Najnowsze

Bitwa o dekomunizację ulic. Radni PO zapowiadają skargę

Najnowsze


Rada Warszawy bierze pod lupę zmiany nazw 47 ulic, które zaserwował stolicy tydzień temu wojewoda mazowiecki. Samorządowcy Platformy Obywatelskiej chcą zaskarżyć postanowienie Zdzisława Sipiery.

Rada Warszawy rozpoczęła się w czwartek po godz. 10. Radni PO chcą wprowadzić do czwartkowego porządku obrad uchwały zaskarżające decyzję wojewody, który zarządził dekomunizację 47 nazw ulic. Skargi miałyby trafić do sądu administracyjnego.

Około godziny 12 radni zaczęli jedna po drugiej wprowadzać uchwały do porządku obrad. Rozmowa o projektach rozpoczęła się dopiero po godz. 15.

"Mieszkańcy są przeciwni"

- Będziemy składać protest do wniosku wojewody, uważamy, że jest niezgodny z wolą warszawiaków. Organizowaliśmy konsultacje i mieszkańcy są przeciwni – przekonywała Anna Nehrebecka, radna PO. - Apeluje o niegłosowanie tego w ten sposób. Był rok na dekomunizację – stwierdził z kolei Cezary Jurkiewicz, radny PiS. Przypomniał też, że zmarła radna tej partii Olga Johann walczyła o dekomunizację ulic.

Aleja Lecha Kaczyńskiego

W piątek 10 listopada wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) poinformował, że w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał zarządzenie o przemianowaniu ulic. Wśród zmian są między innymi: al. Armii Ludowej, która ma przyjąć imię Lecha Kaczyńskiego oraz ulica Dąbrowszczaków, która zmieni się na Borysa Sawinkowa. Inicjatywa wojewody, która dotyczy w sumie 47 warszawskich ulic, oburzyła polityków rządzącej stolicą Platformy Obywatelskiej. Zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji Sipiery. ran/mś

Pozostałe wiadomości