Dziś nie wsiadaj do auta: komunikacja jest darmowa

Warszawa

ZTMDzień bez samochodu

Warszawiacy mają coraz więcej samochodów, ale też chętniej korzystają z komunikacji miejskiej. Urzędnicy chcą dalej namawiać do przesiadania się do autobusów, tramwajów czy metra. 22 września będzie można nim podróżować za darmo.

Tego dnia będziemy obchodzili Europejski Dzień bez Samochodu.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2015 r. w województwie mazowieckim i w Warszawie liczba samochodów osobowych w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się odpowiednio o 4,2 proc. i 5,1 proc. "W województwie na 1000 mieszkańców przypadały 593 samochody osobowe, w Warszawie 642 (więcej niż przeciętnie w Polsce odpowiednio o 54 i 103). Pod koniec 2015 r. na ponad 4,6 tys. miejsc postojowych przypadało 14 parkingów "Parkuj i Jedź" zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych. Mieszkańcy województwa i stolicy coraz chętniej korzystali z komunikacji miejskiej. W 2015 r. przewieziono więcej pasażerów niż w 2014 r. w województwie mazowieckim o 2,4 proc., a w Warszawie o 5,0 proc." – informuje Urząd Statystyczny.

Komunikacja za darmo

Zarząd Transportu Miejskiego dorzuca swoje trzy grosze – przypominając, że samochód przede wszystkim jest droższy. Chodzi o koszty utrzymania: paliwo, obowiązkowe ubezpieczenie czy niezbędne naprawy. "Emisja dwutlenku węgla, w przeliczeniu na podróżującą osobę, jest dużo mniejsza w komunikacji miejskiej. Kolejnym aspektem są korki. Im więcej samochodów na ulicach, tym większe korki i mniej miejsc na parkingach" – przypomina ZTM.Dlatego właśnie 22 września ma być okazją, by zachęć do przesiadania się do komunikacji miejskiej.W czwartek każdy chętny będzie mógł z niej korzystać całkowicie bezpłatnie w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bramki w metrze zostaną otwarte, a kasowniki zablokowane.

Jak podaje ZTM, nie będzie trzeba mieć biletu również podczas podróży pociągami Kolei Mazowieckich pomiędzy stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, a w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w obszarze obowiązywania Wspólnego Biletu. Będzie także można korzystać za darmo z parkingów Parkuj i Jedź.

22 września odbędzie się również gra miejska "Odkorkuj się", której celem jest promocja korzystania z komunikacji miejskiej. Wszystkie miejsca startowe, już kilka dni po rozpoczęciu zapisów, zostały zajęte.

W poprzedni Europejski Dzień Bez Samochodu zapytaliśmy warszawiaków, jak wolą poruszać się po mieście:

Samochód czy komunikacja miejska?
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ran/mś