Most Na Zaporze: nadzieja Wawra, obawa Wilanowa

Tu mają powstać nowe most i trasaGoogle Earth

Radni Wawra i Wilanowa spotkali się na jednej sali, by rozmawiać o moście Na Zaporze, który ma w przyszłości połączyć dzielnice. Ci pierwsi przekonują, że inwestycja jest konieczna. Drudzy są przychylni, ale zgłaszają też wątpliwości.

W środę wieczorem w urzędzie dzielnicy przy Żegańskiej, z inicjatywy społecznego komitetu na rzecz budowy mostu Na Zaporze zorganizowano połączone posiedzenie radnych z komisji inwestycyjnych dwóch dzielnic.

Metro tu nie dojedzie

Burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski przypomniał, że przeprawa była planowany już w latach 80. Swoja nazwę wzięła od zapory, która miała powstać na potrzeby elektrociepłowni Siekierki. Koncepcja powędrowała jednak do szuflady. – Pomysł powrócił w 1997 roku. Była propozycja wykorzystania konstrukcji mostu Syreny, ale ostatecznie upadła - wspominał Jeziorski.

Temat odświeżono w ubiegłym roku - kiedy Żoliborz głośno zaczął protestować przeciwko mostowi Krasińskiego, Wawer rzucił "nie chcecie, to my weźmiemy", proponując przeniesienie zarezerwowanych środków na południe miasta. - Ta inwestycja nie jest zagrożona protestami po obu stronach Wisły – stwierdził burmistrz, ale zastrzegł, że mostowi Na Zaporze muszą towarzyszyć inne inwestycje, m.in. modernizacja Augustówki i budowa Czerniakowskiej bis. – Są potrzebne, żeby most miał realną funkcjonalność – nie ukrywał.

Także radny Michał Żebrowski zapewniał, że nie powtórzy się sprzeciw jaki wywołał most Krasińskiego, choćby dlatego, że ma powstać między terenami mniej zurbanizowanymi i zaludnionymi, a nade wszystko – jest on zwyczajnie potrzebny.

- Z racji niewielkiej gęstości zaludnienia i braku wielkich osiedli mieszkaniowych takie inwestycje jak metro nie będą tu nigdy realizowane, mamy tego świadomość. Ale nie chcemy być skazani na korki – argumentował i ostrzegał, że jeśli most nie powstanie za kilka lat, a za 30-40, to skończy się protestami, takimi jak na Żoliborzu.

Określić potrzeby mieszkańców

Radni Wilanowa wyrazili obawy, że nowy most wtłoczy do dzielnicy ruch samochodowy, którego dzielnica nie wytrzyma. – Bez Czerniakowskiej Bis wszyscy z Wawra będą jechać w naszą stronę Augustówką i Nałęczowską. Cała trasa ta trasa będzie zapchana – przekonywał Adam Bieniek, radny Wilanowa.

Radni z Wawra odpowiadali, że znaczną część ruchu przejmie most Południowy będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy (GDDKiA planuje zbudować go do 2020 roku), a most Na Zaporze będzie w tym układzie przeprawą lokalną.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który od niedawna odpowiada z inwestycje, przyznał, że z punktu widzenia miasta najważniejsze jest powstanie Południowego, bo pozwoli on domknąć obwodnicę. Stwierdził jednocześnie, że mosty Krasińskiego i Na Zaporze też powstaną, ale otwarte pozostaje pytanie: kiedy? O tym zdecyduje ocena konieczności inwestycji z punktu widzenia potrzeb mieszkańców.

Pomoże zaś symulacja rozkładu ruchu, która powstanie w oparciu o kompleksowe badanie komunikacyjne jakie powstawało przez ostatnie dwa lata. Taki model (ma być gotowy na najwcześniej na wiosnę) odpowie, czy inwestycja jest niezbędna, jakie problemy rozwiąże, a jakie wygeneruje. - Realizacja to nie sztuka, sztuka to sprawdzenie, czy to ma sens – stwierdził wiceprezydent i dodał, że na tę chwilę kluczowym dla Wawra będzie poszerzenie fragmentu Wału Miedzeszyńskiego między Traktem Lubelskim a POW.

Czerniakowska Bis tylko do Siekierkowskiej

Michał Olszewski przypomniał, że Czerniakowska Bis będzie kończyć się na lokalnej uliczce Wolickiej (czyli de facto na Trasie Siekierkowskiej) i nie ma planów dociągnięcia jej do Augustówki ze względów przyrodniczych (Jeziorko Czerniakowskie) i historycznych (fort). - Raczej nie widzę możliwości innego układu drogowego niż ten. To (przedłużenie do Augustówki - red.) naruszałby elementy urbanistyki miejskiej, które chcemy chronić – przyznał.

Na niekorzyść nowego mostu działa demografia – pierwotne plany zakładały, że mieszkańców w tym rejonie będzie więcej, a zatem i potrzeby komunikacyjne będą większe.

- Czeka nas proces aktualizacji studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego z 2005 roku. Przyjęto w nich nazbyt optymistyczne wskaźniki demograficzne i niekoniecznie dbano o zwartość zabudowy. Tamto studium przewiduje rezerwy rozwojowe na większa liczbę mieszkańców, niż ta, która wynika z najnowszych prognoz GUS do 2050 roku. Nowe zapisy ustawy obligują nas także do analizy zwartości zabudowy (chodzi o zapobiegania suburbanizacji, czyli tzw. rozlewaniu się miasta - red.) – wyjaśniał zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zdementował też uwagę radnego Wojciecha Godlewskiego, który stwierdził, że istniejący projekt z końca lat 90. jest gotowy do wykorzystania. – On siłą rzeczy nie uwzględniał dzisiejszego układu komunikacyjnego i rozwoju miasta, jaki się dokonał. Na pewno wymagałby gruntownej aktualizacji – dowodził wiceprezydent.

Na koniec Olszewski przestrzegł też przed prostym przekładaniem mostu z miejsca na miejsce jak to się działo z jeziorem w filmie "Poszukiwany, poszukiwana".

Wspólna uchwała radnych

Ostatecznie radni z Wawra i Wilanowa (20 głosów za, jeden wstrzymujący się) przyjęli wspólną uchwałę wzywającego miasto do budowy mostu Na Zaporze wraz modernizacją i budowa dróg dojazdowych, w latach 2017-21.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl