim – historię powypadkową. Większość tych informacji znajdziemy co prawda w ogłoszeniu, ale w rozmowie wyczujemy, kiedy sprzedawca „coś kręci”. Sprawdźmy też auto po numerze VIN – z otrzymanego raportu dowiemy się, jaki jest autentyczny przebieg pojazdu, czy faktycznie nie brał udziału w wypadku oraz czy nie pochodzi z kradzieży. Jeśli numer ten nie widnieje w ogłoszeniu, a sprzedawca unika jego podania – wycofajmy się z zakupu. Po dokonaniu selekcji modeli wartych obejrzenia i wstępnym kontakcie ze sprzedającym, możemy umówić z nim spotkanie.

Oględziny auta – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, dokładnie przyjrzyjmy się wybranemu przez nas pojazdowi. Oględziny u sprzedawcy to najlepsza okazja, by wyłapać ewentualne problemy samochodu, które mogą okazać się niezwykle kosztowne w przyszłości. Szczególną uwagę poświęćmy właściwemu spasowaniu elementów karoserii. Spawy i złącza niewykonane przez producenta to znak rozpoznawczy aut po wypadkach. Sprawdźmy też pracę silnika – nagrzany przed oglądaniem może zwiastować problemy z zapłonem lub słabym akumulatorem. Przyjrzyjmy się szybom – w bezwypadkowych pojazdach oznaczenia na nich są takie same. Różnice w datach i producentach mogą wskazywać burzliwą przeszłość auta. Skontrolujmy również stan bieżnika opon. Jego niesymetryczne starcie może świadczyć o kłopotach z geometrią zawieszenia, co jest typowe dla aut po wypadkach. Nawet podczas bardzo dokładnych oględzin auta, nie jesteśmy w stanie zauważyć „gołym okiem” przeprowadzonych napraw blacharskich. Na szczęście z pomocą kupującym przychodzą mierniki grubości lakieru. Urządzenia te pozwolą nam wykryć kolejne warstwy lakieru czy szpachlę, zastosowane po mniej lub bardziej poważnej kolizji bądź wypadku.

Dlaczego warto skorzystać z miernika lakieru?

Tester lakieru to niedrogie, proste w obsłudze i w pełni bezpieczne urządzenie mierzące jego grubość. Grubość oryginalnej warstwy lakieru waha się, w zależności od pojazdu, na poziomie

80-180 mikrometrów. Już niewielkie przekroczenie tej granicy dla nas informacja o malowaniu danego elementu. Jeśli wartość wynosi kilkaset mikrometrów, miejsce było szpachlowane. Dokładny pomiar na krzywiznach i w miejscach niedostępnych dla sondy płaskiej, umożliwiają modele grubościomierzy z sondą kulkową, takie jak P-13-S-AL firmy Blue Technology. Polski produkt błyskawicznie i z dużą precyzją bada, a następnie dźwiękowo i kolorystycznie informuje kupującego o grubości lakieru – zarówno na powierzchniach ze stali, stali ocynkowanej, jak i aluminium.

Jak wybrać miernik?

Posiadanie własnego testera pozwoli nam uchronić się przed nieuczciwym handlarzem, który może przestawić miernik tak, by wskazywał poprawne wartości. Przed przystąpieniem do pomiaru, pamiętajmy też o dokładnym oczyszczeniu nadwozia samochodu. Pozostałości piasku czy grubsza warstwa brudu mogą zafałszować wyniki, wprowadzając nas tym samym w błąd. Co ważne, testerem lakieru zweryfikować warto nie tylko auto z drugiej ręki, ale i to nowe z salonu. Pozwoli nam to uniknąć zakupu samochodu po ingerencji lakierniczej z etapu produkcji.

Link do wspomnianego miernika: https://www.bluetechnology.pl/Miernik-lakieru-P-13-S-AL

Pozostałe wiadomości

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP