Most tymczasowy? Nic z tego

Pożar na moście i co dalej?
Pożar na moście i co dalej?
TVN 24
Pożar na moście i co dalej?TVN 24

Po pożarze mostu Łazienkowskiego przejechanie przez Wisłę, szczególnie w południowo-centralnej Warszawie, stało się sporym wyzwaniem. Siekierkowski i Poniatowskiego zapchane, fragment Śląsko-Dąbrowskiego niedostępny w godzinach szczytu, Grota w remoncie, Świętokrzyski źle skomunikowany. Nasuwa się pytanie, czy nie warto zbudować mostu tymczasowego? – Na razie nie ma takich planów – odpowiadają urzędnicy.

Do soboty Łazienkowski był jednym z najpopularniejszych mostów stolicy. Według analiz drogowców z połowy roku codziennie wybierało go ponad 97 tysięcy kierowców. Po pożarze tę masę aut musiały przejąć inne przeprawy. Nie jest łatwo.

Siekierkowski i Poniatowskiego zapchane

Naturalną alternatywą dla wyłączonego Łazienkowskiego jest most Siekierkowski. Problem w tym, że to najbardziej obłożona przeprawa w Warszawie. Obsługuje 21 procent ruchu przez Wisłę, co oznacza ponad 113 tysięcy aut na dobę. Więcej samochodów raczej nie przyjmie, co pokazał już poniedziałkowy szczyt. Trasa Siekierkowska oraz Wał Miedzeszyński od strony Wawra stanęły w wielkich korkach. Problemy były także na zjeździe w Czerniakowską.

Drugim wyborem jest most Poniatowskiego. Historyczna przeprawa ma łącznie cztery pasy, ale dwa z nich przeznaczone są wyłącznie dla autobusów. Także tramwaje mają wydzielone torowisko, dlatego "Poniatoszczak" jest dobrą propozycją dla pasażerów komunikacji miejskiej, ale niekoniecznie dla kierowców prywatnych aut. Ci frustrują się, patrząc na przemykające obok buspasem i szynami pojazdy w żółto-czerwonych barwach.

Świętokrzyskim donikąd, Śląsko-Dąbrowskim nie w szczycie

Może więc lepszą opcją będzie most Świętokrzyski? Wszak ze wszystkich przerzuconych przez Wisłę, ma on największe rezerwy. Jeździ nim dziennie niespełna 23 tysiące samochodów, co oznacza, że obsługuje raptem 4 procent ruchu przez rzekę. Niestety strategiczne decyzje sprzed lat sprawiły, że ze Świętokrzyskiego nie da się łatwo dostać na Wisłostradę. Zatem kierowca jadący z Pragi trafią na wąskie uliczki Powiśla. Aby dostać się do centrum jest skazany na wiecznie zakorkowaną Tamkę i dalej Świętokrzyską.

Więcej opcji daje przejazd mostem Śląsko-Dąbrowskim, ale taka podróż może kosztować 500 zł. Tyle wynosi bowiem maksymalna stawka mandatu za złamanie zakazu wjazdu w godzinach szczytu (w godz. 6-10 oraz 15-19) na fragment między Wisłostradą a tunelem trasy W-Z. W wielu komentarzach na forum tvnwarszawa.pl przewijał się postulat likwidacji tych zakazów, ale urzędnicy pozostają nieugięci. Twierdzą, że spowodowałoby to jeszcze większe problemy komunikacyjne.

- Przepustowość tej przeprawy nie jest wystarczająca. Gdyby został w pełni otwarty dla kierowców, samochody stałyby w korkach w al. Solidarności. Kłopoty miałaby też komunikacja miejska – tłumaczył nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Grota w remoncie, Północny daleko

Komuś jadącemu z centrum raczej nie przyjdzie do głowy przebijanie się dalej na północ na mosty: Gdański, Grota-Roweckiego, Skłodowskiej-Curie (Północny). Szczególnie kiepskim pomysłem byłby wybór tego drugiego, który cały czas jest remontowany. Do dyspozycji kierowców pozostaje tylko połowa przeprawy, czyli po dwa pasy w każdą stronę.

– Teraz problemy potęguje jeszcze zwężenie na wysokości ul. Jagiellońskiej, gdzie trzeba zwolnić, aby przejechać bezpiecznie – ostrzega Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Most Syreny jest nad Bzurą

Kierowcy pytają w komentarzach, czy jest możliwość postawienia przeprawy tymczasowej, np. przywrócenie mostu Syreny.

– Nie ma takiej możliwości. Oba przęsła tego mostu miały łącznie 880 metrów, ale część elementów była zużyta. Po demontażu zostało 2/3 mostu. Potem jego część zastępowała wiadukt Trasy Toruńskiej, wreszcie trafiła do Kozłowa Szlacheckiego, gdzie łączy brzegi Bzury i jest tam na stałe – wyjaśnia Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

"Most Syreny" w Kozłowie Szlacheckim nad Bzurąmazovia.pl

W ratuszu nie ma entuzjazmu wobec pomysłu mostu tymczasowego. – Przed uzyskaniem końcowej ekspertyzy, którą będziemy mieli pod koniec tygodnia, takie rozważania nie mają sensu, są przedwczesne. Jest mało prawdopodobne, aby remont trwał dłużej niż zaprojektowanie i zbudowanie nowej przeprawy. To by było gigantyczne przedsięwzięcie – przekonuje Bartosz Milczarczyk.

Zwraca też uwagę na konieczność budowy wjazdów i zjazdów, co z kolei wiąże się z wykupem gruntu. Rzecznik ratusza przypomina, że to właśnie przez brak własności działek upadł pomysł budowy tymczasowej przeprawy w ciągu ul. Krasińskiego na czas remontu Trasy AK z mostem Grota.

Adam Sobieraj wyjaśnia, że coś takiego jak "most tymczasowy" nie istnieje. – To musiałby być po prostu zaprojektowany od nowa most, który spełni wszystkie standardy technologiczne i wymogi bezpieczeństwa, który wytrzyma nacisk kry i wysokiej fali, którym będą mogły przejechać autobusy – argumentuje rzecznik ZDM.

Ustawienie konstrukcji musiałoby także poprzedzić wykonanie raportu środowiskowego, bo praski brzeg objęty jest strefą Natura 2000. A to tylko jeden z setek niezbędnych dokumentów, które trzeba by zgromadzić.

Pożar mostu Łazienkowskiego

Do pożaru mostu Łazienkowskiego doszło w sobotę późnym popołudniem. Z ogniem walczyło przez 12 godzin prawie 150 strażaków. Początkowo wydawało się, że konstrukcja mostu nie ucierpiała, ale już w poniedziałek okazało się, że zniszczenia są poważniejsze.

- Wygląda na to, że konstrukcja - aczkolwiek nie wymaga postawienia mostu od nowa - jest nieco bardziej naruszona, niż się wydawałoby się to wcześniej - oświadczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pracujący na zlecenie ratusza prof. Henryk Zobel z Politechniki Warszawskiej nie wykluczył, że potrzebny będzie generalny remont.

Tak strażacy walczyli z pożarem mostu Łazienkowskiego
Tak strażacy walczyli z pożarem mostu ŁazienkowskiegoStraż Pożarna

Piotr Bakalarski

Warszawa po porannym szczycie
Warszawa po porannym szczycie TVN24
Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl