Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Będą pomniki Olszewskiego, Baczyńskiego i Ścibora-Rylskiego

  Najnowsze

  tvn24, WikipediaBędą trzy nowe pomniki

  Rada Warszawa chce, by w stolicy stanęły trzy nowe pomniki: zmarłego niedawno Jana Olszewskiego, byłego premiera, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim oraz Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, współzałożyciela i prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

  Przed rozpoczęciem sesji szef radnych PiS Cezary Jurkiewicz poinformował, że jego klub przygotował projekt stanowiska upamiętniającego zmarłego w ubiegłym tygodniu byłego premiera Jana Olszewskiego. W stanowisku radni PiS chcą wezwać prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego do umożliwienia prac nad pomnikiem Jana Olszewskiego.

  "Opoka Polaków"

  "Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia" - głosi stanowisko przygotowane przez radnych PiS.

  Radni podkreślili, że Jan Olszewski był "premierem pierwszego niekomunistycznego rządu RP po 1989 roku".

  Za budową pomnika byli wszyscy obecni na sali samorządowcy. Na razie nie wskazano dla niego lokalizacji.

  "Jeden z największych"

  Później pod głosowanie został poddany wniosek o budowę innego monumentu - Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Stanowisko w tej sprawie przedstawiła Beata Michalec, radna Koalicji Obywatelskiej. Przypomniała, że w tym roku przypada 75. rocznica śmierci "jednego z największych polskich poetów". - Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, to Żołnierz Armii Krajowej, przedstawiciel pokolenia Kolumbów - mówiła Michalec.

  Przypomniała, że Baczyński jest autorem około 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań. - Krzysztof Kamil Baczyński zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni miasta poprzez budowę pomnika - podkreśliła Michalec.

  Za budową pomnika opowiedzieli się wszyscy obecni radni. Podobnie, jak w przypadku pomnika Jana Olszewskiego, na razie nie wiadomo, gdzie upamiętniony zostanie Krzysztof Kamil Baczyński.

  "Wielkim był człowiekiem"

  Jako kolejny omawiany był wniosek budowy pomnika Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Sylwetkę przedstawiał Rafał Szczepański z fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

  - Pan generał zakończył swój udział w Powstaniu Warszawskim awansem na majora. Otrzymał dwa razy Krzyż Walecznych Virtuti Militari. To świadczy, jak wielkim był człowiekiem, jak wielkim był Polakiem – przekonywał Szczepański.

  Jako lokalizacja zaproponowana została aleja księdza Stanka w parku Rydza-Śmigłego. - To w tym miejscu odbywały się zawzięte walki powstańcze, w których wielką odwagą wykazał się Zbigniew Ścibor-Rylski - zaznaczył Szczepański.

  Odlew popiersia generała miałby się znaleźć na cokole mierzącym około dwóch metrów. - Wolą środowiska powstańców jest, by pomnik został odsłonięty 3 sierpnia 2019 roku w pierwszą rocznicę śmierci pana generała - mówił Szczepański.

  Jak zaznaczył, budowa ma być finansowana ze środków społecznych.

  W przypadku pomnika Zbigniewa Ścibora-Rylskiego radni również byli jednomyślni.

  Wizualizacja pomnika Ścibora-Rylskiegofundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

  BUDOWĘ POMNIKA ZAPOWIEDZIANO W SIERPNIU UBIEGŁEGO ROKU:

  "W tym miejscu powinien stanąć pomnik"TVN24
  wideo 2/4

  ran/PAP/pm

  Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Wikipedia