Apel smoleński na rocznicę Powstania? "Nie łączyć z wypadkiem lotniczym"

 Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej
Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej
TVN24
Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej TVN24

- Powstańcy cenią wkład Lecha Kaczyńskiego w budowę muzeum, ale oczekują, by podczas apelu poległych hołd oddano tylko tym, którzy zginęli w zagładzie miasta - tłumaczył w studiu TVN24 Jarosław Jóźwiak.

Wiceprezydent Warszawy jest członkiem Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, która kilka dni temu zaapelowała do Ministerstwa Obrony Narodowej, by w czasie tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Apel Poległych był odczytywany "po staremu", a więc bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nie chcą powtórki z Poznania

To pokłosie decyzji Antoniego Macierewicza. Minister obrony narodowej zdecydował, że każda uroczystość z udziałem wojska, na której czytany jest apel poległych, ma być uzupełniona o te właśnie nazwiska. Do żenującego sporu o treść apelu i przebieg uroczystości doszło w Poznaniu. Prezydent miasta nie zgodził się na odczytanie nazwisk ofiar katastrofy podczas apelu w czasie uroczystości 60. rocznicy Czerwca 1956. Minister zagroził z kolei, że nie będzie honorowej asysty wojska. Ostatecznie do odczytania nazwisk ofiar z 10 kwietnia doszło, ale na uroczystościach, których organizatorem był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Dla powstańców warszawskich rocznicowe uroczystości są świętością. - To jest dla wszystkich ważny dzień. To nawet nie trzeba rozmawiać, wystarczy być i widzieć te twarze - podkreśla Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, która o zamieszaniu wokół apelu rozmawiała z Pauliną Chacińską, reporterką "Polska i Świat".

Treść czytanego co roku apelu poległych nie zmieniła się od ćwierćwiecza. Powstańcy chcą, by tak zostało, pomimo wytycznych Macierewicza. - Jeżeli ludzie giną w tej walce z myślą o tym, że to jest dla naszego kraju, nie można tego łączyć z grupą ludzi, która zginęła w wypadku lotniczym - tłumaczy Jędrzejewska.

"Za duża presja"

Związek wysłał w tej sprawie pismo do MON. Odpowiedzi nie otrzymał, stąd uchwała Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, podjęta na wniosek powstańców. Czy odniesie skutek? Nie zanosi się na to - Prawo i Sprawiedliwość uchwałę bagatelizuje. Ryszard Czarnecki podważa jej wiarygodność, wskazując, że w radzie - oprócz powstańców, muzealników i historyków - zasiadają politycy.

- Podpisała się pod tym pani Malinowska-Grupińska, bardzo aktywna działaczka na szczeblu warszawskiej Platformy Obywatelskiej - zwraca uwagę.

Na pytania dziennikarki TVN24 MON także nie odpowiedziało. Rozmawiać o dokumencie nie chciało też kilkunastu radnych PiS. Jeden z nich umówił się na spotkanie, po czym je odwołał. Tłumaczył się SMS-em. "Chyba jednak zbyt duża presja. Dziękuję. Przepraszam za zawracanie głowy" - napisał.

Co więcej, MON nie odpowiedziało też na pytanie warszawskiego ratusza o to, czy uroczystości w ogóle będą miały wojskową asystę, jak zawsze. - Nie mamy odpowiedzi ani w kontekście apelu, ani potwierdzenia udziału wojska - mówi Jarosław Jóźwiak

W studiu "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 tłumaczył, że kombatanci zwrócili się do MON z prośbą o przekazanie treści apelu poległych. Chcieli sprawdzić, czy żadne oddziały powstańcze ani dowódcy nie zostali pominięci.

- Oni bardzo cenią wkład Lecha Kaczyńskiego w powstanie muzeum i przypomnienie o Powstaniu Warszawskim, ale jednocześnie oczekują, aby podczas apelu poległych hołd oddano tylko tym, którzy zginęli w zagładzie miasta - tłumaczył wiceprezydent.

I podkreślił, że ma nadzieję, że minister obrony uwzględni głos tych, którzy 1 sierpnia są najważniejsi. - Niektórzy politycy przekonują, że uchwała rady to głos polityków. Tak nie jest. To jest przede wszystkim głos kombatantów - dodał.

Skład Rady Muzeum Powstania Warszawskiego: Ewa Malinowska-Grupińska - przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Edmund Baranowski - zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Ligia Krajewska - działaczka samorządowa i społeczna, była wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy. Grzegorz Nowik - redaktor naczelny "Przeglądu Historyczno-Wojskowego" Renata Wiśniewska - dyrektor Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy Halina Jędrzejewska - zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawy Wojciech Barański - członek Związku Powstańców Warszawy Joanna Mytkowska - dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andrzej Paczkowski - historyk, Członek Kolegium IPN Maria Poprzęcka - prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki Stanisław Krakowski - prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Piotr Jakubowski - dyrektor Domu Spotkań z Historią Agnieszka Morawińska - dyrektor Muzeum Narodowego Jarosław Jóźwiak - zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy

Wiceprezydent o apelu smoleńskim
Wiceprezydent o apelu smoleńskimTVN24

Paulina Chacińska, TVN24/kw/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl