Najnowsze

Modernistyczna willa przy Francuskiej 2 zabytkiem

Najnowsze

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator ZabytkówModernistyczna willa rodziny Łepkowskich

Wzniesiona w 1933 roku willa rodziny Łepkowskich w rejestrze zabytków. To decyzja Mazowieckiego Konserwatora - Jakuba Lewickiego.

Budynek powstał przy Francuskiej 2 według projektu Lucjana Korngolda i Piotra M. Lubińskiego. Właściciele willi byli też właścicielami firmy "Auto-Service".

"Spółka z siedzibą przy ul. Nowy Świat 6 była jedną z czołowych firm polskiego rynku motoryzacyjnego zajmującą się dystrybucją amerykańskich marek samochodów i motocykli oraz prowadzącą nowoczesną sieć obsługi. Przede wszystkim zasłynęła jako dealer Chevroletów nawiązując współpracę z Zakładami Lilpop Rau i Loewenstein, prowadzącymi koncesjonowaną montownię aut tej marki na potrzeby polskich odbiorców" - przypomina rzeczniczka konserwatora Agnieszka Żukowska.

Rósł tam najstarszy dąb Saskiej Kępy

Willa w rękach rodziny Łapkowskich została do II wojny światowej. Później przeszeła gruntowny remont, w latach 1946-2005 funkcjonowała jako rezydencja attaché Francji.

"Horyzontalną, regularną bryłę budynku urozmaicono frontowym podcieniem z rzędem żelbetowych słupów wspierających wyższą kondygnację. Willa zyskała także efektowny akcent w postaci kompozycji tarasów i spiralnych schodów ogrodowych, uatrakcyjniający zwartą formę budynku" - czytamy na stronie konserwatora, który zwraca również uwagę na inne charakterystyczne elementy budynku.

"Otynkowane na gładko elewacje zestawiono z okładziną z cegły klinkierowej wprowadzoną w strefie podcienia, zaś całościowego efektu dopełniają proste wstęgowe balustrady balkonu, tarasu i schodów. Dom, oprócz stojącej na wysokim poziomie formy architektonicznej zachował nieliczne komponenty wyposażenia" - dodaje.

Rzeczniczka konserwatora przypomina też, że jeszcze przed wojną, na terenie posesji rósł słynny dąb, najstarszy symbol Saskiej Kępy, pamiętający czasy karczmy, która istniała nieopodal w XVIII w., a wizerunki willi Łepkowskich i jej wnętrz pojawiały się w prasie branżowej z epoki.

O wpisaniu willi do rejestru wnioskowało stowarzyszenie ŁADna Kępa. Decyzja nie jest prawomocna.

Czytaj też o innych zabytkach Warszawy:

Pawilon Cepelii w ewidencji zabytków
Pawilon Cepelii w ewidencji zabytkówTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

kz/r

Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości